Concert 05/10/2018

ZILELE MUZICII CONTEMPORANE – Editia 33 – Liviu Danceanu

Vineri, 5 Octombrie

ora 18:30 – Sala Ateneu
Ansamblul ARCHAEUS, fondator Liviu Dănceanu.
(Marius Lăcraru, Dorin Gliga, Novac, Nedelciu, Sorin Rotaru, Rodica Danceanu, Anca Vartolomei)
Dirijor: Mircea Padurariu.
program:
Heptaih op. 123 for ensemble.
Aliquote for ensemble.
Exercitii de admiratie – Greci, Evrei.
Seganomia for saw-quintet.
Op 80 for ensemble.

Ansamblul ARCHAEUS – Fondator Liviu DĂNCEANU
Atelierul  de muzică conemporană ARCHAEUS, inițiat și fondat de Liviu DĂNCEANU, al Centrului National de Cultură Tinerimea Română, din Bucuresti a luat ființă in 1985. Angajat in promovarea muzicii noi, ansamblul a participat la numeroase evenimente, din România, Europa si SUA, unde a interpretat peste 700 de lucrări aparținând a 380  de compozitori. A înregistrat aproximativ peste 30 de CDuri, si  inregistrări speciale pentru radio si televiziune, si coloana sonoră a 20 de filme. Abordeaza deasemenea muzică bizantina veche, muzică clasică si jazz. Incepand din 1997, ansamblul ARCHAEUS organizeaza in Bucuresti Festivalul Archeus.  (Desiela Tătaru)
Mircea Padurariu
A studiat dirijatul la clasa prof. Petru Andriesei. In 2014 colaborareaza cu formatia Game. In 2015 dirijeaza Filarmonica Paul Constantinescu din Ploiesti.