Concert 01/09/2019

Duminică, 01 septembrie 2019, ora 17:00, Tescani

Avancronica muzicală

DIALOGUL ARTELOR

Duminică, 1 septembrie, ora 17.00 la Tescani se desfășoară Recitalul participanților la master class –ul de artă vocală. Aceștia sunt: Dina Morari, Aida Pascu, Christine Razeck, Eliza Solomon, Diana Vornicu, George Martiniuc, Andrei Miclea, Silviu Mihăilă, Cezar Mititiuc, acompaniați la pian de Ina Cristea și Ionela Butu. Regia este asigurată de Anda Tăbăcaru, o artistă desăvârșită.

Iată-ne la ediția a V-a a Întâlnirilor muzicale internaționale Georges Enesco, ediție organizată de Noesis Enesco, cu susținerea Consiliului Județean Bacău. Invitați sunt: baritonul Jean Philippe Lafont (protagonistul concertului simfonic din 30 mai de la Sala Ateneu, proiect al CJ în cadrul Sezonului România – Franța, în parteneriat cu Filarmonica Mihail Jora, dirijată de Eric Darrigrand), pianista Alina Pavalache – ce a fondat la Paris Concursul Internațional de Canto “Georges Enesco”, premiată la Gala Radio România Cultural 2019, scriitorul Sever Voinescu. Alături de expoziția retrospectivă a pictorului Ilie Boca, este vernisată expoziția participanților la a 43-a ediție a Taberei de pictură de la Tescani, unde expun: Mihai Sârbulescu, Suzana Dan, Dumitru Macovei, Ion Mihalache, Ovidiu Ungureanu.

Muzică, literatură, pictură, fotografie – toate în spațiul mirific al Tescanilor lui George Enescu.