Concert 15/07/2017

STAGIUNEA ESTIVALA DE MUZICA DE CAMERA

VINERI, 14 IULIE, ORA17:30, TESCANI
SAMBATA, 15 IULIE ORA 18.30 SALA „ATENEU”

RECITAL DE PIAN LA PATRU MAINI
LUCIANO LANFRANCHI, ITALIA
DIETMAR GRAF, GERMANIA

In program:
L. v. Beethoven, Sonata in Re Major , op. 6
(Allegro molto – Rondo/Moderato)
W.A. Mozart, Sonata in Re Major, KV 381
(Allegro – Andante – Allegro molto)
F. Schubert, 4 Poloneze, op. 75
(re minor – Si Major – Mi Major – Fa Major)
J. Brahms, 10 Valsuri, op. 39
A. Dvorak, Dansuri slav, op.e 72
(Nr. 5 in si minor, Nr. 8 in La bemol Major, Nr. 7 in Do Major)

Al doilea recital din cadrul Stagiunii muzicale estivale este pentru pian la patru mâini, iar protagoniștii sunt muzicieni apreciați internațional. Pianiști cu recunoscută activitate concertistică și pedagogi. Nu i-am ascultat împreună, dar astăzi vor evolua la Tescani, la ora 17,30 și sâmbătă la Sala Ateneu, de la ora 18,30. Este vorba de Luciano Lanfranchi din Italia și Dietmar Gräf, din Germania.
De 35 de ani, Luciano Lanfranchi este director artistic al Gruppo Promozione Musicale Golfo Paradiso.
Bursier la Accademia Chigiana, a fost discipol al lui Wilhelm Kempff. A cântat în prestigioase săli din Italia și străinătate: la Mantova, Torino, Beirut, Moscova, München etc.

Dietmar Gräf este organizatorul și directorul artistic al Kneipp Musik Festival din Bad Wörishofen. Originar din Marienbad, Republica Cehă, a studiat muzică sacră, pian, dirijat orchestră și pedagogie muzicală. Dirijează, a compus peste 500 de lucrări și a susținut peste 2000 de concerte și recitaluri de pian și orgă. A fost invitat de trei ori ca dirijor și organist la San Pietro, și a primit o medalie de aur de la Papa Benedetto XVI.

Image may contain: 1 person, suit and indoor
Image may contain: 1 person, smiling, sitting