Concert 18/01/2019

RECITAL CAMERAL

VINERI 18 IAN 2018, ORA 18.30 SALA „ATENEU”

DUO EMOTION
LEA YOANNA ADAM , PIAN, FRANTA
DENIS IVANOV, PIAN, RUSIA

In program:

• Gabriel Fauré : 3 extrase din suita „Dolly „: „Tendresse , „Berceuse „si „Le jardin de Dolly „
  • Claude Debussy „Claire de lune „și „Jardins sous la pluie
  • Serghei Rachmaninov : prélude no.5 op.23 , „Romance”, și prélude no.4 op.23
  • Frederic Chopin : Poloneza op.26 no.1
  • César Franck 3 piese op.18
  • Franz Liszt „Erlkönig”.

Avancronica muzicală

Vibraţii poetice pentru pian

Vineri, 18 ianuarie, la Sala Ateneu, Denis Ivanov cântă cu  Léa Yoanna Adam, adică în Emotion Piano Duo – ansamblu fondat în anul 2009:  3 momente din Suita “Dolly” a lui G. Fauré,  „Claire de lune „și „Jardins sous la pluie” de Claude Debussy, Preludiile nr.4 şi 5 op.23 şi “Romance” de Serghei Rachmaninov, Poloneza op.26 no.1  de Frédéric Chopin, 3 piese op.18 de César Franck şi „Erlkönig” de Franz Liszt.

Léa Yoanna Adam  a studiat cu Sofia Cosma, Tania Peyu – Moroşanu şi Vera Gornostaeva –  continuatoare a  şcolii pianistice a lui Heinrich Neuhaus la Conservatorul Ceaikovski din Moscova. Pianist concertist, profesor, a studiat şi compoziţia, deţine Grand Prix  d’Etat en Piano – Concert, este fondatoarea L’Academie Des Artistes Musiciens(A.D.A.M.).

O săptămână muzicală, cu artişti de talie internaţională la Filarmonica “Mihail Jora”.