Concert-2016/04/27

Istoric Filarmonica

Concert   27/04/27  

Miercuri 27 Aprilie 201, Ora 18.30 Sala „Ateneu”

Concert de concerte pentru Pian si orchestra

Dirijor:
Ovidiu Balan
Solisti:
Maria Izabela Voropciuc – Romania
Xing Chang – China
Matias Cuevas – Chile
Valentina Kaufman – S.U.A.

In program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Concertul No.27 KV.491
Ludwig van Beethoven – Concertul No.5 in E flat Major, „Imperialul”
Frederic Chopin – Concertul No.1 (p.I.)
Edward Grieg – Concertul in A minor

 

 

 

Cumpara bilet

Concert 14/09/2017

CONCERT SIMFONIC
JOI, 14 SEPT 2017 ORA 18.30 SALA „ATENEU”

DIRIJOR: GEORGE HARITON
SOLISTI:
TEODORA STOICA, VIOARA
DORU COSTACHESCU , VIOLA

W.A.Mozart- Uvertura operei „Don Giovanni”
W.A.Mozart- Simfonia concertanta pentru vioara,viola si orchestra, K.V 364
Edvard Grieg – „Peer Gynt”, Suitele nr. 1 si 2

OZANA KALMUSKI ZAREA
AVANCRONICA MUZICALA
Muzicieni ieşeni la Ateneu
În partea a doua a simfonicului din această seară, la Sala Ateneu, orchestra va interpreta, sub bagheta dirijorului George Hariton cele două Suite Peer Gynt imaginate de Edvard Grieg în anul 1874, inspirate de cel ce scria: ”Mi-am lăsat fericirea să zboare, să-mi arate ea de la înălţime tot ce mi se întâmplă”. Henrik Ibsen, autorul Peer Gynt-ului, în anul 1867, al unor nemuritoare lucrări precum: Nora, Casa de păpuşi, Hedda Gabler ori Raţa sălbatică se întreba: “Care este prima datorie a omului? Răspunsul este simplu: să fie el însuşi”! Tot el caracteriza societatea de atunci, “Această înaltă societate contemporană nu-i decât un cavou sinistru bine spoit”.
Suita I op.46 a norvegianului Grieg, are patru părţi: Dimineața, Moartea lui Åse, Dansul Anitrei, În peștera regelui munților. La fel şi Suita II, op.55: Răpirea miresei. Plânsul lui Ingrid , Dansul arabic , Peer Gynt se întoarce acasă (noaptea furtunoasă pe mare), Cântecul lui Solveig.
George Hariton se preocupă permanent de îmbogăţirea repertoriului simfonic, dovadă şi propunerea acestei capodopere muzicale. El va deschide simfonicul dedicat Festivalului Naţional George Bacovia, cu una dintre bijuteriile clasicismului muzical, Uvertura la opera Don Giovanni de Mozart. Tot din creaţia lui Wolfgang Amadeus Mozart, vom audia Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră, K 364, în interpretarea Teodorei Stoica, din 2012 concert-maestru la Filarmonica Moldova din Iaşi şi a lui Doru Costăchescu, din 2016 şef partidă violă, la aceeaşi orchestră – toţi trei, muzicieni cu un bogat şi apreciat palmares artistic.

Image may contain: 1 person, beard
Image may contain: 1 person, smiling, indoorImage may contain: 1 person, beard and outdoor

Concert 07/09/2017

Concert de concerte
dirijor Ovidiu Bălan
Solişti:
Botond Szöcs,  
Segawa Yasuyo,  
Anca Păduraru
Ludwig van Beethoven,  Concertul nr.3 pentru pian  şi orchestră.
Maurice Ravel, Concertul pentru mâna stângă, în Re Major,
Maurice Ravel, Concertul pentru pian si orchestra in Sol Major.
OZANA KALMUSKI ZAREA
AVANCRONICA MUZICALĂ
TRIUMVIRAT   ARMONIC
    Trei concerte în această săptămână la Sala Ateneu. Iulia Cibişescu Duran  – care a beneficiat de o rezidenţă la compoziţie în Connecticut, SUA – începe programul pe care îl dirijează cu propria sa lucrare, Simfonia cu nr.2, compusă pe parcursul a patru ani. Invitaţi, pianiştii italieni Chiara Nicora şi Ferdinando Barrofio, interpretează Concertul pentru pian la patru mîini de Leopold Kozeluh. Acest Duo pianistic s-a înfiinţat în anul 1993 şi a susţinut concerte apreciate de public şi critici în Italia. Simfonicul se încheie cu Simfonia a II-a din creaţia lui Ludwig van Beethoven.
    În această seară, un Concert de concerte dirijat de Ovidiu Bălan. Solişti: Botond Szöcs – student la Facultatea de Muzică din Braşov, la clasa profesoarei  Stela Drăgulin – va interpreta Concertul nr.3 pentru pian  şi orchestră de Ludwig van Beethoven. Zece premii I în concursuri de pian, un repertoriu solistic şi de recital cuprinzător, apariţiile în compania orchestrelor din ţară şi pe scenele din Anglia, îl recomandă ca important exponent al generaţiei sale.
    Cele două Concerte pentru pian aparţinând lui Maurice Ravel sună sub cupola Ateneului, în interpretarea orchestrei, concerte  interpretate adesea la Concursurile de la Cantu, Italia. Vom audia Concertul pentru mâna stângă, în Re Major, solistă Segawa Yasuyo, care a susţinut concerte în Europa şi  Japonia. Din 2005 când suferă de distonie focală, a abordat repertoriul pentru mâna stângă.
   Anca Păduraru – fostă elevă a Colegiului Naţional de Artă George Apostu, ulterior profesoară, actualmente doctorand la UNMB, autoarea unor proiecte interpretative Claude Debussy, Olivier Messiaen sau de jazz, ne va interpreta Concertul în Sol Major pentru pian şi orchestră de Ravel. În prezent, ea colaborează cu profesorul Ratko Delorko, din Germania – cel care va susţine vineri, de la 18,30 un recital cu lucrări de pian, compuse de: Pasquini, Haendel, Dussek, Mozart, Cimarosa, Chopin, Schubert şi din creaţia sa.

Concert 06/09/2017

CONCERT SIMFONIC
MIERCURI, 6 SEPT 2017, ORA 18.30 SALA „ATENEU”

DIRIJOR: IULIA CIBISESCU
SOLISTI:
CHIARA NICORA, PIAN, ITALIA
FERDINANDO BAROFFIO, PIAN, ITALIA

In program:

Iulia Cibisescu-Simfonia nr. 2
Leopold Kozeluh- Concert pentru pian la patru maini
L.v. Beethoven- Simfonia nr. 2

OZANA KALMUSKI ZAREA
AVANCRONICA MUZICALĂ
TRIUMVIRAT   ARMONIC
    Trei concerte în această săptămână la Sala Ateneu. Iulia Cibişescu Duran  – care a beneficiat de o rezidenţă la compoziţie în Connecticut, SUA – începe programul pe care îl dirijează cu propria sa lucrare, Simfonia cu nr.2, compusă pe parcursul a patru ani. Invitaţi, pianiştii italieni Chiara Nicora şi Ferdinando Barrofio, interpretează Concertul pentru pian la patru mîini de Leopold Kozeluh. Acest Duo pianistic s-a înfiinţat în anul 1993 şi a susţinut concerte apreciate de public şi critici în Italia. Simfonicul se încheie cu Simfonia a II-a din creaţia lui Ludwig van Beethoven.
    În această seară, un Concert de concerte dirijat de Ovidiu Bălan. Solişti: Botond Szöcs – student la Facultatea de Muzică din Braşov, la clasa profesoarei  Stela Drăgulin – va interpreta Concertul nr.3 pentru pian  şi orchestră de Ludwig van Beethoven. Zece premii I în concursuri de pian, un repertoriu solistic şi de recital cuprinzător, apariţiile în compania orchestrelor din ţară şi pe scenele din Anglia, îl recomandă ca important exponent al generaţiei sale.
    Cele două Concerte pentru pian aparţinând lui Maurice Ravel sună sub cupola Ateneului, în interpretarea orchestrei, concerte  interpretate adesea la Concursurile de la Cantu, Italia. Vom audia Concertul pentru mâna stângă, în Re Major, solistă Segawa Yasuyo, care a susţinut concerte în Europa şi  Japonia. Din 2005 când suferă de distonie focală, a abordat repertoriul pentru mâna stângă.
   Anca Păduraru – fostă elevă a Colegiului Naţional de Artă George Apostu, ulterior profesoară, actualmente doctorand la UNMB, autoarea unor proiecte interpretative Claude Debussy, Olivier Messiaen sau de jazz, ne va interpreta Concertul în Sol Major pentru pian şi orchestră de Ravel. În prezent, ea colaborează cu profesorul Ratko Delorko, din Germania – cel care va susţine vineri, de la 18,30 un recital cu lucrări de pian, compuse de: Pasquini, Haendel, Dussek, Mozart, Cimarosa, Chopin, Schubert şi din creaţia sa.

Image may contain: 4 people, people sitting, child and outdoor

Concert 02/09/2017

Festivalul International GEORGE ENESCU 2017

enescu

 

 

 

 

 

PROGRAM:

Festivalul Enescu se desfăşoară între 2 şi 24 septembrie şi va reuni peste 3.000 de artişti străini şi români, în peste 80 de evenimente în Bucureşti şi alte 7 oraşe din ţară. Găsiţi mai jos programul complet:
SÂMBĂTĂ 02.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
Sala Mare a Palatului
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNER
Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU
Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
Pregătire muzicală: TIBERIU SOARE
Program: Enescu – „Oedipeˮ
„Ceea ce pot afirma cu certitudine este că, dintre toate compoziţiile mele, Oedip îmi este cea mai
dragă.” (George Enescu, citat în volumul George Enescu. Omagiu cu prilejul aniversării a 100 de ani de
la naştere
)
Distribuţia:
Oedipe – PAUL GAY (bariton)
Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas)
Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton)
Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor)
Marele Preot – MISCHA SCHELOMIANSKI (bas)
Phorbas – IN SUNG SIM (bas)
Străjerul/Bătrânul – MAXIM MIKHAILOV (bas)
Teseu – BORIS PINKHASOVICH (bariton)
Laios – MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
Iocasta – RUXANDRA DONOSE (mezzosoprană)
Sfinxul – ILDIK“ KOML“SI (mezzosoprană)
Antigona – GABRIELA IŞTOC (soprană)
Meropa – Dame FELICITY PALMER (mezzosoprană)

DUMINICĂ 03.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară
Program:
Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan şi Isoldaˮ
Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră (1935)
Şostakovici – Simfonia a XI-a în sol minor op. 103 (Anul 1905)

LUNI 04.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Palatului
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: MIKHAIL PLETNEV
Dirijorul corului: CIPRIAN ŢUŢU
Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian
Program:
Enescu – Poemul simfonic „Isis” (1923, orchestrat de Pascal Bentoiu, după schiţele compozitorului)
„Poemul Isis este o lucrare misterioasă, impregnată de efluvii oedipiene, dar şi de un inconfundabil
aer tristanesc, şi – fără a fi câtuşi de puţin un portret muzical – conţine probabil un omagiu ş…ţ al
autorului pentru fiinţa pe care a iubit-o cel mai mult în viaţa aceasta.” (Pascal Bentoiu, Breviar
Enescian
)
Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do major op. 26 (1921)
Prokofiev – Simfonia a VI-a în mi bemol minor op. 111

MARŢI 05.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: VADIM REPIN – vioară
Program:
Ginastera – Suita de balet „Estancia”. Patru dansuri op. 8a (1941)
Enescu – „Aria şi Scherzino” pentru vioară şi orchestră (1908-1909)
Aria şi Scherzino au fost tipărite pentru prima dată în anul 2005, la iniţiativa lui Sherban Lupu,
violonist român stabilit în Statele Unite ale Americii. Cele şase caiete editate cu această ocazie conţin
piese din anii de tinereţe ai compozitorului, ale căror manuscrise se află în arhiva Muzeului „George
Enescu” din Bucureşti.
Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (2009) (primă audiţie românească)
Ceaikovski – Simfonia a V-a în mi minor op. 64 (1888)

MIERCURI 06.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: DOMINGO HINDOYAN
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Program:
Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do major op. 15
Solist: SERGIO TIEMPO – pian
Beethoven – Simfonia a IX-a în re minor op. 125
Solişti:
ANNA SAMUIL (soprană)
ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)
STEFAN VINKE (tenor)
DANIEL BOAZ (bariton)

JOI 07.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)
Program:
Dvořák– Fantezie pe teme din opera „Rusalka” (aranjament de Manfred Honeck/Thomas Ille)
Mahler –7 lieduri din ciclul „Des Knaben Wunderhorn” (Cornul fermecat al băiatului)
(RheinlegendchenWo die schönen Trompeten blasenDas irdische LebenUrlichtDes Antonius von
Padua Fischpredigt
RevelgeDer Tambourgsell )
Ceaikovski – Simfonia a VI-a în si minor op. 74 „Patetica”

VINERI 08.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară
Program:
Enescu 
– Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La major op. 32 (1948)
„Între cele două sintagme sonore care marchează începutul şi finalul Uverturii de concert op. 32 de
George Enescu, ş…ţ se naşte, se transformă şi se angajează pe drumul spre veşnicie o lume sonoră
stranie, complexă şi, în egală măsură, paradoxală.” (Constantin Secară, în studiul „Uvertura de
concert op. 32 de George Enescu, de la caracterul popular românesc la sinteza limbajului muzical
enescian”)
Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53
Mahler – Simfonia I în Re major

SÂMBĂTĂ 09.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: DANIIL TRIFONOV – pian
Program:
Rahmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Bruckner – Simfonia a IV-a în Mi bemol major „Romantica” (WAB 104)

DUMINICĂ 10.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: ANDREI IONIŢĂ – violoncel (Câştigător al Concursului Internaţional Ceaikovski, 2015)
Program:
Enescu – Simfonia I în Mi bemol major op. 13 (1905)
„Simfonia în Mi bemol este un uriaş strigăt de bucurie, fără a fi nicidecum o lucrare juvenilă. ş…ţ E o
aspiraţie continuă către un ideal de frumuseţe, lumină şi adevăr, aproape o răbdare metafizică.”
(Pascal Bentoiu, Capodopere enesciene)
Saint-Saëns – Concertul nr. 1 pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 33
Rimski-Korsakov – Suita simfonică „Scheherazade” op. 35

LUNI 11.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN– vioară
Program:
Ravel – „Pavane pour une infante défunte” (1910)
Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 61
Stravinski – „Petruşka”. Balet burlesc în patru scene (Petrecere de Lăsata Secului, Camera lui
Petruşka, Camera Maurului, Petrecere de Lăsata Secului seara) (versiunea 1911)

MARŢI 12.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solistă: MARTHA ARGERICH – pian
Program:
Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1 (1901)
„Rapsodia nr. 1, prin exuberanţa ritmurilor de dans şi strălucirea coloritului ei orchestral, este în mod
clar o imagine muzicală a unei petreceri populare”. (Zeno Vancea, „Intonaţii populare româneşti în
muzica lui George Enescu”, în Revista Muzica)
Ravel – Concertul pentru pian şi orchestră în Sol major
Debussy – „Marea” (Trei schiţe simfonice: Din zori până la amiază pe mareJocul valurilorDialogul
vântului cu marea
)
Ravel – Bolero

MIERCURI 13.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul Corului: CIPRIAN ŢUŢU
Director multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune concertantă)
Distribuţie:
Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor)
Mathis – LESTER LYNCH (bariton)
Ursula – BRIGITTE PINTER (soprană)
Riedinger – FALK STRUCKMANN (bas-bariton)
Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor)
Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană)
Contesa Helfenstein – STELLA GRIGORIAN (contralto)
Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas)
Wolfgang Capito – PETER GALLIARD (tenor)
Sylvester von Schaumberg – COSMIN IFRIM (tenor)
Truchsess von Waldburg – ALIN ANCA (bas)

JOI 14.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DELLA SCALA
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: DAVID GARRETT – vioară
Program:
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 35
Şostakovici – Simfonia a XII-a în re minor op. 112 „Anul 1917”

VINERI 15.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DELLA SCALA
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: JULIAN RACHLIN – violă
Program:
Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re major op. 11 (1902)
„Cea de-a doua Rapsodie ni se înfăţişează ca o frescă istorică din trecutul nostru zbuciumat”. (Zeno
Vancea „Intonaţii populare româneşti în muzica lui George Enescu”, în Revista Muzica)
Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120/BB 128
Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La
fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici al tramonto)
Respighi – „Pini di Roma” („I pini di Villa Borghese”, „Pini presso una catacomba”, „I pini del
Gianicolo”, „I pini della Via Appia”)

SÂMBĂTĂ 16.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: KHATIA BUNIATISHVILLI – pian
Program:
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Strauss – „Simfonia Domestica” op. 53

DUMINICĂ 17.09
Ora 20.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară
Program:
Enescu – Poemul simfonic „Vocile Naturii”
„Închipuiţi-vă o mare furtunoasă. Un marinar, nemişcat, o contemplă, având ochii pironiţi asupra
orizontului. Vântul se înteţeşte, creşte, se preface în vijelie ş…ţ”. (George Enescu, în Amintirile lui
George Enescu
, consemnate de Bernard Gavoty)
Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 77
Schubert – Simfonia a IX-a în Do major D 944 „Marea simfonie”

LUNI 18.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: THOMAS HAMPSON (bariton)
Program:
Mahler – Cinci lieduri din ciclul „Rückert Lieder”
„Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!)
„Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance)
„Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world)
„Um Mitternacht” (At midnight)
„Liebst du um Schönheit” (If you love for beauty)
Mahler – Simfonia a V-a în do diez minor

MARŢI 19.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: TRULS MØRK –violoncel
Program:
Wagner – Uvertura operei „Tannhäuser”
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 (1901)
„În cazul Simfoniei concertante avem de-a face cu o reală capodoperă, de mare intensitate lirică şi
notabilă densitate informaţională.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Brahms – Simfonia I în do minor op. 68

MIERCURI 20.09
Ora 20.00 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: JOHN NELSON
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCO
Pregătire muzicală: GABRIEL BEBEŞELEA
Program: Berlioz– Legenda dramatică „Damnaţiunea lui Faust”
Distribuţie:
Marguerite – CLÉMENTINE MARGAINE (mezzosoprană)
Faust – FRANCESCO DEMURO (tenor)
Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bas)
Brander – ŞERBAN VASILE (bariton)

JOI 21.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Solistă: BEATRICE RANA –pian
Program:
Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
Enescu – Simfonia a III-a în Do major op. 21 (1919-1921)
„Lucrarea ş…ţ a pus în fierbere imaginaţiile, mai mult decât oricare altă piesă enesciană de
dimensiuni comparabile.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)

VINERI 22.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Solişti:
RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)
OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)
Program: Mahler – Simfonia a II-a („Învierea”)

SÂMBĂTĂ 23.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: CHEN REISS (soprană)
Program:
Haydn – Simfonia nr. 82 în Do major Hob I:82 „Ursul”
Mahler – Simfonia a IV-a în Sol major

DUMINICĂ 24.09
Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: LIVIU PRUNARU – vioară
Program:
Weber – Uvertură la opera „Euryanthe” (Lucrare prezentată în cadrul programului „Side by Side”
împreună cu membrii Orchestrei Naţionale de Tineret a României)
Enescu – Capriciul Român pentru vioară şi orchestră (1925-1949) (aranjament de Cornel Ţăranu,
după schiţele compozitorului)
„Lucrarea ar fi fost o soră bună pentru Sonata a III-a şi ar fi meritat din plin subtitlul în caracter
popular românesc
. Suntem fericiţi că am reuşit să aducem la viaţă aceste minunate pagini enesciene
pline de nostalgia pentru iubitele plaiuri natale moldovene, pe care nu a mai avut şansa să le revadă
vreodată.” (Cornel Ţăranu, „Enescu in the light of an unfinished work”, în Revista Muzica)
Prokofiev – Simfonia a V-a în Si bemol major op. 100

Program serie Recitaluri si concerte camerale (cronologic)

DUMINICĂ 03.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Sala Auditorium
RALUCA ŞTIRBĂŢ – pian
Program:
Berg – Sonata pentru pian op. 1 (1910)
Jora – „Joujoux pour Ma Dame”. Cinci piese pentru pian op. 7 (1925)
Ravel – „Pavane pourune infante défunte” (1899)
Ravel – „La Valse” (1919)
Enescu – „Sonatensatz” în fa diez minor (1912)
„Sonatensatz” în fa diez minor este o lucrare enesciană al cărei manuscris a fost descoperit în
arhivele Muzeului „George Enescu” abia în anul 1993, de către muzicologul Clemansa Firca. Pianista
Raluca Ştirbăţ este cea care a interpretat sonata în primă audiţie absolută în anul 2015 şi a inclus-o,
totodată, în albumul discografic „George Enescu – Integrala creaţiei pentru pian solo”, apărut la casa
de discuri germană Hänssler Classic.
Enescu – Sonata a III-a pentru pian în Re major op. 24 nr. 3 (1933-1935)
„Mă consolez găsind refugiu în compoziţie. Rezultatul este o nouă sonată pentru pian… încărcată de
bucurie, în contrast deplin cu atmosfera care o înconjoară!” (George Enescu, într-o scrisoare adresată
lui Edmond Fleg în ianuarie 1934, citat de Noel Malcolm în volumul George Enescu – viaţa şi muzica)
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS
Dirijor şi solist: JOSHUA BELL – vioară
Program:
Beethoven – Uvertura la opera „Egmont” op. 84
Bruch – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26
Beethoven – Simfonia a V-a în do minor op. 67

LUNI 04.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
LONDON PHILHARMONIC PLAYERS
PIETER SCHOEMAN 
– vioara I
KEVIN LIN – vioara I
TANIA MAZZETTI – vioara a II-a
KATALIN VARNAGY – vioara a II-a
DAVID QUIGGLE – violă
ROBERT DUNCAN – violă
KRISTINA BLAUMANE – violoncel
PEI-JEE NG – violoncel
Program:
Mendelssohn – Octetul pentru coarde în Mi bemol major op. 20 (1825)
Enescu – Octetul pentru instrumente de coarde în Do major op. 7 (1900)
Despre Octetul de coarde, George Enescu mărturisea în amintirile sale, consemnate de muzicianul
francez Bernard Gavoty: „M-am epuizat încercând să fac să funcţioneze o lucrare împărţită în patru
segmente de o asemenea lungime încât fiecare dintre ele era susceptibilă de a ceda în orice moment.
Un inginer lansând primul său pod suspendat peste un râu nu ar putea simţi mai multă anxietate
decât am simţit eu când am început să înnegresc foaia.”

MARŢI 05.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
SIR BRYN TERFEL – bas-bariton
MALCOLM MARTINEAU – pian
Program:
Idris Lewis – Can yr Arad Goch
Owen Williams – Sul y Blodau
Meirion Williams – Y Cymro
Ralph Vaughan Williams – A selection of songs from “The Songs of Travel”
Traditional – A selection of songs from “The Celtic Isles” (Passing By; Loch Lomond; Suo Gân)
Bryan Davies – A Medley of Welsh Folksongs
Robert Schumann – Belsatzar Op. 57
Mein Wagen rollet langsam
Franz Schubert – Liebesbtoschaft D.957
Das Fischermädchen D.957 No. 10
Litanei auf das Fest Aller Seelen D.343
Auf dem wasser zu singen Op.72
Die Taubenpost D.965a
John Charles Thomas – A tribute (1891-1960) (Trees; Home on the Range; Lord’s Prayer; The Green
Eyed Dragon)

MIERCURI 06.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CRISTIAN MĂCELARU
Solist: VALENTIN RĂDUŢIU – violoncel (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, 2011)
Program:
Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră în Re major op. 27 „Săteasca” (1937-1938)
„Suita se apropie ş…ţ de spiritualitatea ţărănească, pe care o explorează tot mai profund.” (Vasile
Vasile, „Săteasca enesciană şi constelaţia ei”, în Revista Muzica)
Şostakovici – Concertul nr. 1 pentru violoncel şi orchestră în Mi bemol major op. 107
Dvořák – Simfonia a VIII-a în Sol major op. 88

JOI 07.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CRISTIAN MĂCELARU
Solist: NIKOLAJ ZNAIDER – vioară
Program:
Brahms – Concertul pentru vioară în Re major op. 77 (1878)
Martinů – Simfonia a IV-a H 305 (1945)

VINERI 08.09
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
L’ARPEGGIATA ENSEMBLE
Solişti:
PHILIPPE JAROUSSKY (contratenor)
CÉLINE SCHEEN (soprană)
GIANLUIGI TROVESI (clarinet)
CHRISTINA PLUHAR (teorbă & dirijor)
Program sub genericul: „Händel Goes Wild” („Händel se dezlănţuie”) – Improvizaţii pe teme de
Händel
Händel 
– Sinfonia (Uvertura) oratoriului „Solomon” (se descrie Sosirea Reginei din Saba)
Aria lui Dardano, „Pena tirana” (Mâhnire tiranică), din opera „Amadigi di Gaula”
Aria lui Jupiter, „Where’er you walk” (Oriunde mergi), din opera „Semele”
Vivaldi – Concertul pentru coarde şi continuo în sol minor RV 157
Händel – Aria Frumuseţii, „Tu del ciel ministro eletto” (Tu, nobil trimis al cerului) din opera „Triumful
Timpului şi al Adevărului”
Aria lui Ruggiero, „Verdi prati” (Pajişti verzi), din opera „Alcina”
Duetul Rodelinda-Bertarido, „Io t’abbraccio” (Te îmbrăţişez), din opera „Rodelinda”
Sinfonia la Actul III din opera „Alcina”
Aria Semelei, „O sleep, why thost thou leave me” (O, somn, de ce m-ai părăsit) din
opera „Semele”
Aria lui Rinaldo, „Cara sposa” (Soţie dragă), din opera „Rinaldo”
Duetul Clotilde-Adolfo, „Caro/cara, tu mi accendi nel mio core” (Dragule/Dragă îmi
aprinzi inima
) din opera „Faramondo”
Improvizaţie instrumentală – Canario (dans)
Händel – Aria lui Ruggiero, „Mi lusingail dolce affetto” (Mă ademeneşte dulcea simţire) din opera
„Alcina”
Aria Cleopatrei, „Piangero la sorte mia” (Îmi voi plânge soarta) din opera „Giulio
Cesare”
Aria lui Ruggiero, „Venti turbidi” (Vânturi furtunoase) din opera „Alcina”
Interpreţi:
DORON SHERWIN – cornet
JUDITH STEENBRINK – vioară barocă
CATHERINE AGLIBUT – vioară barocă
RAQUEL MASSADAS – violă
RODNEY PRADA – viola da gamba
JOSETXU OBREGON – violoncel baroc
EERO PALVIAINEN – lăută & chitară barocă
SERGEY SAPRICHEV – percuţie
BORIS SCHMIDT – contrabas
FRANCESCO TURRISI – clavecin, orgă pozitivă
HARU KITAMIKA – clavecin, orgă pozitivă

SÂMBĂTĂ 09.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium
ARC ENSEMBLE
MARIE BERARD
– vioară
STEVEN DANN– violă
DAVID LOUIE– pian
ERIKA RAUM– vioară
DIANNE WERNER– pian
THOMAS WIEBE– violoncel
Program:
Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84
Fitelberg – Cvartetul nr. 2 (1931)
Enescu – Cvartetul nr. 1 cu pian în Re major op. 16 (1909)
„Cvartetul cu pian op. 16 este una dintre operele cele mai ciudate şi probabil cele mai nedreptăţite
din creaţia enesciană. Spun ciudată pentru că ş…ţ această lucrare priveşte cu un ochi spre trecut şi cu
altul spre viitor.” (Pascal Bentoiu, Breviar enescian)
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Solişti:
MIHAI RITIVOIU – pian (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, 2011)
TINE THING HELSETH – trompetă
Program:
Biber – Sonata „Battalia à 10” în Re major C61 (1673)
Şostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în do minor op. 35 (1933)
Beethoven – Simfonia a III-a în Mi bemol major op. 55 „Eroica” (1804)
* Participarea lui Mihai Ritivoiu este susţinută de Fundaţia Naţională Americană „Liliana şi Peter Ilica”

DUMINICĂ 10.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium
CVARTETUL DIOTIMA
YUN-PENG ZHAO 
– vioară
CONSTANCE RONZATTI – vioară
FRANCK CHEVALIER – violă
PIERRE MORLET – violoncel
Program:
Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge
Schoenberg– Cvartetul pentru coarde nr. 3
Enescu – Cvartetul pentru coarde nr. 2 în Sol major op. 22 (1950-1952)
„Noutatea Cvartetului de coarde op. 22 este considerabil mai mare decât ar putea părea la o primă
vedere, iar corespondenţele spirituale în epocă îmi par a se situa într-un anume fel de a fi al muzicii
lui Alban Berg şi în unele dintre apariţiile cele mai complexe ale creaţiei post-weberniene.” (Pascal
Bentoiu, Capodopere enesciene)
Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Solist: BORIS BROVTSYN – vioară
Program:
Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 (1954)
În anul 1958, la prima ediţie a Festivalului „George Enescu”, dirijorul Constantin Silvestri a adresat
publicului următoarele cuvinte: „Această lucrare este capodopera maestrului Enescu; ea e mai greu
de înţeles decât altele din cauza limbajului foarte modern. De aceea o vom cânta încă o dată
integral”. (Reprodus de Pascal Bentoiu, în Capodopere enesciene)
Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

LUNI 11.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
GAUTIER CAPUÇON – violoncel
FRANK BRALEY – pian
Program:
Enescu – Sonata I pentru violoncel şi pian în fa minor op. 26 (1897)
Compusă pe când compozitorul avea numai 17 ani, „Sonata I pentru violoncel şi pian – deşi
germanică în spirit – e construită pe principii ciclice ş…ţ care pornesc de la César Franck.” (Pascal
Bentoiu, Breviar enescian)
Debussy – Sonata pentru violoncel şi pian în re minor
Beethoven – Sonata a V-a pentru violoncel şi pian op. 102 nr. 2

MARŢI 12.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
LEONIDAS KAVAKOS – vioară
KIRILL GERSTEIN – pian
Program:
Beethoven – Sonata a VI-a pentru vioară şi pian în La major op. 30
Enescu – Suita „Impresii din copilărie” op. 28 (1938)
Impresii din copilărie este un ciclu cu o dramaturgie asemănătoare ciclului cosmic văzut prin ochii şi
sensibilitatea copilului”. (Cornel Ţăranu pentru Festivalul „George Enescu”, Ediţia 2015)
Bartók – Sonata a II-a pentru vioară şi pian Sz 76
Beethoven – Sonata a VII-a pentru vioară şi pian în do minor op. 30

MIERCURI 13.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
RENAUD CAPUÇON – vioară
JÉRÔME DUCROS – pian
Program:
Dvořák – Patru piese romantice op. 75
Enescu – Sonata I pentru pian şi vioară în Re major op. 2 (1897)
„George Enescu tratează pianul în Sonata I ca pe un instrument principal, iar vioara este abordată ca
un instrument lipsit de virtuozitate, într-un mod aproape ascetic.” (Mircea Voicana, George Enescu.
Monografie
)
Grieg – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în do minor op. 45
Bartók – Jocuri populare româneşti Sz. 56

JOI 14.09
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
PHILHARMONIA LONDON
Dirijor: VLADIMIR ASHKENAZY
Solist: MICHAEL BARENBOIM – vioară
Program:
Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re major op. 19
Şostakovici – Simfonia a X-a în mi minor op. 93

VINERI 15.09
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
PHILHARMONIA LONDON
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Solist: BORIS BEREZOVSKY– pian
Program:
Enescu – Suita nr. 2 în Do major op. 20 (1915)
„Suita a II-a a fost concepută în stil clasic, utilizând o tehnică mai nouă, fără a merge totuşi prea
departe în îndrăzneală. Atmosfera este poate mai apropiată de ţara mea, România”, a declarat
George Enescu într-o conferinţă de presă susţinută la Paris.
Rahmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Sibelius – Simfonia a II-a în Re major op. 43

SÂMBĂTĂ 16.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium
LONDON CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: CHRISTOPHER WARREN-GREEN
Program:
Enescu – Dixtuor pentru instrumente de suflat op. 14 (1906)
„Cândva asemuiam structura intimă a Dixtuorului cu cea a vreunui frumos dialog platonician” (Pascal
Bentoiu, Breviar Enescian)
Tim Benjamin – Yes, I remember
Mozart – Serenada nr. 11 pentru suflători în Mi bemol major K 375
Graham Fitkin – Servant
Mozart – Simfonia nr. 41 în Do major KV 551 „Jupiter“
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel
FLORENT BOFFARD – pian
Program:
Poulenc – Suita franceză, după Claude Gervaise FP 80 (1. Bransle de Bourgogne; 2. Pavane; 3. Petite
marche militaire; 4. Complainte; 5. Bransle de Champagne 6. Sicilienne 7. Carillon)
Enescu – Sonata a II-a pentru violoncel şi pian în Do major op. 26 (1935)
„Ne întâmpină, ş…ţ în această a doua sonată de violoncel, subtilităţi timbrale şi armonice demne de
marii muzicieni impresionişti” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Berg – Patru piese pentru clarinet şi pian op. 5 (aranjament pentru violoncel şi pian)
Brahms – Sonata I pentru violoncel şi pian în mi minor op. 38

DUMINICĂ 17.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium
NICOLAS DAUTRICOURT – vioară
GARY HOFFMAN – violoncel
NELSON GOERNER – pian
Program:
Ravel – Trio pentru pian, vioară şi violoncel în la minor (1914)
Enescu – Trio în sol minor (1897) (aranjament de Pascal Bentoiu, după schiţele compozitorului)
Trioul în sol minor a fost interpretat în primă audiţie de Elena Bibescu, George Enescu şi Robert Loys,
la o recepţie organizată de principesă, pe 6 februarie 1898.
Enescu – Sonata I pentru pian şi violoncel în fa minor (op. postum)
Compusă pe când compozitorul avea numai 17 ani, „Sonata I pentru violoncel şi pian – deşi
germanică în spirit – e construită pe principii ciclice ş…ţ care pornesc de la César Franck.” (Pascal
Bentoiu, Breviar enescian)
Ysaÿe – Sonata a III-a pentru vioară solo în re minor op. 27 (1924)
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
JONAS KAUFMANN – tenor
HELMUT DEUTSCH – pian
Program:
Schubert – Ciclul de lieduri „Die Schöne Müllerin” („Frumoasa Morăriţă“) op. 25 D 795

LUNI 18.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
ANOUSHKA SHANKAR – sitar
MANU DELAGO – percuţie, tobă Hang
Concertmaestru: WILLI ZIMMERMANN
şi ZÜRICH CHAMBER ORCHESTRA
M. Delago 
– Down to the summit
A. Shankar – Voice of themoon
A. Shankar/M.Delago – Maya
A. Shankar – Buleria con Ricardo
M. Delago – Two Handsful of Sound
M. Delago – Wandering around
M. Delago – Bigger Than Home
A. Shankar – Chasing Shadows
M. Delago – Secret Corridor
A. Shankar – Monsoon
A. Shankar – Flight
A. Shankar – Traces of you
A. Shankar – Traveller
A. Shankar – Mahadeva

MARŢI 19.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
LES SIÈCLES
CORUL REGAL 
– aflat sub Înaltul Patronaj al Alteţei Sale Regale Principele Radu al României
Dirijor: FRANÇOIS-XAVIER ROTH
Dirijorul Corului: EDUARD DINU
Solistă: SIMONE LAMSMA – vioară
Program:
Enescu – Poema Română op. 1 (1897)
„Încercasem să compun în această suită simfonică, Poema română, câteva din amintirile mele de
copil transpuse, sau mai bine zis, stilizate: ea reînvia imagini familiare din ţara natală pe care o
părăsisem de opt ani. Şi azi încă regăsesc în această lucrare parfumul şi peisajele patriei mele. Seară
de vară în ajun de sărbătoare… noaptea vine… clar de lună… dans general. Era simplu, era naiv, dar
venea din inimă.” (George Enescu, citat în volumul George Enescu: Omagiu cu prilejul aniversării a
100 de ani de la naştere
)
Debussy – „Première Suite”
Saint-Saëns – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în si minor op. 61
Ravel – „La Valse”

MIERCURI 20.09
Ora 17.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
LES DISSONANCES
Solist: DAVID GRIMAL – vioară
Program:
Enescu – Suita nr. 1 pentru orchestră în Do major op. 9 (1903)
„Prin această lucrare Enescu valorifică folclorul după următoarea formulă: să te inspiri de la el, dar să
îl laşi în pace.
” (George Bălan, George Enescu)
Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47
Bartók – Concertul pentru orchestră Sz. 116/BB 123

JOI 21.09
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
Recital ALEXEI VOLODIN – pian
Program:
Enescu –Suita a II-a pentru pian în Re major op. 10 (1903)
Suita a II-a pentru pian, dedicată de Enescu profesorului său de pian Louis Diémer, a obţinut un
premiu important la concursul organizat de revista „Musica” din Paris. Din juriu făceau parte
personalităţi precum Claude Debussy, Alfred Cortot sau Vincent d’Indy.
Prokofiev – Suita din baletul „Romeo şi Julieta”. 10 piese pentru pian op. 75 (fragmente)
Mendelssohn/Rahmaninov – Scherzo din suita „Visul unei nopţi de vară″
Medtner – Piesa nr. 4 „Suflă vântule” din suita „Patru povestiri″ op. 35, bazată pe tragedia
„Regele Lear” de William Shakespeare
Rahmaninov – Sonata I pentru pian în re minor op. 28

VINERI 22.09
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român
Recital DMITRI HVOROSTOVSKY (bariton)
IVARI ILJA (pian)
Program de muzică rusă:
Leonid Malashkin – „Oh, dacă aş putea să exprim prin sunet”, versuri de G.Lişin
Vladimir Abaz – „Zori înceţoşate”, versuri de Ivan Turgheniev
Mihail Yakovlev – „Elegie”, versuri de Anton Delvig
Piotr Bulakhov – „Întâlnire”, versuri de Nikolai Grekov
Cântec popular rus – „Pe câmp nu e o singură cale”, aranjament Iuri Şaporin
Boris Fomin – „O singură dată”, versuri de Paul Herman
Veche romanţă rusă – „Ies la drumul mare”, versuri de Mihail Lermontov, aranjament Anatoli
Novikov
Yakov Feldman – „Birjar, nu grăbi caii!”, versuri de Nikolai Ritter
Piotr Ilici Ceaikovski – „Vă binecuvântez, păduri”, versuri de Aleksei N.Tolstoi
Piotr Ilici Ceaikovski – „Serenada lui Don Juan”, versuri de Aleksei N.Tolstoi
Alexandr Borodin – Aria lui Igor „Fără somn, fără odihnă” din actul II al operei Prinţul Igor
Anton Rubinstein – Romanţa Demonului „Pe oceanul văzduhului” din opera Demonul
Anton Rubinstein – Romanţa Demonului „Iată în cine am avut încredere” din opera Demonul
Serghei Rahmaninov – Cavatina lui Aleko „Toată şatra doarme” din opera Aleko
Piotr Ilici Ceaikovski – Balada lui Tomski „Oh, ascultaţi dară… Într-o zi la Versailles” din opera Dama
de pică

SÂMBĂTĂ 23.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium
THE SCHUBERT ENSEMBLE OF LONDON
SIMON BLENDIS 
– vioară
ALEXANDRA WOOD – vioară
DOUGLAS PATERSON – violă
JANE SALMON – violoncel
WILLIAM HOWARD – pian
Program:
Mahler – Cvartetul cu pian în la minor
Enescu – Cvintetul nr. 1 cu pian în la minor op. 29 (1940)
Cvintetul cu pian op. 29 se numără ─ alături de poemul Vox Maris ─ printre lucrările terminate de
George Enescu, însă neaduse la cunoştinţa publicului pentru o lungă perioadă de timp. Cvintetul a
fost finalizat în anul 1940, iar prima audiţie mondială a avut loc în decembrie 1964, în interpretarea
muzicienilor Valentin şi Ştefan Gheorghiu, Cornelia Bronzetti, George Popovici şi Radu Aldulescu.
Schumann – Cvintetul cu pian în Mi bemol major op. 44
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
MAHLER CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER
Solistă: PATRICIA KOPATCHINSKAJA– vioară
Program:
Bartók – Divertismentul pentru coarde Sz. 113/BB118
Ligeti – Concertul pentru vioară
Ligeti – „Concert Românesc“
Hindemith – Suita „Nobilissima Visione”. Balet în şase scene

DUMINICĂ 24.09
Ora 11.00 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium
MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor şi solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară
Solistă: POLINA LESCHENKO – pian
Program:
Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători
Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian
Xenakis – „Dikhtas” pentru vioară şi pian
Kurtag – Cvintet pentru suflători
Enescu – Cvartetul nr. 2 cu pian în re minor op. 30 (1943-1944)
Cvartetul nr. 2, op. 30 a fost definitivat în anul 1944 şi închinat memoriei lui Gabriel Fauré, profesor
de compoziţie al lui George Enescu. „În cvartet, Enescu duce mai departe ş…ţ amalgamarea timbrului
pianului în grupul coardelor, renunţând astfel la opoziţia clasică între acestea.” (Pascal Bentoiu,
Breviar enescian)
Ora 16.30 SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
MAXIM VENGEROV – vioară
VAG PAPIAN – pian
Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata „F.A.E.”
Brahms – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în re minor op. 108
Enescu – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în la minor op. 25 (1926)
„Enescu se dezvăluie în această Sonată ca un fel de rapsod transcendent, îndeajuns de pătruns de
geniul neamului său pentru a-l cânta cu accentele înseşi ale poporului său – ale acestui popor
pasionat şi pasionant.” (Alfred Cortot, citat în volumul George Enescu. Monografie)
Franck – Sonata pentru vioară şi pian în La major
CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
Una dintre cele mai îndrăgite serii de concerte din cadrul Festivalului Internaţional George Enescu,
Concertele de la miezul nopţii reuneşte orchestre camerale de talie mondială la Ateneul Român.
Orchestre de Chambre de Paris, sub bagheta lui Sir Roger Norrington şi Academy of Ancient Music,
alături de Richard Egarr sunt doar două dintre prezenţele de seamă din cadrul acestei serii. Calitatea
artiştilor, tentanta culoare nocturnă a acestei serii de concerte şi farmecul de toamnă al oraşului fac
din Bucureşti o capitală europeană a muzicii bune.

Program serie Concertele de la miezul nopţii (cronologic)

SÂMBĂTĂ 02.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
EUROPA GALANTE
Dirijor: FABIO BIONDI
Solist: VIVICA GENAUX (mezzosoprană)
Program:
Vivaldi – „Despărţiri” – „Povestea unui sfârşit”(1738 – 1741)
ULTIMELE SUCCESE ÎN VENEŢIA
Sinfonia din opera „Griseldaˮ (1735)
Aria Ersiliei „Vorrei dirti il mio dolore ˮ din opera „Rosmiraˮ (1738)
Aria lui Farnace „Gelido in ognivenaˮ din opera „Farnaceˮ (1738)
Concertul în Si bemol major pentru vioară, coarde şi continuo „per la signora Chiaraˮ RV 372 (1739)
PLECARE DIN VENEŢIA
Sinfonia în Sol major pentru coarde şi continuo RV 149 „ll coro delle Muse ˮ (1740)
Concertul pentru viola dăamore, lăute, coarde şi continuo în re minor RV 540 (1740)
LA VIENA
Aria „Sarebbe un bel dilettoˮ din opera L’Oracolo in Messenia (1742)
Aria „Sposa, non mi conosci?ˮ din operaL’Oracolo in Messenia (1742)
Concertul pentru vioară, coarde şi basso continuo în si minor RV 390 (ultima lucrare vândută de A.
Vivaldi contelui Vinciguerra di Collalto, iunie 1741)
DE PROFUNDIS
Sonata pentru coarde şi continuo în Mi bemol major RV 130 „Sfântul Mormânt”

DUMINICĂ 03.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
VENICE BAROQUE ORCHESTRA
Dirijor: ANDREA MARCON
Solist: MAGDALENA KOŽENÁ (mezzosoprană)
Program: G.F. Händel
Concerto grosso în Si bemol major op. 3 nr. 2 HWV 313
Aria „Verdi prati” din opera Alcina
Aria„Ogni vento” din opera Agrippina
Concerto grosso în Sol major op. 6 nr. 1 HWV 319
Aria „Cara speme” din opera Giulio Cesare in Egitto
Aria „Venti, turbini” din opera Rinaldo
Uvertura la opera Ariodante HWV 33
Aria „Se pietà di me non senti” din opera Giulio Cesare in Egitto
Aria „L’angue offeso” din opera Giulio Cesare in Egitto
Concerto grosso în la minor op. 6 nr. 4 HWV 322
Aria „Pensieri, voi mi tormentate” din opera Agrippina
Aria „Dopo notte” din opera Ariodante

JOI 07.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA
Solist şi dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA – vioară
Concertmaistru: MAYUMI HIRASAKI
Program:
Dall’Abaco – Concertul nr. 1 în re minor op. 2 din ciclul „Concerti à quatro da chiesa” (c 1712)
Avison – Concertul nr. 6 în Re major din ciclul „12 Concerte în şapte părţi”, după „Cembalosonaten”
de Domenico Scarlatti
Bach –Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Vivaldi – Concertul nr. 1 în Mi major op. 8 RV 269 „Primăvara”
Concertul nr. 2 în sol minor op. 8 RV 315 „Vara”
Concertul nr. 3 în Fa major op. 8 RV 293 „Toamna”
Concertul nr. 4 în fa minor op. 8 RV 297 „Iarna”

VINERI 08.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
LES MUSICIENS DU LOUVRE
Dirijor: MARC MINKOWSKI
Program: Mozart – opera „Così fan tutte”
Solişti:
Fiordiligi– ANA MARIA LABIN (soprană)
Dorabella – SERENA MALFI (mezzosoprană)
Guglielmo – ROBERT GLEADOW (bariton)
Ferrando – ANICIO ZORZI GIUSTINIANI (tenor)
Don Alfonso – JEAN-SÉBASTIEN BOU (bariton)
Despina – GIULIA SEMENZATO (soprană)
* Ansamblul Les Musiciens du Louvre este susţinut de către Département de l’Isère, Région
Auvergne-Rhône-Alpes şi de Ministerul Culturii şi Comunicării (DRAC Rhône-Alpes)

SÂMBĂTĂ 09.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
CAMERATA SALZBURG
Dirijor: TIBERIU SOARE
Solişti:
VINICIU MOROIANU – pian (Membru al juriului Concursului Internaţional „George Enescu”, ediţia
2016, şi laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, ediţia 1991)
VICTORIA VASSILENKO – pian (Câştigătoare a Concursului Internaţional „George Enescu”, ediţia
2016)
Program:
Mozart – Uvertura la opera „La Clemenza di Tito” KV 621
Lipatti – Simfonia concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde op. 5
Dediu – Simfonia a III-a op. 61 „Capriccio Classico“

DUMINICĂ 10.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
CAMERATA SALZBURG
Dirijor şi solist: PINCHAS ZUKERMAN –vioară
Program:
Enescu – Balada pentru vioară şi orchestra (1895)
„Lucru curios: nu ştiam nimic, nu ascultasem nimic sau prea puţin, nu am avut pe lângă mine vreo
persoană să mă influenţeze şi, totuşi, de copil, am avut această idee fixă de a fi compozitor. De a fi
numai compozitor”. (George Enescu, în Amintirile lui George Enescu, consemnate de Bernard Gavoty)
Schubert – Simfonia a V-a în Si bemol major D 485
Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La major KV 219 „Turceasca”

JOI 14.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
REMUS AZOIŢEI – vioară
ALEXANDRA DARIESCU – pian
Program:
Bach – „Ciaccona” din Partita nr. 2 pentru vioară solo în re minor BWV 1004
Beethoven – Sonata a V-a pentru vioară şi pian în Fa major op. 24 „Primăvara”
Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă (pian solo)
Enescu – Sonata a II-a pentru vioară şi pian în fa minor op. 6 (1899)
„Cu Sonata a II-a pentru pian şi vioară ş…ţ simţeam că mă eliberez definitiv”. (George Enescu, în
Amintirile lui George Enescu, consemnate de Bernard Gavoty)
Bartók – Jocuri populare româneşti pentru vioară şi pian Sz. 56/BB 68

VINERI 15.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
KIRILL GERSTEIN – pian
Program:
Bach – 4 duete
Enescu – Sonata I pentru pian în fa diez minor op. 24 (1924)
„Partea a doua sfidează universul printr-un staccato încăpăţânat, iar finalul care începe cu o notă
repetată de mai multe ori este un strigăt de deznădejde. Un dialog trist printre câte un surâs, în care
se îngână fraze de duioşie”. (Cella Delavrancea, Scrieri)
Debussy – Preludi vol. I
Brahms – Sonata a II-a în fa diez minor op. 2

SÂMBĂTĂ 16.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO
ENSEMBLE EN CHORDAIS
ENSEMBLE CONSTANTINOPLE
CORUL „ANTON PANN”

Program:
Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of time / Jeopardy /
Cercles migrants / In Xanadu / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon / Five steps /
Chandmani nutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger / The Musical Voyages of Marco
Polo

DUMINICĂ 17.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS
CORUL NAŢIONAL DE CAMERĂ „MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN”

Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ
Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU
Solişti:
OLGA PERETYATKO (soprană)
KHATOUNA GADELIA (soprană)
MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
ADRIAN SÂMPETREAN (bas)
SIMONA SĂNDULESCU (organistă)
Program:
Mozart – „Exultate Jubilate” KV 165
Mozart – Marea Misă în do minor K 427 (417a)

JOI 21.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC ST. PETERSBURG
Dirijor: JURI GILBO
Solist: MISHA MAISKY – violoncel
Program:
Enescu – Intermezzi nr. 1 op. 12 (1902-1903)
„Intermezzi nr. 1 şi 2, op. 12 sunt impregnate de spirit fauré-ean, dar arată pe alocuri şi reminiscenţe
wagneriene.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Ceaikovski – Nocturna pentru violoncel şi orchestră op. 19 nr. 4
Bruch – „Kol Nidrei”, Adagio pentru violoncel şi orchestră op. 47
Mendelssohn – Simfonia a IV-a în La major op. 90 „Italiana“
Ceaikovski – Variaţiuni pe o temă Rococo pentru violoncel şi orchestră op. 33

VINERI 22.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
JORDI SAVALL şi LE CONCERT DES NATIONS
Program: „Le Concert Spirituel: Au temps de Louis XV”
Corelli – Concerto grosso în Re major op. 6 nr. 4
Telemann – Concertul pentru flaut drept, viola da gamba, coarde şi continuo în la minor TWV 52:a1
Telemann – Uvertura-suită pentru două flaute şi instrumente cu coarde în mi minor TWV 55:e1
„Tafelmusik”
Telemann – Uvertura pentru viola da gamba şi coarde în Re major TWV 55:d6
Rameau – Suita din opera „Les Indes Galantes” RCT 44

SÂMBĂTĂ 23.09
Ora 22.30 SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

Ateneul Român
JORDI SAVALL and HESPÈRION XXI
Program: „Balkan: Honig & Blut” (Miere şi sânge)
CREAŢIA 
– Creaţia, Universul şi Viaţa
PRIMĂVARA – Naşterea şi Copilăria, Şcoala şi Tinereţea
VARA – Întâlniri, Dragoste şi Mariaj
TOAMNA – Amintiri, Maturitate şi Călătorii
IARNA – Spiritualitate, Sacrificiu, Exil şi Moarte
RECONCILIEREA

Program serie Muzica Secolului XXI (cronologic)

VINERI 08.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
THE MERCURY QUARTET
VLAD MAISTOROVICI 
– vioară & violă (Câştigător al Concursului Internaţional „George Enescu”,
2003)
HARRY CAMERON-PENNY – clarinet
COLIN ALEXANDER – violoncel
DINA DUISEN – pian
Program:
Thomas Ades – „Catch”
Oliver Knussen – „A Purcell Garland: upon one note”
James Macmillan – „Kiss On Wood”
Diana Rotaru – „Red Hot” (premieră mondială)
Thomas Ades – „Court Studies from The Tempest”
Vlad Maistorovici – „Cadence En Espace”
Magnus Lindberg – „Steamboat Bill Jr.”
Dan Dediu – „Viscous Sun”

SÂMBĂTĂ 09.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor şi solist: DMITRY SITKOVETSKY – vioară
Program:
George Balint – „Telos” (in memoriam Ştefan Niculescu) (2016)
Arvo Pärt – „Fratres” (1977)
Solist şi dirijor: DMITRY SITKOVETSKY – vioară
Iain Bell – Dama de gheaţă: Scena nebuniei din opera „A Harlot’s Progress”(2013)
Solistă: ADELA ZAHARIA – soprană
Rodion Şcedrin – „Parabola concertantă” pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani (2001)
Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”,
ediţia 2016)
Rodion Şcedrin – Concertul nr. 5 pentru orchestră. Patru cântece ruseşti (1998)

DUMINICĂ 10.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII MOLDOVA” DIN IAŞI
Dirijor: ADRIAN PETRESCU
Program:
Nimrod Borenstein – Lucrarea „Big Bang şi Crearea universului” pentru orchestră op. 52
Zygmunt Krauze – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră
Solist: ZYGMUNT KRAUZE – pian
Adrian Pop – „Tripticˮ pentru orchestră simfonică
Magnus Lindberg – „Eraˮ pentru orchestră

JOI 14.09
Ora 16.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE
Dirijor: RICHARD CARRICK
Interpreţi:
YONI SILVER – clarinet
TIM HODGKINSON – clarinet bas
EDWARD LUCAS – trombon
DIANA MIRON – vioară
TIJANA STANKOVIC – vioară
ALBERT MARKOS – violoncel
ANDREI KIVU – violoncel
SHMIL FRANKEL – contrabas
ZACHARY ROWDEN – contrabas
COLIN HACKLANDER – percuţie
CHRIS CUTLER – percuţie
ANA-MARIA AVRAM – pian, electronics
IANCU DUMITRESCU – electronics, dirijat
Program:
George Lewis – „Hexis” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian şi percuţie
Richard Carrick – „Akko” pentru ansamblu
Iancu Dumitrescu – „Black Holes Collision” (II) pentru 3 grupuri de percuţie, corzi şi computer
Ana-Maria Avram – „Murmur” (II) pentru ansamblu şi live electronics
Horaţiu Rădulescu – „The Origin” pentru percuţie
Ana-Maria Avram – „Ellampsis” pentru ansamblu şi computer
Iancu Dumitrescu – „Diamonds in the rough” pentru ansamblu şi computer

VINERI 15.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ENSEMBLE MODERN
Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER
Regia sonoră: NORBERT OMMER
Program:
Martin Grütter – Schakal (2015)
Jörg Widmann – „Freie Stücke für Ensemble” (2002)
Fred Popovici – Concerto (2015/16)
Helmut Lachenmann – „Mouvement (-vor derErstarrung)”

SÂMBĂTĂ 16.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ
Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES
Solist: AARON PILSAN – pian
Program:
Cornel Ţăranu – „Cantus Gemellusˮ
Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen”
Solist: AARON PILSAN – pian
Elliot Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

DUMINICĂ 17.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ROYAL CAMERATA ORCHESTRA
Dirijor: VLAD VIZIREANU
Solişti: ERZHAN KULIBAEV – vioară (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, ediţia
2016)
CLARA CERNAT– violă
Program:
Dan Buciu – „Ilustrate din Kyotoˮ, Cinci schiţe pentru orchestră de coarde
Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă
Viorel Munteanu – „Glasurile Putneiˮ
Vladimir Cosma – Lucrarea „Tripticˮ pentru orchestră de coarde

JOI 21.09
Ora 16.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
CVARTETUL ARCADIA
Program:
Doina Rotaru – Vivarta
Octavian Nemescu – Cvartetul de la miezul nopţii
Leo Samama – Le Grand Quatuor

VINERI 22.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU
Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
Program:
Mihai Măniceanu – OEN
Nigel Hess – Concert pentru pian
Solist: VASSILIS VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”,
ediţia 2014)
Adrian Iorgulescu – Lucrarea „Signales” pentru orchestră simfonică
Detlev Glanert – Lucrarea „Frenesia” pentru orchestră

SAMBĂTĂ 23.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIŞOARA
Dirijor: RUMON GAMBA
Solistă: LUIZA BORAC – pian (Laureată a Concursului Internaţional „George Enescu”, ediţia 1991)
Program:
Rolf Martinsson – Piesa simfonică „Open Mind” op. 71 (Minte receptivă) (2005)
Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră
Sven Helbig – „Pocket Symphonies” (Simfonii de buzunar) (2013)

DUMINICĂ 24.09
Ora 13.00 MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
SOLISTEN DER WÜRTH PHILHARMONIKER
Dirijor şi solist: FACUNDO AGUDIN
Program:
Mihaela Vosganian –„Ciaccona con Canone” pentru vioară, orchestră şi sunete procesate
Solist: J“ZSEF LENDVAY – vioară
Mladen Tarbuk – Simfonia de Cameră
Ulpiu Vlad – „Flori de Câmp” pentru cvartet şi orchestră de cameră (Cvartetul Würth Philharmoniker)
Elmar Lampson – Concertul pentru orchestră de coarde şi percuţie
Ari Ben-Shabetai – Musica Concertante – „Mahler doesn’t live here anymore, but his spirit lingers
on…”, lucrare pentru orchestră şi vioară
François Nicolas – Ricercare hétérophonique
Solist: HORIA MAXIM – pian

Program Forumul Compozitorilor (cronologic)

FORUMUL INTERNAŢIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA I
sâmbătă, 9 septembrie, UNMB, ora 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)
I. PROCESUL COMPONISTIC ASTĂZI: SURSE DE INSPIRAŢIE, CONSTRUCŢIA STILULUI, STRATEGII DE
SCRIITURĂ (I)
Conferinţa Ars Poetica: MAGNUS LINDBERG (Finlanda)
· Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet
II. ECHILIBRU ŞI EXCES ÎN COMPOZIŢIE (I)
Masă rotundă cu: Echilibru şi exces în compoziţie (I)
Masă rotundă cu: Round-table with Iain Bell (U.K.), George Balint (Romania), , Dmitry Sitkovetsky
(Russia/U.S.A.)

FORUMUL INTERNAŢIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A II-A
duminică, 10 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)
III. PROCESUL COMPONISTIC ASTĂZI: SURSE DE INSPIRAŢIE, CONSTRUCŢIA STILULUI, STRATEGII DE
SCRIITURĂ (II)
Conferinţa Ars Poetica: Sir JAMES MACMILLAN (U.K.)
· Experienţa muzicii sacre: St. John Passion şi St. Luke Passion. Provocarea de a scrie muzică
modernă pentru a fi cantata

Echilibru şi exces în compoziţie (II)
Masă rotundă cu: Nimrod Borenstein (U.S.A.), Zygmunt Krauze (Poland), Magnus Lindberg (Finland),
Adrian Pop (Romania)
FORUMUL INTERNAŢIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A III-A
sâmbătă, 16 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)
V. PROCESUL COMPONISTIC ASTĂZI: SURSE DE INSPIRAŢIE, CONSTRUCŢIA STILULUI, STRATEGII DE
SCRIITURĂ (III)
Conferinţa Ars Poetica: TIM BENJAMIN (UK)
· Provocările în compunerea de opere într-un act
Conferinţa Ars Poetica: GRAHAM FITKIN (UK)
· Reconectarea cu publicul prin ritm şi cantabilitate
VI. ECHILIBRU ŞI EXCES ÎN COMPOZIŢIE (III)
Masă rotundă cu THOMAS LARCHER (Austria), THIERRY HUILLET (Franţa), TIM BENJAMIN (UK),
GRAHAM FITKIN (UK), MARTIN GRÜTTER (Germany)
FORUMUL INTERNAŢIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A IV-A
duminică, 17 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)
VII. MUZICĂ ŞI FILM
Discuţie cu ELLIOT GOLDENTHAL (U.S.A.)
· Viziune şi experienţă în muzica de film.
VIII. ECHILIBRU ŞI EXCES ÎN COMPOZIŢIE (IV)
Masă rotunda cu compozitori români: DOINA ROTARU, DAN BUCIU, CORNEL ŢĂRANU, OCTAVIAN
NEMESCU, ULPIU VLAD, MIHAELA VOSGANIAN, VIOREL MUNTEANU.

FORUMUL INTERNAŢIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A V-A
sâmbătă, 23 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: FRANÇOIS NICOLAS (Franţa)
IX. RECONECTAREA CU PUBLICUL (I)
Conferinţa Ars Poetica: DETLEV GLANERT (Germania)
· Provocarea de a proiecta lucrări de largă respiraţie. De la Caligula la Bosch Requiem
Conferinţa Ars Poetica: ADRIAN IORGULESCU (România)
· De ce să compui simfonii? Simfonia in secolul al XXI-lea.
ECHILIBRU ŞI EXCES ÎN COMPOZIŢIE (V)
Masă rotunda cu ARI BEN-SHABETAI (Israel), DETLEV GLANERT (Germania), ADRIAN IORGULESCU
(România), ELMAR LAMPSON (Germania)
FORUMUL INTERNAŢIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A-VI-A
duminică, 24 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: RUMON GAMBA (UK)
XI. RECONECTAREA CU PUBLICUL (II)
Conferinţa Ars Poetica: ROLF MARTINSSON (Suedia)
· Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet
XII. ECHILIBRU ŞI EXCES ÎN COMPOZIŢIE (VI)
Masă rotundă cu SVEN HELBIG (Germania), VALENTIN GHEORGHIU (Romania), ROLF MARTINSSON
(Suedia)
BUCUREŞTI CREATIV

Program Piaţa Festivalului

PIAŢA FESTIVALULUI
Piaţa George Enescu
2-10 SEPTEMBRIE 2017
11 – 24 SEPTEMBRIE
15:00-18:00

Concerte/spectacole ale elevilor şcolilor şi liceelor de muzică din Bucureşti, ale studenţilor de la
Universitatea de Muzică din Bucureşti şi de la Conservatoarele din ţară.

SÂMBĂTĂ 02.09
Ora 20:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREŞTI

Dirijor: Benoit Fromanger
Program:
P. I. Ceaikovski – Suita „Spărgătorul de Nuci”
G. Verdi – Uvertura „Luisa Miller”
G. Enescu – Rapsodia Română nr. 1
N. Rimski – Korsakov – Capriciu spaniol
G. Verdi – Uvertura Operei „Forţa Destinului”
A. Borodin – Dansurile Polovţiene
DUMINICĂ 03.09
Ora 20:00
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Dirijor: Cristian Oroşanu
Solist: Roman Patočka – vioară
Program:
G. Enescu – Rapsodia Română nr. 2
G. Gershwin – Uvertura cubană
C. Saint-Saëns – Rondo capriccioso
A. Dvořák – Humoresque
P. Sarasate – Zigeunerweisen
J. Massenet – Meditation from Thais
V. Monti – Czardas
A. Haciaturian – Spartacus
LUNI 04.09
Ora 19:30
4 STRINGS QUARTET

Interpreţi:
RAFAEL BUTARU – vioară
CRISTINA COJOCARU – vioară
MIHAELA MOSCALU – violă
IOANA STANCIUC – violoncel
Program:
J.Haydn – Cvartetul Cvintelor
G. Puccini – Crisantemi
Ora 20:00
THE ENESCU PROJECT
ALEXANDRA BARTOI 
– vioară
YUKIKO SUZUKI – vioară
ADAM MARKOWSKI – vioară
ATILLA ALDEMIR – vioară
SOPHIA REUTER – violă
IMMO SCHAAR – violă
ANNA NIEBUHR – violoncel
SUSANNE RAßBACH – violoncel
Program:
F. Mendelssohn: Octet pentru patru viori, două viole şi două violoncele Op. 20
G. Enescu: Octetul pentru patru viori, două viole şi două violoncele în Do Major Op. 7
Ora 21:00
SYMPHACTORY ORCHESTRA

Dirijor: BOGDAN POSTOLACHE
Solistă: SIMINA CROITORU
Program:
L. Boccherini – Fandango
A. Vivaldi – Anotimpurile
B. Britten – Simpla Simfonie
MARŢI 05.09
Ora 19:30
BRASS TONES QUINTET
CĂTĂLIN BUCERZAN 
– trombon
OLEG RĂILEANU – trompetă
SEBASTIAN SERAFIMOVICI – trompetă
TRAIAN CIOC – corn
MARIUS HOGHI – tubă
Program:
J. Clarke – Trumpet Voluntary
J.S. Bach – Mein gläubiges Herze
J. Mouret – Rondeau
J. Pachelbel – Canon
Anonim – Sonata Die Bankelsangerlieder
L. Maurer – Scherzo & lied
L. Maurer – Trei piese
L. Pearson – Hiplips
B. Fraser – Trei dansuri latino-americane
D. Perrottet – Slow Blues; Take Five
Ora 20:00
GRUPUL VOCAL ACAPELLA

Dirijor: GEORGE MIRON
W. A. Mozart 
– Uvertură la „Nunta lui Figaro”
L. van Beethoven – Allegro
W. A. Mozart – Simfonia 40
G.F. Händel – Air
F. Mendelssohn – Andante
J. S. Bach – Badinerie
W. A. Mozart – Variaţiuni
F. Schubert – Ave Maria
Ora 20:30
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO

Dirijor: TIBERIU OPREA
Solistă: MĂDĂLINA PAŞOL
Program:
H. Purcell – Suita Abdelazer
W. A. Mozart – Concertul nr. 13 în Do major pentru pian şi orchestră KV 415
P. I. Ceaikovski – Serenada în Do major pentru orchestră de coarde Op. 48

MIERCURI 06.09
Ora 19:30
ANSAMBLUL MUSICA VIVA
ANDREEA BUTNARU – pian
FLORIN MITREA – violoncel

Program:
M. de Falla – Şase cântece spaniole pentru violoncel şi pian
A. Piazzolla – Oblivion
B. Bartók – Dansurile româneşti pentru violoncel şi pian
Ora 20:00
LA VIDA LOCA
MATEI IOACHIMESCU 
– flaut
ALFREDO OVALLES – pian
Program:
P. García, E. Plaza, A. Guanipa, O. Volcán, A. Freites, C. Bonett, E. Serrano, M. Briceño – Los
Trabadedos – Potpurri de Música Venezolana
J. Albino – Corazón Loco
Á. Villoldo – El Choclo
S. Díaz – Tonada de Luna Llena
C. Granda – La Flor de la Canela
M. Forte – Rock It with your long hair
M. L. Escobar, M. Yánez – Viajera del Rio y Desesperanza
H. Lavoe, J. Arroyo – Songoro Cosongo y No le Pegue a la Negra
A. Ramírez – Alfonsina y el Mar
M. Camilo – Caribe
Pixinguinha – Um a Zero
Ora 20:30
ALEXANDRU TOMESCU
SÎNZIANA MIRCEAOMAR MASSA
ALEXANDRU TOMESCU 
– vioară
SÎNZIANA MIRCEA – pian
OMAR MASSA – bandoneon
Program:
E. Granados, F. Kreisler – Dans spaniol
M. De Falla, F. Kreisler – Dans spaniol din „La vida breve”
I. Albéniz, F. Kreisler – Malaguena
I. Albéniz – Tango
P. de Sarasate – Romanta Andaluza
P. de Sarasate – Zapateado
P. de Sarasate – Jota Navarra
A. Piazzolla – Nightclub 1960 (vioară & bandoneon)
A. Piazzolla – Anotimpurile (vioară, pian, bandoneon)

JOI 07.09
Ora 19:30
LUDENS PIANO TRIO
IULIAN OCHESCU – pian
ELLA BOKOR – violoncel
RAFAEL BUTARU – vioară

Program:
G. Cassadó – Trio in Do
J. Suk – Elegie
E. Elgar – Salut d’amour
Ora 20:00
MAXIM QUARTET
HORIA MAXIM – pian
MIHAELA ANICA – flaut

FERNANDO MIHALACHE – acordeon
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas

Program:
G. Fauré – Le Pas Espagnol
E. Doga – Vals
D. Dediu – Rondo alla Münchhausen
D. Dediu – Balkan Tango with Walking Bass
I. Stravinski – Tango
T. Olah – Andante
P. Constantinescu – Toccata
Ora 20:30
BUCHAREST BAROQUE ENSEMBLE

Solist: SERGIU CÂRSTEA – trompetă
A. Scarlatti – Concerto grosso nr. 3 in F major
J. Friedrich Fasch – Concerto in Re major (Solist S. Cârstea)
A. Vivaldi – L’incoronazione di Dario
G. F. Händel – Suite in Re major (Solist S. Cârstea)
Ora 21:00
ANSAMBLUL VIOLONCELLISSIMO
Dirijor: MARIN CAZACU

Program:
J. Schrammel – Marş
C. Dimitrescu – Dans Ţărănesc
H. Zimmer – Piraţii din Caraibe
D. Şostakovici – Vals
N. Rimski-Korsakov – Zborul cărăbuşului
A. Piazzolla – Oblivion şi Libertango
Suită folclorică românească
M. Jackson – The Smooth Criminal
Mozart – Alla Turca Jazz
S. Păutza – The Final Countdown

VINERI 08.09
Ora 20:00
FILARMONICA SIBIU

Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
Solist: ANTONIO DE CRISTOFANO – pian
Program:
Liviu Danceanu: Quasiricercar pentru vioara orchestra si percutie.
W. A. Mozart – Concertul pentru pian nr. 21 K. 467
A. Dvorak: Simfonia a 9a, „Din lumea noua”

SÂMBĂTĂ 09.09
Ora 20:00
CAMERATA REGALĂ

Dirijor: CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE
Solist: GEORGE TUDORACHE – vioară
Program:
G. Enescu – Rapsodia a II-a în Re major
P. Sarasate – Zigeunerweisen
C. Saint- Saëns – Introducere şi Rondo Capricioso
G. Bizet – Suitele Carmen

DUMINICĂ 10.09
Ora 20:00
ORCHESTRA METROPOLITANĂ BUCUREŞTI

Dirijor: DANIEL JINGA
Solişti: MARCEL PAVEL, VLAD MIRIŢĂ, ANDREI LAZĂR
Program:
G. Puccini – „E lucevan le stele” din opera Tosca”
G. Puccini – „Nessun dorma” din opera Turandot”
F. Lehár – Aria „Dein ist mein ganzes Herz” din opereta „Ţara Surâsului”
L. Dalla – Carusso
L. Denza – Funiculì, Funiculà
E. di Capua – O sole mio
R. Falvo – Dicitencello vuie
Q. M. y Cortés – Cielito lindo
E. de Curtis – Non ti scordar di me
E. de Curtis – Torna a Surriento

G. Verdi – Uvertura la opera „Forţa destinului”
C. Saint-Saëns – Dansul Bacchanale din opera „Samson şi Dalila”
C. Orff – O Fortuna din „Carmina Burana”
Ora 21:00
SIMFONIETTA VIEN

Dirijor: CRISTIAN NENESCU
Solişti:
RODICA VICĂ – soprană
MARCO DI SAPPIA – bariton

Program:
J. Strauss – Uvertura operetei O noapte la Veneţia”
J. Strauss – Vals Vocile Primăverii”
F. Lehár – Aria Meine Lippen, sie küssen so heiss” din opereta Giuditta” (solistă Rodica Vică)
J. Strauss – Polca Bahn Frei”
V. Monti – Czardas
G. Rossini – Aria lui Figaro din opera Bărbierul din Sevilla”
J. Strauss – Vals Acolo unde înfloresc lămâii”
J. Strauss – Polca Furioso”
J. Strauss – Marş Wien bleibt Wien”
J. Strauss – Vals Viaţă de artist”
J. Strauss – Duet din opereta Sânge vienez”
Tradiţional – Potpourri românesc
J. Strauss – Polca Im Krapfenwaldl”
J. Strauss – Polca Tik-Tak”
F. Lehár– Duet Lippen schweigen” din opereta „Văduva veselă”
J. Strauss – Vals Dunărea albastră”

Program Alte evenimente

Concerte în Bucureşti
SÂMBĂTĂ 2.09
Ora 19.00 ALTE EVENIMENTE
Sala Capitol
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
CORUL FILARMONICII DE STAT „BANATUL”

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Program:
Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră op.15
Solist: ANDREI LICAREŢ – pian
Beethoven – Simfonia a IX-a în re minor op. 125 „The Choral”
Solişti: MIRELA BUNOAICA (soprană)
AURA TWAROWSKA (mezzosoprană)
COSMIN IFRIM (tenor)
MARIUS BOLOS (bas)

MIERCURI 6.09
Ora 17.00 ALTE EVENIMENTE

Aula Palatului Cantacuzino
CVARTETUL GAUDEAMUS
Solişti:
LUCIA NEAGOE – vioara I
RALUCA IRIMIA – vioara a II-a
LEONA VARVARICHI – violă
ŞTEFAN NEAGOE – violoncel
Program:
Anatol Vieru – Cvartetul de coarde nr. 1
Myriam Marbé – Cvartetul de coarde nr. 2
Ulpiu Vlad – „Prin sunetele florilor albe”

SÂMBĂTĂ 9.09
Ora 15.00 ALTE EVENIMENTE

Muzeul Naţional al Ţăranului Român
CONCERT BART“K-ENESCU – SCHIŢE DE COMPOZIŢIE
ANSAMBLUL MUZSIKAS
Mihály Sipos 
– vioară, ţiteră
László Porteleki – vioară, cobză, vocal
Péter Éri – violă, mandolină, flaut, recorder
Dániel Hamar – contrabas, gardon, tobe, ţambal
Hanga Kacsó – voce
TARAFUL BUCUREŞTILOR
Tudorel Manolache „Paganini” 
– vioară
Gheorghe Răducanu – ţambal
Ştefan Ionel Ioniţă „Cinoi” – acordeon, voce
Gheorghe „Gicu” Petrache – voce
Gheorghe Petrescu „Ghiţă Coadă” – contrabas
Prezintă: Florin Iordan, etnomuzicolog
Program:
*** Dansuri populare româneşti prelucrate de Béla Bartók în suita Dansuri populare româneşti, Sz. 68
Ansamblul Muzsikás
*** 
Arii naţionale prelucrate de George Enescu în Rapsodia I, Op. 11
Taraful Bucureştilor
(Pauză)
Muzică tradiţională maghiară cu Ansamblul Muzsikás
Cântece şi melodii de joc lăutăreşti cu Taraful Bucureştilor
Consultant ştiinţific Dr. Speranţa Rădulescu, etnomuzicolog
Consultant artistic Dr. Liviu von Braha, muzicolog
Concept: Georges Enesco Gesellschaft e.V. Berlin
Preşedinte Onorific Fondator Sir Yehudi Menuhin
Parteneri: Clubul Tânărului Orfeu, Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti.
Sponsori: Ministerul Afacerilor Externe şi Comerţului Exterior,
Secretariatul de Stat pentru Diplomaţia Culturală şi Ştiinţifică (Ungaria),
Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (Ungaria)

MIERCURI 13.09
Ora 22:30 ALTE EVENIMENTE

Ateneul Român
EINE KLEINE NACHTMUSIK
Teatru Coregrafic
Un spectacol de Gigi Căciuleanu
Muzica: W. A. Mozart
cu Lari Giorgescu (One-Man-Show)

Texte: Gigi Căciuleanu
şi un fragment de scenariu original de Comedia Dell’Arte aparţinând lui W. A. Mozart
Scenografie: Vladimir Turturică
Light Design: Dragoş Mărgineanu
O co-producţie: UNTEATRUFUNDAŢIA ART PRODUCTION & GIGI CĂCIULEANU ROMANIA DANCE
COMPANY
KULT STUDIO
JTI – Sponsor al “Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”

JOI 14.09
Ora 17.00 ALTE EVENIMENTE

Aula Palatului Cantacuzino
CONCERT DE MUZICĂ ELECTRONICĂ
Program:
Roman Vlad – „Privind trecutu-ndepărtat”, lucrare pentru pian şi mediu electronic
Solist: ROMAN VLAD – pian
Irinel Anghel – Arca lui Irinel, Everything is fine, ICodex
Cătălin Creţu– Lüneburg Soundscape, lucrare video-electro-acustică
Maia Ciobanu – Concert pentru pian si mediu electroacustic
Solist: SORIN DOGARIU – pian

SÂMBĂTĂ 16.09
Ora 11.00 ALTE EVENIMENTE

Sala Studio a Teatrului Odeon
BÉLA BART“K ŞI POVESTEA PRINŢULUI CIOPLIT ÎN LEMN
Prezentat de Asociaţia „Clasic e fantastic” şi Teatrul Odeon
Distribuţie: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru,
Monica Ciută

Violonistă: Monica Buştean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia şi Sânziana Tarţa
Text: Cristina Sârbu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută
Spectacol cuprins în Anul Internaţional Bartók
Sponsori: Ministerul Maghiar al Culturii şi Institutul de Cultură din Bucureşti
Ora 18.00 ALTE EVENIMENTE
Sala Studio a Teatrului Odeon
COPILĂRIA LUI ENESCU
Prezentat de Asociaţia „Clasic e fantastic” şi Teatrul Odeon
Distribuţie: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru,
Monica Ciută

Violonistă: Monica Buştean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia si Sânziana Tarţa
Text: Emanuel Ciocu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută
* Sponsor Dacia

DUMINICĂ 17.09
Ora 11.00 ALTE EVENIMENTE

Sala Studio a Teatrului Odeon
COPILĂRIA LUI ENESCU
Prezentat de Asociaţia „Clasic e fantastic” şi Teatrul Odeon
Distribuţie: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru,
Monica Ciută

Violonistă: Monica Buştean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia si Sânziana Tarţa
Text: Emanuel Ciocu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută
* Sponsor Dacia
Ora 18.00 ALTE EVENIMENTE
Sala Studio a Teatrului Odeon
BÉLA BART“K ŞI POVESTEA PRINŢULUI CIOPLIT ÎN LEMN
Prezentat de Asociaţia „Clasic e fantastic” şi Teatrul Odeon
Distribuţie: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru,
Monica Ciută

Violonistă: Monica Buştean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia şi Sânziana Tarţa
Text: Cristina Sârbu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută
Spectacol cuprins în Anul Internaţional Bartók
Sponsori: Ministerul Maghiar al Culturii şi Institutul de Cultură din Bucureşti

MARŢI 19.09
Ora 15.00 ALTE EVENIMENTE

Aula Palatului Cantacuzino
DUO CLAUDIA CODREANU ŞI DIANA VODĂ – Recital de lieduri
Program:
Liana Alexandra – Poem pentru Madona de la Neamţ
Petru Stoianov – „Lacul” din ciclul„În dulcele stil neoclasic ”
Cornelia Tăutu – Poarta şi zgomotul
Sorin Lerescu– Ora fară tine
Irina Hasnaş– Elegii p.a.a.
Diana Vodă – Patima
Dan Constantinescu – Six poèmes français
Laura Ana Mânzat – Poveşti străvechi p.a.a.
Dan Buciu – Inventar
Irina Odăgescu – Miracol
Carmen Petra Basacopol – „Duhovniceasca” din ciclul „Mărturisiri”
Felicia Donceanu – „Bâlci în Aldebaran” din ciclul „Mărgele”

VINERI 22.09
Ora 15.00 ALTE EVENIMENTE

Aula Palatului Cantacuzino
TRIO CONTRASTE
Solişti:
ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
SORIN PETRESCU – pian
DORU ROMAN – percuţie
Aurel Stroe – Trei piese pastorale
Elena Apostol – Hubble
Adrian Iorgulescu – Consonata
Felicia Donceanu – Ison Confession
Tiberiu Olah – Sonata pentru flaut
Ştefan Niculescu – Solo pentru marimbă şi vibrafon
Carmen Cârneci – „Zburător” şi „Orele dragostei”
Dan Dediu – Cartoon Variations on a Theme by Mozart

Sâmbătă 23.09
Ora 11.00 ALTE EVENIMENTE

Aula Palatului Cantacuzino
CVARTETUL PROFIL
Solişti:
DIANA MOŞ – vioara I
PETRU NEMŢEANU – vioara a II-a
MARIAN MOVILEANU – violă
MIRCEA MARIAN – violoncel
Program:
Cristian Lolea: Cvartet pentru coarde
Nicolae Brânduş: Coardă de arc
Sebastian Androne: Cvartet pentru coarde
Nicolae Teodoreanu: Cvartet pentru coarde nr. 2
Livia Teodorescu-Ciocănea: Cvartet pentru coarde (p.a.a.)
Concerte în ţară

IAŞI
VINERI 08.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII 
MOLDOVA” DIN IAŞI
Dirijor: ADRIAN PETRESCU
Program:
Nimrod Borenstein – Lucrarea „Big Bang şi Crearea universului” pentru orchestră op.52
Zygmund Krauze – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră
Solist: ZYGMUND KRAUZE – pian
Adrian Pop – Lucrarea „Tripticˮ pentru orchestră simfonică
Magnus Lindberg – Lucrarea „Eraˮ

BRAŞOV
VINERI 08.09
Ora 19.00
Piaţa Sfatului, Braşov
CONCERT BART“K-ENESCU – FOLCLOR VS. CLASIC
ORCHESTRA SIMFONICĂ A FILARMONICII BRAŞOV

Dirijor: CRISTIAN OROŞANU
ANSAMBLUL MUZSIKÁS
Mihály Sipos 
– vioară, ţiteră
László Porteleki – vioară, cobză, vocal
Péter Éri – violă, mandolină, flaut, recorder
Dániel Hamar – contrabas, gardon, tobe, ţambal
Hanga Kacsó – voce
TARAFUL BUCUREŞTILOR
Tudorel Manolache ”Paganini” 
– vioară
Gheorghe Răducanu – ţambal
Ştefan Ionel Ioniţă ”Cinoi” – acordeon, voce
Gheorghe ”Gicu” Petrache – voce
Gheorghe Petrescu ”Ghiţă Coadă” – contrabas
Program:
Béla Bartók – Dansuri populare româneşti pentru orchestră Sz. 68
*** Dansuri populare româneşti prelucrate de Béla Bartók în Sz. 68
Ansamblul Muzsikás
*** Arii naţionale prelucrate de George Enescu în Rapsodia I, Op. 11
Taraful Bucureştilor
George Enescu
– Rapsodia No. 1 pentru orchestră op.11.1
(Pauză)
Muzică tradiţională maghiară cu Ansamblul Muzsikás
Cântece şi melodii de joc lăutăreşti cu Taraful Bucureştilor
Consultant ştiinţific Dr. Speranţa Rădulescu, etnomuzicolog
Consultant artistic Dr. Liviu von Braha, muzicolog
Concept: Georges Enesco Gesellschaft e.V. Berlin
Preşedinte Onorific Fondator Sir Yehudi Menuhin
Parteneri: Clubul Tânărului Orfeu, Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti.
Sponsori: Ministerul Afacerilor Externe şi Comerţului Exterior,
Secretariatul de Stat pentru Diplomaţia Culturală şi Ştiinţifică (Ungaria),
Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (Ungaria)

ORADEA
VINERI 08.09
Ora 19.00
FILARMONICA DE STAT ORADEA
„Oedipe pe înţelesul tuturor”

Solişti: ŞTEFAN IGNAT – bariton
FLORINA MARIŞ – HINSU – soprană
RENATA VARI – soprană
LIANA MAREŞ – pian
Enescu – Sonata a III-a pentru pian şi vioară „în caracter popular românesc” op. 25
Soliste: CORINA MURGU – vioară
LIANA MAREŞ – pian
*Direcţia Judeţeană pentru Cultură Bihor organizează acest eveniment în parteneriat cu Muzeul
Naţional „George Enescu” din Bucureşti şi cu Filarmonica de Stat din Oradea.

SIBIU
DUMINICĂ 10.09
Ora 20.30
L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR

Solişti: Philippe Jaroussky (contratenor)
CÉLINE SCHEEN (soprană)
CHRISTINA PLUHAR (teorbă şi dirijor)
Program: Teatro d’amore – Claudio Monteverdi şi contemporanii săi
Interpreţi:
DORON SHERWIN – cornet
JUDITH STEENBRINK – vioară barocă
EERO PALVIAINEN – lăută & vioară barocă
SERGEY SAPRICHEV – percuţie
BORIS SCHMIDT – contrabas
FRANCESCO TURRISI – clavecin, orgă pozitivă
HARU KITAMIKA – clavecin, orgă pozitivă

SIBIU
LUNI 11.09
Ora 19.00
CVARTETUL DIOTIMA
YUN-PENG ZHAO 
– vioară
CONSTANCE RONZATTI – vioară
FRANCK CHEVALIER – violă
PIERRE MORLET – violoncel
Program:
Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge
Schoenberg– Cvartetul pentru coarde nr. 3
Enescu – Cvartetul pentru coarde nr. 2 în Sol major op. 22
Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

SIBIU
MARŢI 12.09
Ora 19.00
VICTORIA VASSILENKO 
– pian (Câştigătoare a Concursului Internaţional „George Enescu”, 2016)
Program:
Debussy – Suita „Pour le piano”
Prokofiev – Sonata a VI-a pentru pian în La major op. 82
Ceaikovski – „Dumka” în do minor op. 5
Musorgski – „Tablouri dintr-o expoziţie”

SIBIU
MIERCURI 13.09
Ora 19:00
FILARMONICA DE STAT DIN SIBIU

Dirijor: CONSTANTIN GRIGORE
Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, 2016)
Program:
D. Dediu – Uvertura pe teme săseşti
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră op. 8
Debussy – „Preludiu la după-amiaza unui faun”
Wagner – Uvertura la opera „Tannhäuser”

CLUJ
JOI 14.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES
Program:
Cornel Ţăranu – „Cantus Gemellusˮ
Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen”
Solist: AARON PILSAN – pian
Eliott Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

PLOIEŞTI
JOI 14.09
Ora 19.00
FILARMONICA 
PAUL CONSTANTINESCU” DIN PLOIEŞTI
Dirijor: RADU POSTĂVARU
Solişti: STEFAN TARARA, EUN-SUN HONG şi JOSU DE SOLAUN (Câştigători ai Concursului
Internaţional „George Enescu”, ediţia 2014)
Program:
P. Constantinescu – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian şi orchestră
Enescu – Nocturna pentru pian şi orchestră în Re bemor major (1907) (orchestraţie de Sorin
Petrescu)
Nocturna în Re bemol major este compusă în anul 1907 ca un omagiu adus Mariei Cantacuzino, chiar
în anul primei lor întâlniri. Compozitorul nu i-a atribuit număr de opus, iar Nocturna face parte dintre
puţinele pagini muzicale asupra cărora nu a mai revenit ulterior.
P. Constantinescu – „Simfonia Ploieşteană”

SIBIU
DUMINICĂ 18.09
Ora 19.00
ERZHAN KULIBAEV – 
vioară (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, 2016)
Program:
Medtner – Două canzone cu dansuri pentru vioară şi pian op. 43:
1. Canzona în do minor op. 43 I. nr. 1 2. Dans în do minor op. 43 I. nr. 2 3
2. Canzona în si minor op. 43 II. nr. 1 4. Dans în si minor op. 43 II. nr. 2
Prokofiev – Sonata I pentru vioară în fa minor
Schubert – Sonata pentru vioară în La major D 574
Ravel – Sonata a II-a pentru vioară
Bizet/Waxman – Fantezia „Carmen”

BACĂU
MIERCURI 20.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII 
MIHAIL JORA” DIN BACĂU
Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
Program:
Mihai Măniceanu– OEN
Nigel Hess – Concertul pentru pian şi orchestră
Solist: VASSILIS VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”,
ediţia 2014)
Adrian Iorgulescu –„Signales” pentru orchestră simfonică
Detlev Glanert – „Frenesia” pentru orchestră

CHIŞINĂU
MIERCURI 20.09
Ora 18.00
ORCHESTRA NATIONALĂ A FILARMONICII DIN CHIŞINĂU

DIRIJOR: MIHAIL AGAFIŢA
Program:
Enescu – Simfonia I în Mi bemol major op. 13
Ghenadie Ciobanu – „Moments” – Concert pentru vioară şi orchestră simfonică
Solist: RUSANDA PANFILI – vioară
Respighi – Pini di Roma

TIMIŞOARA
MIERCURI 20.09
Ora 19.00
MAXIM VENGEROV 
– vioară
VAG PAPIAN – pian
Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E.
Brahms – Sonata a III-a în re minor pentru vioară şi pian op. 108
Enescu – Sonata a III-a în la minor pentru vioară şi pian op. 25
Franck – Sonata în La major pentru vioară şi pian

TIMIŞOARA
JOI 21.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIŞOARA

Dirijor: RUMON GAMBA
Program:
Rolf Martinsson – Open Mind op. 71
Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră
Solistă: LUIZA BORAC (Laureată a Concursului Internaţional „George Enescu”, ediţia 1991)
Sven Helbig – „Pocket Symphonies”

SIBIU
JOI 22.09
Ora 19.00

Recital MAXIM VENGEROV – vioară & VAG PAPIAN – pian
Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E.
Brahms – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în re minor op. 108
Enescu – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în la minor op. 25 (1926)
„Sonata a III-a ş…ţ reprezintă ş…ţ lucrarea de cameră cea mai originală a compozitorului, prin
unitatea stilului ei, prin monolitul de expresie al unui caracter specific muzicii noastre populare – acel
lăutăresc – ridicat la nivelul de limbaj muzical al marilor creaţii universale.” (Tudor Ciortea, „Sonata a
III-a pentru pian şi vioară şi unele principii ale creaţiei muzicii de cameră”, în Studii de muzicologie)
Franck – Sonata pentru vioară şi pian în La major

Concert 30/08/2017

30 August, TESCANI, ora 17.30
Recital Extraordinar
LEONTINA VADUVA,
pian- Alina Pavalache,
lectura, Sever VOINESCU, redactorul şef al revistei “Dilema veche”.

Lucrări de Felicia Donceanu, Hahn, Fauré, Massenet – cu solo violoncel George Bosnea, Ave Maria – solo de vioară Marcian David,
Wolf, Wagner, Bellini, Obradors, Rubinstein, Vlassov, Lipatti şi Enescu.
Expozitia lui Mihai Sârbulescu
OZANA KALMUSKI ZAREA
Avancronica muzicală
Întâlniri spirituale
    Muzică, literatură, pictură – întâlniri spirituale la Tescani, cu soprana Leontina Văduva, Alina Pavalache, cu redactorul şef al revistei “Dilema veche”, autorul dialogurilor cu Virginia Zeani, “Canta che ti passa“ – Sever Voinescu şi pictorul Mihai Sârbulescu.
    Tatăl nostru de Felicia Donceanu va răsuna, în capela de la Tescani, la deschiderea expoziţiei lui Mihai Sârbulescu. Urmează lucrări de Hahn, Fauré, Massenet – cu solo violoncel George Bosnea, Ave Maria – solo de vioară Marcian David, Wolf, Wagner, Bellini, Obradors, Rubinstein, Vlassov. Din program nu lipsesc Lipatti şi Enescu!
    După treizeci de ani de carieră internaţională, în care s-a bucurat de ovaţii pe marile scene ale lumii, Leontina Văduva ne încântă aici, la Tescani,  cu vocea sa amplă. Ea predă canto la Conservatorul Claude Debussy din Lausanne şi este acompaniată de Alina Pavalache, director artistic al Întâlnirilor Muzicale Internaţionale Enesco şi a Concursului Internaţional de canto Georges Enesco, la Paris.
   În 19 martie 1917 se năștea la București cel ce avea să fie considerat cel mai mare pianist român. Anul muzical 2017 este an Lipatti.     Între anii 1935 și 1950, Dinu Lipatti a fost o apariție luminoasă în lumea muzicii. Interpret admirabil, compozitor de înaltă perspectivă, om de o puritate angelică, el părea destinat să domine arta epocii noastre. Viața sa terestră a fost scurtă. Răpit la vârsta de 33 de ani, ar fi putut să treacă precum un meteor pe cer, fără a lăsa nicio urmă, nota Henri Gagnebin, Directorul Conservatorului de Muzică din Geneva.
Paul Dukas, autorul ”Ucenicului vrăjitor”, profesorul cu care Lipatti a studiat la  Conservatorul de Muzică din Paris, opina că: ”Tânărul român Dinu Lipatti este cel mai bun elev al meu și, în același timp, un remarcabil virtuoz al pianului. Cred că va fi un al doilea Enescu.”
    Joi seara, la Sala Ateneu, de la 18,30 sunteti invitaţi la un recital Dinu Lipatti susţinut de pianistul Viniciu Moroianu, ce se continuă cu Coral pentru orchestră de coarde şi Concertino în stil clasic op.3 pentru pian şi orchestră, sub bagheta dirijorului Andreas Mihăiţă Rădoi, care a înfiinţat în acest an, Orchestra Naţională de Cameră Grandissimo.
Afis-DHC-Leontina-Văduva-678x381

Concert 29/08/2017

Festivalul „ENESCU, ORFELUL MOLDAV,” Editia XXXVIII-2017

ORGANIZATORI: Filarmonica „Mihail Jora” din Bacau, Muzeul National „Geoorge Enescu”- Sectia „Dumitru si Radu Rosetti Tescanu – George Enescu”

29 August- 2 Septembrie 2017

 

29 August, TESCANI,  ora 17.30

Trio ATENEU si Elisabeth Ganter (Elvetia)

30 August, TESCANI, ora 17.30

Recital Extraordinar LEONTINA VADUVA, pian- Alina Pavalache, lectura, Sever VOINESCU

31 August, Sala ATENEU, Bacau, ora 18.30

Centenar Dinu Lipatti:  Orchestra Filarmonicii „Mihail Jora”, dirijor, Andreeas Mihaita Radoi, solist, Viniciu Moroianu.

1 Septembrie TESCANI, ora 17.30

Recital Violoncel: Andrei Kivu

2 Septembrie TESCANI: ora 17.30

Recital Cameral: Claudia Codreanu- mezzosoprana, Irina Oncescu – pian

OZANA KALMUSKI ZAREA
AVANCRONICA MUZICALĂ
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL “ENESCU – ORFEUL MOLDAV”
    Astăzi, la Tescani, începe ediţia 38 a Festivalului Internaţional “Enescu – Orfeul Moldav”. În acest an sunt cinci seri muzicale interesante, patru dintre ele, camerale, vor fi la Tescani, la 17,30.  Concertul simfonic  – un proiect pe care l-am iniţiat ca omagiu la Centenarul naşterii lui Dinu Lipatti,  va avea loc în Bacău, joi, 31 august, ora 18,30 la Sala Ateneu.
    Tescanii se bucură de o bogată activitate artistică. Să ne amintim cursurile de  măiestrie vocală, recent încheiate ale mezzosopranei Viorica Cortez şi  ale sopranei Leontina Văduva, acompaniate de pianista Alina Pavalache, unde şi-a dat concursul regizoarea Anca Tăbăcaru – Hogea. Aceste cursuri, axate pe creaţia enesciană şi muzica franceză au fost imaginate ca Întâlniri Internaţionale Muzicale George Enescu, la care participă tineri cântăreţi ce beneficiază de îndrumări muzicale, de canto,  de regie şi mişcare scenică.
“Tescani e un loc binecuvântat, mărturisea Anda Tăbăcaru Hogea, în care energia pozitivă şi armonia se simt din plin, aşa cum se simte şi spiritul lui Enescu, în fiecare colţ al conacului şi al parcului”.
Leontina Văduva şi Alina Pavalache ne vor delecta mâine într- un recital cu lucrări din repertoriul universal, asupra căruia vom reveni.
    Prima seară de recital aparţine Trio – ului Ateneu, în formula: Andrei Onofrei – vioară, Mihai Epuran – violă, Simona Diaconu – violoncel. Ei colaborează din anul 2014 şi susţin recitaluri în ţară, în Italia şi Elveţia cu clarinetista elveţiană Elisabeth Ganter şi în această seară vor interpreta: Cvartetul nr.4 în do minor de Michelle Vogel, Cvartetul nr. 1 in Si Major de Joseph Haydn într-un aranjament de V. Gambaro şi Cvartetul nr.3, op. 79  KV 496 în Fa Major de Wolfgang Amadeus Mozart pentru clarinet, vioară, violă și violoncel.

afis EOM de vara 2017 CORECTAT final

Concert 18/08/2017

STAGIUNEA ESTIVALA DE MUZICA DE CAMERA
VINERI, 18 AUGUST 2017, ORA 18.30 SALA „ATENEU”

ANDA LOUISE BOGZA, SOPRANA
DANA ANDREA NIGRIM, PIAN , CANADA

In program:

Richard Wagner Wesendonck Lieder
Der Engel – In der Kindheit frühen Tagen
Stehe still! – Sausendes, brausendes Rad der Zeit
Im Treibhaus – Hochgewölbte Blätterkronen
Schmerzen – Sonne, weinest jeden Abend
Träume – Sag, welch wunderbare Träume
Johannes Brahms- Intermezzo op 118/2 in La major
Johannes Brahms
Wie Melodien zieht es mir op 105/1 (Klaus Groth)
Immer leiser wird mein Schlummer op 105/ 2 (Hermann Lingg)
O wüßt ich doch den Weg zurück op 63/8 (Klaus Groht)
Sehnsucht op 49/ 3 ( Aus dem Böhmischen)
George Enescu -Preludiu în sol minor din Suita în stil vechi op. 3
George Enescu – Sept chansons de Clément Marot op. 15
Estrene a Anne
Languir me fais… – Chanson XIII (1525)
Aux damoyselles paresseuses d‘escrire a leurs amys – Rondeaux
Estrenne de la rose
Present de couleur blanche – Estrenes
Changeons propos, c‘est trop chanter d‘amours… – Chanson XXXII
Du confict en douleur – Rondeaux
Pauza
Maurice Ravel – Deux mélodies hébraïques
Kaddisch
L‘Enigme eternelle

Chanson italienne
Chanson française
Isaac Albéniz – Leyenda din Suita spaniola op 47
Manuel de Falla – Siete canciones populares españolas
El paño moruno
Seguidilla murciana
Asturiana
Jota
Nana
Cancion
Polo
Tiberiu Brediceanu – Trei cântece pe teme folclorice
Pe sub flori ma leganai
Cine m-aude cântând
Cine n-are dor pe vale

OZANA KALMUSKI ZAREA
Avancronica muzicală
Bijuterii muzicale
 
     Soprana Anda Louise Bogza din Piatra Neamț este prim solistă a Operei din Praga.
Cu Tosca de G. Puccini, cu Aida sau Trubadurul lui G. Verdi a cucerit publicul vienez, pe cel berlinez, fiind aplaudată la Leipzig, Tel Aviv, Tokyo. La celebrul Festival Maggio Musicale Fiorentino și la Opera de Stat din München, cîntă sub bagheta lui Zubin Mehta. Este prezentă și aplaudată pe scene din Europa, Asia, America.
       Formată la Liceul  „George Enescu” din Bucureşti şi Academia de Muzică din Praga (studii de pian, clavecin şi canto), artista  a debutat la Opera de Stat şi Teatrul Naţional din Praga, unde este distribuită în numeroase roluri.
 
    Dana Nigrim a confirmat o carieră de prim calibru ca pianist, așa cum îi prezicea Gilles Manny,  îndrumătorul său de doctorat de la Facultatea de Muzică a Universității din Montreal. Acesta aprecia că posedă charisma şi abilitatea de a da viaţă operelor muzicale pe care le interpretează.
Un repertoriu vast, acumulat în ani, este pus în valoare în recitaluri sau concerte solistice în țară, alături de renumiți dirijori.
 
   Cele două protagoniste vor interpreta: Wesendock Lieder de Richard Wagner, Melodii de Johannes Brahms, Şapte cântece pe versuri de Clement Marot de George Enescu, Melodii ebraice de Maurice Ravel, Şapte cântece populare de Manuel de Falla,  Trei cântece pe teme folclorice de Tiberiu Brediceanu.   Între aceste lucrări consacrate ale literaturii de gen, pianista Dana Nigrim ne va delecta cu  Preludiul din Suita în stil vechi de George Enescu, Legenda din Suita spaniolă de I. Albeniz şi  op.118 nr.2 de Brahms. Vă aşteptăm, în stagiunea estivală, la un recital cu splendide bijuterii
muzicale.
20863647_1545204512211391_7560937294025937211_o

Concert 20/09/2017

afis-festivalul-george-enescu-septembrie-2017

Festivalul International GEORGE ENESCU 2017,

20 Septembrie 2017, Bucuresti, Sala Radio, ora 18:30

Orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacau

Dirijor: Cristian LUPES

Solist:Vassilis Varvaresos,

Mihai Măniceanu – „OEN”, pentru orhestra

Nigel Hess –  Concert pentru pian și orchestră,  comandat de Prințul Charles în onoarea Reginei Mame,

Adrian Iorgulescu – Signales, pentru orchestra simfonica,

Detlevt Glanert – „Frenesia” fur Orchester

http://www.eventim.ro/ro/bilete/festival-george-enescu-muzica-sec-21-bucuresti-sala-radio-941009/performance.html

OZANA KALMUSKI ZAREA
FESTIVAL ENESCU
În luna august, în ziua de 19 se năștea acum 136 de ani,  George Enescu: compozitor, violonist, pianist, pedagog, dirijor. Într-un cuvânt, muzicianul!  Enescu a fost și rămâne  artistul care și–a prețuit menirea, a cărui etică a fost să slujească cu abnegație și modestie muzica, să respecte creația înaintașilor săi și să deschidă  o nouă pagină, originală în componistica românească.
Din 1958 lui Enescu i-a fost dedicat la București,  un Festival ce îi poartă numele. La început  Festivalul era organizat la trei ani, din când în când de prin 1980 și la doi ani din 1990 încoace. La prima ediție a Festivalului a participat Yehudi Menuhin, muzician care l-a avut ca mentor pe Enescu, alături de nume celebre,  precum Nadia Boulanger –  care se minuna de extraordinara  cunoaștere și memorie muzicală  ale creatorului român și  afirma că Enescu a fost pentru noi toți un exemplu de o integritate inegalabilă. În loc de  exemplu ar fi trebuit să scriu model, dacă respectiva noțiune și-ar mai găsi justificare la urmașii  săi de azi…
În 2013 Filarmonica băcăuană, condusă de Ovidiu Bălan, care a studiat în perioada sa americană cu Zubin Mehta (președinte la Festivalul din acest an) la Orchestra din Los Angeles, a interpretat Ritualul primăverii de I. Stravinski și a acompaniat pe Leonel Morales în paginile Concertului nr.3 pentru pian și  orchestră de S. Rahmaninov.
Dacă în 2015 Bacăul era prezent în Festivalul Enescu la secțiunea Concerte în țară cu  Apokalypse de Anatol Lyadov, Concertul nr.2 pentru pian și orchestră de Prokofiev și Simfonia Fantastica de H. Berlioz, sub bagheta lui  Ovidiu Marinescu (S.U.A), în acest an, după concertul pe care îl va susține la Sala Ateneu în 20 septembrie, va merge la București, în 22, la Sala Radio (ora 13), pentru a susține un concert de muzică contemporană, având același solist de acum doi ani, Vassilis Varvaresos. Pianistul grec a fost în 2014 laureat cu locul trei la Concursul Internațional Enescu – secțiunea pian.
În acest an, Festivalul Internațional George Enescu, ediția XXIII se desfășoară în perioada 2-24 septembrie,  sub un nou directorat –Zubin Mehta,  director artistic Vladimir Jurowski, cu vreo 80 de concerte dintre care 12  susținute de Filarmonicile din: Iași, Brașov, Cluj, Timișoara, Bacău, Ploiești, Sibiu.  În acest an, muzica contemporană are o amplă reprezentare, importanța ce îi este acordată fiind analizată în Forumul Internațional al  Compozitorilor.
Orchestra Filarmonicii Mihail Jora din Bacău va parcurge lucrări din muzica secolului XXI:  Mihai Măniceanu – OEN,  Nigel Hess –  Concert pentru pian și orchestră,  comandat de Prințul Charles în onoarea Reginei Mame, A. Iorgulescu – Signales și Detlev Glanert – Frenesia, dirijate de Cristian Lupeș.

Bilete: evenitm: Categoria I 50 lei, Categira II, 30 lei.

http://www.eventim.ro/ro/bilete/festival-george-enescu-muzica-sec-21-bucuresti-sala-radio-941009/performance.html

 

afis-festivalul-george-enescu-septembrie-2017

Cristian Lupes, despre concert:

De ce sa ascultăm muzica diligențelor istorice când avem la dispoziție sonorități cu sute de cai putere, motoare cu reacție care ne duc în 2 ore la Viena sau Berlin?
De ce alegem să fim incerți și impreciși cu propria existentă? Daca tot căutăm frenetic ultimul telefon sau motor performant, ar fi necesar și terapeutic să ne sacrificam și pentru cele mai noi muzici și sonorități. Este ceva mai ieftin și, în același timp, cu satisfacții imediate. În plus, spre deosebire de șofat, aici, între două părți de concert, un pahar de vin este recomandat.

Cu OEN, Măniceanu aduce o lucrare pe care o asultăm prin fereasra hublou a unei stații orbitale, expunerea modului (scării muzicale) folosit se etalează prin fanta de observare, precum ar vedea un cosmonaut Pamântul.  E voba de un mod supraoctavian, cu origini în muzici indiene raga sau psaltice, intuit apoi de Verdi, ulterior de Xenachis, Niculescu și Aurel Stroe.

Concertul de pian de Nigel Hess,  îl invită solist pe Vassilis Varvaresos, laureat al concursului Enescu. Este o lucrare comandată de HRH The Prince of Wales, în memoria Reginei Elisabeta, bunica prințului. Compozitorul ne spune ca Prințul i-a cerut o piesa “armonică și accesibilă urechii” pe care Regina Mamă să o fi ascultat cu bucurie. Prima audiție l-a avut solist pe Lang Lang.

Semnalele acustice ale lui Iorgulescu sunt niște “gesturi muzicale”. Auzim “proto-motive” sau poate niste idei primitive muzicale, întrerupte de semnale morse, zone ludice ce le-am putea asimila cu “pantera roz” sau chiar jazz, strivite spontan de masivități urbane cubiste. Totul se organizează acumulativ, folosindu-se logica “secțiunii de aur” într-un discurs frust sau nud.

Frenezia scrisa de Glanert la comanda Royal Concertgebow Orchestra, care a cântat prima audiție. Masivitatea aparentă a orchestrei se transformă într-un organism foarte agil și sprinten din pricina energiei frenetice pe care compozitorul o sugerează în fiecare detaliu sau element constructiv. Dacă nu ar exista un moment de lirism, ar da senzația că toată lucrarea a fost scrisă dintr-o suflare, ceea ce ne face sa o cântăm cu respirația întreruptă sau chiar să o ascultam cu sufletul la gură. Glanert își definește lucrarea astfel: „Frenesia este portretul unui om contemporan, cu corporalitatea, rețeaua nervoasă, mușchii și mișcările sale.”

 

artiste-Vassilis-varvaresos

 

 

 

 

 

 

Concert 15/07/2017

STAGIUNEA ESTIVALA DE MUZICA DE CAMERA

VINERI, 14 IULIE, ORA17:30, TESCANI
SAMBATA, 15 IULIE ORA 18.30 SALA „ATENEU”

RECITAL DE PIAN LA PATRU MAINI
LUCIANO LANFRANCHI, ITALIA
DIETMAR GRAF, GERMANIA

In program:
L. v. Beethoven, Sonata in Re Major , op. 6
(Allegro molto – Rondo/Moderato)
W.A. Mozart, Sonata in Re Major, KV 381
(Allegro – Andante – Allegro molto)
F. Schubert, 4 Poloneze, op. 75
(re minor – Si Major – Mi Major – Fa Major)
J. Brahms, 10 Valsuri, op. 39
A. Dvorak, Dansuri slav, op.e 72
(Nr. 5 in si minor, Nr. 8 in La bemol Major, Nr. 7 in Do Major)

AVANCRONICA MUZICALĂ
Ozana Kalmuski Zarea

Al doilea recital din cadrul Stagiunii muzicale estivale este pentru pian la patru mâini, iar protagoniștii sunt muzicieni apreciați internațional. Pianiști cu recunoscută activitate concertistică și pedagogi. Nu i-am ascultat împreună, dar astăzi vor evolua la Tescani, la ora 17,30 și sâmbătă la Sala Ateneu, de la ora 18,30. Este vorba de Luciano Lanfranchi din Italia și Dietmar Gräf, din Germania.
De 35 de ani, Luciano Lanfranchi este director artistic al Gruppo Promozione Musicale Golfo Paradiso.
Bursier la Accademia Chigiana, a fost discipol al lui Wilhelm Kempff. A cântat în prestigioase săli din Italia și străinătate: la Mantova, Torino, Beirut, Moscova, München etc.

Dietmar Gräf este organizatorul și directorul artistic al Kneipp Musik Festival din Bad Wörishofen. Originar din Marienbad, Republica Cehă, a studiat muzică sacră, pian, dirijat orchestră și pedagogie muzicală. Dirijează, a compus peste 500 de lucrări și a susținut peste 2000 de concerte și recitaluri de pian și orgă. A fost invitat de trei ori ca dirijor și organist la San Pietro, și a primit o medalie de aur de la Papa Benedetto XVI.

Image may contain: 1 person, suit and indoor
Image may contain: 1 person, smiling, sitting

Concert 07/07/2017

CONCERT EXTRAORDINAR AL FILARMONICII MIHAIL JORA LA PIARTA NEAMT

OZANA KALMUSKI ZAREA

VACANTE MUZICALE 44

Vineri, 7 iulie la ora 21, Orchestra Filarmonicii Mihail Jora sustine un concert extraordinar in Piata Turnului, la Piatra Neamt.
Orchestra Filarmonicii a participat la aproape toate editiile Vacantelor muzicale organizate la Piatra Neamt. In editia cu numarul 44, penultima seara e Seara muzicii crossover. In Piata Turnului evolueaza tenorii Marcel Pavel, Vlad Mirita, Andrei Lazar si orchestra bacauana, dirijata de Juan Cantarell (Spania) si Daniel Jinga, intr-un program divers si cu priza la public, cu arii, uverturi si piese de langa popularitate.
La Vacante au fost in acest an ArgEn Tango cu Analia Selis, M. Castro, O. Massa, Razvan Suma si Rafael Butaru, Orchestra simfonica a Filarmonicii Nationale ‘Serghei Luchevici” Chisinau, dirijata de M. Agafita, flautistul Ion Bogdan Stefanescu, Pop Goes Jazz, Ansamblul folcloric Cindrelul – Junii Sibiului. Maine, Vacantele se incheie cu concertul Orchestrei simfonice de tineret Naissus din Nis (Serbia), dirijor Zoran Andric, solista soprana Cellia Costea.