Concert 27/06/2019

Perioada: 27-28/06/2019, ora 18:30
  • J.Brahms, M.Mussorgski/Ravel, G.Bizet, I.Stravinski, A.Dvorak

Avancronica muzicală

Concertele cursurilor de dirijat (II)

Ca să devii muzician, trebuie să fii pregătit să studiezi foarte mulți ani, să ai răbdare, tenacitate și să înțelegi mecanismul subiectiv de evaluare pentru oricare apariție în fața profesioniștilor și al publicului.

Ca să devii un bun muzician trebuie să ai har, să iubești înainte de orice muzica și să ai respect și umilință în fața ei.  Drumul e lung, cu obstacole printr-un labirint de stiluri, nu e ușor și nu ajunge niciodată la capăt. Importantă este călătoria! Sau, cum afirma Herbert von Karajan: “Cel care şi-a atins scopurile, a vrut prea puţin.

Saptămâna aceasta, la Filarmonica “Mihail Jora“, echipa de discipoli ai ediției cu numărul 16, ce au studiat cu Charles Gambetta și Ovidiu Bălan. Ei au ocazia să își arate progresele, acompaniați de orchestra băcăuană. Felicitări tuturor!

În această seară: Johann Strauss Jr., Hector Berlioz, Johannes Brahms, Igor Stravinski și Dmitri Șostakovici.

Toma Holovatskyy (Ukraine)

Născut la Lvov într-0 familie de muzicieni, absolvă în 2014 Academia (oboi) și studiază dirijat la Philadelphia.

Johann Strauss, Jr.

Kaiserwalzer, Op. 43

Nyasha Brice (USA)

Născută în Zimbabue, stabilită în Florida, a început studiul pianului la 6 ani. Actualmente studiază dirijat la master în Asuza Pacific University.

Hector Berlioz

Roman Carnival Overture H 95

Lee Yik Chung (Hong Kong)

Dirijor, contrabasist, violoncelist, administrator artistic, crează în 2013 Hong Kong Community Philharmonic Orchestra.

Johannes Brahms

Symphony No. 2 in D major, Op. 73

Allegro non troppo

Drew Crane (USA)

A fost asistent  la Universitatea și Orchestra din Tulsa. Face un dublu masterat de pian și dirijat orchestră la UMKC Conservatorul din Kansas City Missouri.

Igor Stravinsky

Petrouchka

I. The Shrove-Tide Fair – Danse Russe

Pascal G-Berardi (Canada)

Corist și dirijor de cor foarte activ, cu un master în compoziție, studiază dirijat de orchestră la Universitatea din Montreal.

Dmitri Shostakovich

Symphony No. 5 in D minor, Op. 47

IV. Allegro non troppo

Vineri, 28 iunie 2019, vă invităm să audiați muzici de: Georges Bizet, Modest Musorgski și Antonin Dvořák.

Radu Otel (Romania)

A studiat dirijat orchestră cu Octav Calleya și în 2013 a absolvit  dirijat orchestră  la Universitatea de Arte „G. Enescu” Iaşi.

Georges Bizet

L’Arlésienne. Suite No. 2

III. Menuetto

IV. Farandole

David Colella (USA)

Licențiat în muzică (2015), obține în acest an masteratul în dirijat simfonic la Youngstown State University, Ohio.

Modest Mussorgsky

Selections from Pictures at an Exhibition

Orchestrated by Maurice Ravel

Promenade

Gnomus

Samuel Goldenberg and Schmuyle

The Hut on Fowl’s Legs (Baba Yaga)

The Great Gate of Kiev

Gan Xiong (China)

Din Shanghai, a absolvit la Thorton Academy din Saco, Maine. Studiaza la Cleveland, Ohio – canto, pian și dirijat.

Adagio – Allegro molto

Eytan Wurman (USA)

Lucrează la Cambridge Public Schools din Massachusetts. A studiat dirijat la Orchestra din Haifa cu Zubin Mehta.

Largo

Scherzo. Molto Vivace

Janine Bock (USA)

Din Ohio, a studiat și a obținut licența la trombon și tubă.Foarte activă ca solist și profesor, are o reală preocupare pentru studiul dirijatului.

Allegro con fuoco