ZMC editia 8 1994

Zilele Muzicii Contemporane
18-23 aprilie 1994

Organizatori: Ministerul Culturii, Consiliul Județean Bacău, Filarmonica ”Mihail Jora” din Bacău

Luni, 18 aprilie, ora 17.00, Sala ATENEU
Ziua Muzicii Românesti
Trio INTERMEZZO
Steliana Calos – mezzosopana, Mihai Vârtosu-keyboards, Leontin Boanță-clarinet,
program:
Ana Maria Avram: ”Cântecele singurătății”
Carmen Maria Cârneci: „Femme couchee qui reve”
Mihai Vârtosu: ”Parfumuri, crinoline, …”
Anatol Vieru: ”Condamnat la(pe) viață”
Ora 20.00, Sala Ateneu
Orchestra Filarmonicii Mihail Jora
Dirijor Ovidiu BĂLAN
Marius Lăcraru-vioara, Adrei TĂNĂSESCU-pian
program:
Petru Stoianov: ”Hiperboreana – cântul I” p.a.a
Andrei Tănăsescu: Poem pentru vioară si orchestră. p.a.a
Viorel Munteanu: Concerto per archi. p.a.a.
Costin Cazaban: Naturalia II

 

Marti 19.aprilie,
Ziua Muzicii Israeliene
ora 11.00. Teatrul George Bacovia
Max Stern
Muzica israeliană contemporană – conferință
ora 14.00. Galeria Alfa – Muzeul Județean de artă Bacău
”Eveniment 1994” – Expoziție de artă contemporană europeană.
Ora 20.00, Sala Ateneu
The Jerusalem Trio
Wendy Eisler-kasy/flaut, Inna Joost-violoncel, Allan Sternfild-pian.
program:
Paul Ben-Haim: Three Songs without Words. p.a.r
Andre Hajdu: 12 preludes p.a.r
Naom Sheriff: ”Invention” p.a.r.
Avraham Amzallag: Midbarit(desert song) p.a.r.
Josef Tal: Essay I. p.a.r.
Max Stern: Sephardic phantasy. p.a.r.
Jaakov Gilboa: Tsafrir p.a.r
Mordechai Seter: epigrams p.a.r
oded Zahavi: ”For thee I will wait forever” p.a.r.

 

Miercuri 20 aprilie
Ziua Muzicii Germane
Ora 17, Sala Ateneu
Partita Radicale
Ute Volker-acordeon, Karola Pasquay-quernfloten, Ortrud Kegel-quernfloten,
Gunda Gootschalk-vioară, Thomas Beimel-violă
program:
”Hirngespinste freies zusammen spiel”
Ora 20.00. Sala Ateneu
Munchner Floten Trio
Elisabeth Welnzierl-flaut, Edmund Wachter – flaut, Eva Schieferstein – pian
program:
Frank Michael: ”Nepenthes Rajah”
Werner Heider: Drei Floten-ornamente
Gunter Bialas: Kanonische etuden
Veit Erdman: Mobile I,II, III
Peter Kiesewetter: Scena D irritazione
Robert M. Helmschrott: Tre pagine.
Dieter Acker: Zwischen tag und traum

 

joi  21 aprilie
Ziua Muzicii Nord-Europene
ora 11.00, Liceul de Artă ”Gheorge Apostu”
Jostain Stalheim/Knut Vaage
Muzică norvegiană contemporană-conferință
ora 17.00. Sala Ateneu
Einar Rottingen-pian(Norvegia)
Torstain Aagaard-Nilsen: Hot House
Jostain Stalheim: Allujen
Knut Vaage: Looking Back
Ketil Hvoslef: Rondo con variazione
Mogens Christensen: The Khazarian Mirrors
Ketil Hvoslef: Beethoven Fantasy
Ora 20.00 Sala Ateneu
The Hafnarfjorour Chamber Orchestra (Islanda)
Dirijor: Orn Oskarsson
Gorun Ingimundardottir – POEM
Finnur Torfi Stefansson: Suite from the Legg and the Shell
Leifur Thorarinsson: Al Kipros
Atli Ingolfsson: A flight of 14 vowels
Pall Pampichlerpalsson: Thulur

 

Vineri 22 aprilie
Ziua Muzicii Spaniole
ora 17.00, Sala Ateneu
Charo Valles-soprană, Jorge G. Orosco – chitară
program:
Javier Santacreu: Conche soavita. p.a.a.
Emilio Calandin: Tres Cansiones
Enrique Sanz: Surses genoux, Acusmatica
Rafael Mira: Cante Jondo p.a.a
Cesar Cano: Trovas. p.a.a.
ARCHAEUS
Conducerea muzicală Liviu DĂNCEANU
program:
Carmen Verdu: Krameria. p.a.a.
Enrique Sanz: The Recollection of Transit. p.a.a.

 

Sâmbătă 22 aprilie
Ziua Muzicii Internationale
ora 17.00 sala Ateneu
Ars Cantus
Dorel Baicu-flaut, Gheorghe Bosianu-oboi, Mihai Stelian-clarinet,
Mihai Timofti-fagot, Virgil Badiu-corn.
program:
Liviu DĂNCEANU: Trochos
Paul Hindemith: Cvintet
ARCHAEUS
Conducerea muzicală Liviu DĂNCEANU
program:
Michael Denhoff: Somehow unchange p.a.a.
Liviu DĂNCEANU: Op. 61
Diether Acker: Quartett
Eugen Wendel: Verso per sol (o)
Ștefan Niculescu: Sextuplum
Ora 20.00, Sala Ateneu
Orchestra Filarmonicii Mihail Jora
Dirijor Ovidiu Bălan
Anca Vartolomei – Violoncel
program:
Luchino Belmonti: Riflessi
Enrico Correggia: VOX
Steven R. Gerber: Simphony nr. I