Concert 29-31/08/2019

Festival internațional – Enescu – Orfeul Moldav

Avancronica muzicală

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL „ENESCU- ORFEUL MOLDAV”

In perioada 29-31 august se desfăşoară ediția cu numărul 40 a Festivalului Internațional Enescu – Orfeul Moldav.
Enescu afirma că „Muzica este o putere spirituală în stare să lege toţi oamenii între ei”.
In  29 august,  Josu de Solaun susține un recital de pian la  Secția Dumitru şi Alice Rosetti Tescanu – George Enescu a Muzeului Național George Enescu la Tescani, ora 17.00. Pianistul spaniol Josu de Solaun, care a câştigat Premiul I la Concursul Internațional George Enescu, secțiunea pian la ediția  a XIII-a,  va interpreta lucrări de G. Enescu, Fr. Liszt, J. Brahms, Fr. Chopin, E. Granados.
In 30 august are loc concertul  orchestrei simfonice a Filarmonicii „Mihail Jora”, la Sala Ateneu, ora 18.30. Dirijor- Jonathan Pasternack (S.U.A), solist- Josu de Solaun-Spania.În program: Concertul pentru pian și orchestră de A. Haciaturian și Simfonia a II-a de S. Rahmaninov,
In 31 august ora 17.00 la Tescani se va desfaşura recitalul cameral susținut de mezzosoprana Georgeta Grigore, tenorul Răzvan Săraru, acompaniați la pian de Gönül Abdula.
In program, arii şi duete din opere de: G. Verdi, G. Puccini, G. Bizet, P. Mascagni.