ZILELE MUZICII CONTEMPORANE – Editia 32 – Liviu Danceanu

Miercuri 3 Octombrie

ora 18:30 – Sala Ateneu
(Choeforele)
Oreste – Cristian Ardelean,
Clitemnestra – Antonela Bârnat,
Electra – Mihaela Ișpan,
Egist – Iulian Iosip,
Pilades – Antoniu Marc
Orchestra : Mircea Neamț – trombon, Voichița Popa – oboi, Lucian Petrila – vioarā, Iuliana Ambāruș – violā, Darius Tereu – violoncel, Sorin Dogariu – clavecin, Sorin Petrescu – orgā, Doru Roman – percuție,  Daniel Jumugā-Cuibariu – percuție
Cor : Daniela Lelea, Oana Fārcaș, Cosmina Ivan,Corina Chetreanu, Cosmina Șerban
Figurație ,scenografie: Constantin Spurcaciu, Alexandru Voinea
Lumini : Grigore Golubeanu
Dirijor : Iulian Rusu
ora 18:30 – Sala Ateneu.
Orchestra Filarmonicii “Mihail Jora”
Dirijor, OVIDIU BĂLAN
Solsit: Mircea Marian
program:
Liviu Dănceanu: Est-Vest.
Adrian Iorgulescu: Concert pentru violoncel si orchestră.
Ștefan Niculescu: Simfonia a 2a.

Vineri, 5 Octombrie  VEZI DETALII

ora 18:30 – Sala Ateneu
Ansamblul ARCHAEUS, fondator Liviu Dănceanu.
(Marius Lăcraru, Dorin Gliga, Novac, Nedelciu, Sorin Rotaru, Rodica Danceanu, Anca Vartolomei)
Dirijor: Mircea Padurariu.
program:
Heptaih op. 123 for ensemble.
Aliquote for ensemble.
Exercitii de admiratie – Greci, Evrei.
Seganomia for saw-quintet.
Op 80 for ensemble.

Sambata, 6 octombrie  VEZI DETALII

 

ora 18:30 – Sala Ateneu

Duo Diana Moș –  vioară,  Mihai Măniceanu – pian
program:

Tiberiu Olah – Sonatina pentru vioară și pian
Aurel Stroe – Sonata I, „Morfogenetica” pentru pian
Mihai Măniceanu – Cantabile e Presto pentru vioară și pian
Liviu Dănceanu – IRA pentru vioară solo
Nicolae Brânduș – Glosa pentru vioară și pian.

Trio Contraste: Ionuț Ștefănescu, Sorin Petrescu, Doru Roman, Dorin Cuibariu
program:
Violeta Dinescu: TABU – A Story of the South Seas
(Muzica live și proiectia filmului realizat de Friedrich Wilhelm Murnau  1929/1931)

 

Duminica, 7 octombrie  VEZI DETALII

Ora 11:00 Centrul Cultural George Apostu

Ansamblul Universitatii de muzică din Chișinau
Natalia Bodnariuc, pian
Zinaida Branzila, vioara
Sergiu Musat, clarinet
Ana Maria Sîrbu , violoncel
Pavel Gamurari – Arhaika. Music in D
Irina Hasnas – The Rooster(vestitorul luminii)
Vlad Burlea
Ludus imaginatio (2017) Jocurile imaginatiei
Cvartet in 5 parti:
1 Profectus (Inceput)
2 Motus (Mişcare)
3 Recordare (Reţinut) 
4Jellius( Cadenza)
5Tandem (Sfârsit) 

 

Ora 12.00 Centrul Cultural George Apostu
Conferința Muzica Contemporană Româneasca la Centenarul Marii Uniri.

 

Ora 18.30 – Sala ATENEU
Game Ensemble
Conducerea ansamblului: Alexandru Matei și Sorin Rotaru
Gene Koshinski – “Dance of the drums”
Liviu Dănceanu – “Game”
Minoru Miki – “Marimba spiritual”
Liviu Marinescu – “Speak & Spell”
Jovan Nebojsa Zivkovic – “Rock Song”
Bogdan Vodă – “Scales, Harmonies and rhythms”
Membri:
Alina Trifu, Vlad Polgar, Eliza Drăgoi, Horia Stanciu