Category: Fără categorie

Concert 28/09/2018

Deschiderea stagiunii 2018/2019

Andrea Barizza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In memoriam Liviu Dănceanu și Dorel Baicu

Sala „Ateneu” 18.30

 

J.Haydn- Simfonia nr. 49 în fa minor
A.Bruckner- Simfonia nr. 3 în re minor

ZMC editia a 9 a 1996

Zilele Muzicii Contemporane 1996

17-22 IUNIE

17 iunie, ora 18.00, sala Ateneu
Concert de deschidere
QUINTETO CUESTA
18 iunie,
ora 10.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Seminarul Cristicilor Muzicali
ora 12.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Musical Art Midday (Al. Chaeus)
ora 17.00, Sala Ateneu
Ansamblul ARCHAEUS
19 iunie,
ora 10.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Seminarul Cristicilor Muzicali
ora 11.00, Galeria Alfa,
Visual Art Midday (Ilie Boca, Radu Igazsae)
ora 12.30, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Visual Art Midday (Joseph Sou, Dorin Gliga)
ora 18.00, Sala Ateneu
Art Poetica  – recital cameral
20 iunie
ora 10.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”,
Seminarul Cristicilor Muzicali
ora 12.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Theatre Art Midday (Anca Ungureanu, Dan Puric)
ora 18.00 Sala Ateneu
Concorde – Concert cameral
ora 21.00 Sala Ateneu
Jazz Night – (Mircea Tiberian Quintet)
21 iunie
ora 10.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Seminarul Cristicilor Muzicali
ora 12.00, Centrul Cultural ”G. Apostu”
Happening Midday (GAME)
ora 18.00, Sala Ateneu
Tirana Ensemble – Concert cameral
ora 21.00, Sala Ateneu,
22 iunie
ora 18.00, Sala Ateneu
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Mihail Jora
Dirijor, Ovidiu Bălan.

Concert 13/09/2018

George Hariton

Sala „Ateneu” ora 18.30

Beatrice Mappa, flaut, Italia

Doru Costăchescu, viola

F.Mendelssohn- Simfonia de cameră nr. 10

C.Reinicke- Concert pentru flaut în Re Major op 283

York Bowen -Concert pentru violă op. 25

ZMC editia a 10 a 1987

Zilele Muzicii Contemporane 1997

16-21 IUNIE

 

Luni 16 iunie  ”ZIUA MUZICII INTERNAȚIONALE”

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – pian, Dorin Gliga – oboi Vasile Mocioc – clarinet, Șerban Novac– fagot, Marius Lăcraru – vioară, Alexandru Matei – percutie,
Liviu DĂNCEANU – Conducerea muzicală
Daping Qin – Red Anthem
Adrian Rațiu – From Darkness p.a.a.
Liviu DĂNCEANU – Sega – nomia p.a.a.
Luchino Belmonti: Sounenir 1492
Eric Lund – Strung p.a.a.
Tare Darias: Amba p.a.a.
Joseph Pehrson – Wild, Wild West p.a.a.

 

Marți 17 iunie ”ZIUA MUZICII RUSE”
Moscow Contemporary Music Ensemble
http://m-c-m-e.ru/eng/
Oleg Tantsov -clarinet, Valeri Popov – basson, Michael Dubov – piano, Victoria Korhunova – celesta, Alexander Tchernov – ciolin, Svirlov – violin, Natalia Savinova – cello, Igor Solokhin – bass.
D. Schostakovitch – Trio nr. 1
Dimitri Capyrin – House of Cards p.a.
Edison Denisov – Sonata pentru clarinet si pian
Yori Kaspatov – Schonberg s Space p.a.
Faradj Karaev – Posiudio p.a.

 

Miercuri 18 iunie, ora 11.00, Galeria ALFA, Muzeul județean de artă Bacău
EXPOZITIE: Radu Igazsag.
Regital cameral: Serban Novac – Fagot
Doru Popovici, Dieter Acker, Stefan Niculescu, Liviu DĂNCEANU.
ora 19.00 Sala Ateneu, ZIUA MUZICII AMERICANE
George Flynn (Cicago) – pian
George Flynn: Preludes (p.a.), Toward the Light (p.a.), Salvage (p.a.)

 

Joi 19 iunie, ora 19.00 , ZIUA MUZICII ROMÂNEȘTI
Orchestra Filarmonicii Mihail Jora
Dirijor Ovidiu Bălan,
Solisti: Doerel Baicu, Alexandru Matei, Șerban Novac.
Adrian Iorgulescu – ”Signals”
Costin Cazaban – ”Deus ex Machina”
Liviu Dănceanu – ”Marea Unire”

 

Vineri 20 iunie, ora 19.00, ZIUA MUZICII FRANCEZE
GRAME (Lyon)
http://www.grame.fr/
Elisabeth Grand – soprana, Benjamin Carat –  violoncel, James Giroudon – conducere muzicala, Pierre Alain Jaffrennou – conducere muzcală
Robert Pascal – Chant d Aubets p.a.
Philippr gouttenoire Aieule Noire…deesee au visage de masque. p.a.
James Giroudon – Annie Tasset: Traces p.a.
Pierre Alain Jaffrennou – Chants Allemnds p.a.

 

Sâmbătă 21 iunie ora 19.00, ZIUA MUZICII AUSTRIECE
Osterreichisches Ensemble fur Neue Musik (Salzburg)*
https://www.oenm.at/ensemble/vita/
Alfred Melichar – acordeon, Iemgard Daxner – flaut, Marin Marinov – percutie, Herbert Grassi – conducere muzicală.
Klaus Ager – Moarre p.a., Koharentz – Inkoharentz III. p.a.
Herbert Grassi – Invention p.a., Das Dunkle Innere der Schunde p.a., Rundspiel. p.a.
* supported by the Austrian Embassy in Bucharest.

Concert 20/09/2018

Pedro Negrescu

Festival P .I. Ceaikovski

Sala „Ateneu” ora 18.30

Anna Savkina, pian, Rusia

Concertul pentru vioară și orchestră în Re Major

Simfonia nr. 6 „ Patetica”

ZMC Compozitori si lucrări

ZILELE MUZICII CONTEMPORANE 32 de ediții, (1986-2018)

Compozitori si lucrari

AAGAARD-NIELSEN, T.: Hot House (VIll)
ABAD, A.: Apcoa (XXVI); Mareva (XXIX)
ACKER, D.: Zwischen Tag und Traum (VIll), Quartett (VIl); Monodie (XI); Relief 1,2 (XlIl); Trio (XlIl); Sonata pentru fagot si pian (XlIl); Arkaden (XIV); Notturno (XIV); Septett no.2 (XV)
ADAMIS, D.: Evolutiones (IV)
AGER, K.: Moirre (XI); Koharenz-Inkoharenz Ill (XI)
AGNEW, E.: Phillip’s Peace (X)
ALEXANDRA, L.: Simfonia V-a (IV)
AMZALLAG, A.: Midbarit (VIll)
ANDRIESSEN, L.: De Staat (IX)
ANTIGNANI, L.: Il sacro occhio (XV)
ANZAGHI, D.: Alm’ala (XXIX)
APOSTOL, E.: Memory (XVII); Piesa pentru patru fagoturi si un melc (XVIII); Punct, contrapunct (XXIII)
ARBONELLI, G.: „Namaste” (cuprinde 60 lucrari de cate un minut fiecare apartinand tot atator compozitori (XVIII)
ARVINTE, C.: Trecui dealul la Băiuţ (XXIII)
AVRAM, A.M.: Cantecele singuratatii (VIll)
BADIAN, M.: Capriccio (XXVI)
BAKER, H.H.: Reflexion 1 (X)
BALINT, G.: Odata cu trecerea timpului (XX)
BARBERA, B./PATOI, N.: Confident Stories (XX)
BARTOK, B.: Sonata pentru doua piane si percutie (XIX)
BAZLIK, M.: Noment Musical for Sebastian (XXII)
BEIROCH, R.: Gargoyles (V)
BELEAEV, V.: Septet (X); Violino solo (XXVIII)
BELMONTI, L.: Il Gabbiano (V); Adagio (V); El salvador in memoria di strage (V); Construzione (VIl); Rifiessi per orchestra (VIll); Solitudine (IX); Lucciole (X); Souvenir 1492 (XI,XlI); Rifiessi per pianoforte (XlI); Gli Amanti di Sarajevo (XII); Diacronie (XlI)
BEN-HAIM, P.: Three Songs Without Words (III)
BENNET, R.R.: Concert pentru marimba si orchestra (XV)
BERENGUER, V.: Galer of Sicnar III (XIV)
BERG, A.: Concert pentru vioara si orchestra (VII)
BERGER, R.: Soft November Music 1 (XXII)
BERGER, W.: Cvartet nr.6 (I); Simfonia XII-a – „La steaua” (XIV)
BERIO, L.: Sequenza V (II)
BETTA, M.: Concerto per archi (IX)
BIALAS, G.. Kanonische Etuden (VIll)
BO, S.: Dream nr.5 (XXIX)
BOONE, Ch.: The Watts Towers (V); Shunt (VI)
BOTELLA, J.: Rem in Aliam (X)
BOUHADIBA, F.: De tyr a Carthage (XXI); Samai kurdi (XXI); Jeux d’enfants (XXI); Notes en folie (XXI); Salam (XXI); Hiwar (XXI);
BOULANGER, G.: Avant de mourir (XIV)
BRINDUS, N.: Melopedie & Fuga (I); Soliloque Ill (II); Cantus Firmus (VIl); KN-Comment 2002 (XV); Sursum corda (XXIX), Glosă pentru vioară și pian (XXXII)
BRNCIC, G.: Clarinet Concert (XIV)
BRU,J.M.: Fons (XXV)
BRUMARIU, M.: Quasi-Cocteil Music pentru Archaeus (XIV)
BUCIU, D.: Schite pentru un autoportret (XVII, XIX); Ostinato (XVIII); Visare (XXIII)
BURLEA, V.: Ludus Iamginatio (XXXII)
BUSSOTTI, S.: Autotono (XV)
CAGE, J.: Bacchanalia for Prepared Piano (XXII)
CALANDIN, E.: Tres Canciones (Vill)
CANO, C.: Trovas (VIll) 49
CAPOIANU, D.: Dodecajazz (XV); Concert pentru violoncel si orchestra (XVI) Passacaglia si Fughetta (XVIII)
CAPYRIN, D.: House of Cards (XI)
CASTAGNOLI, G.: Trio per quatro (VIl) CASTALDI, P.: Fughetta editorials (XV)
CASTI, F.: Sottili di luce (XV)
CATTANEO, P.: Concerto (X); In Nomine Archaei (XVII); In Nomune (archaei) (XIX); Missa est (XXIX)
CAZABAN, C.: Solve e coagula (VIl); Naturalia 2 (VIll); Deus ex Machina (VII)
CARNECI, C.: Femme couchde qui rev (VIll)
CELARIANU, M.M.: Glose (XX)
CESA, M.: Concert pentru pian si orchestra (VI); Sapore di antiche terre (IX)
CEZAR, C.: Rota (XIV)
CHIRIAC, T.: Fantezie rustica (XVI)
CHISE, L.: Silver Images (XXVIII)
CHOE, U.: Preludes for piano (XVII)
CHRISTENSEN, M.: The Kazarian Mirrors (VIll)
CIBISESCU, I.: Cvartet (XXII)
CIOBANU, G.: Din cantecele si dansurile lunii melancolice 1 (X); Studii sonore nr.1 (X, XXVIII); Studii sonore nr.2 (X); Studii sonore 3 (XII); Sad Symbols (XlI); Spatium Sonans (XII); Moment bacovian (XlI); Din cantecele si dansurile lunii melancolice 2 (XV,XVII), Riturile primaverii (Entree si Dans cu focuri pe zapada) (XXVI); Studii sonore nr.5 (XXVIII); Păsările şi apa (XXIX)
CITRO, T.: Quel giorno con Pavel (XVIII)
CIUBUC, L.: Fantasme campestre (XXVIII)
COGGIOLA, P.: Symphony ib a bottle (XXIX)
COMAN, N.: Concert pentru pian si orchestra (III)
CONSTANTINESCU, P.: Axion (XXIII)
CONSTANTINIU, D.: În apus de soare (XXIII)
CORREGGIA, E,: Ocean inconuu (VIl); Oan-Sirn (VIl); Vox (VIIl); Requiem per una novola (XV)
COY, J.M.C.: Yes Sir, That’s My Baby (XIV)
CUCU, Gh.: Haz de necaz (XXIII)
DARBELLAY, J.L.: Empraintes (XVIII)
DARIAS, J.: Vicmar (V1); Vidres (VIl); EAJ 12 (IX); Sanday Suite (X); Alogias (XlI); El Juego de la Fuga (XlI); Suite di siete tonos (XlI); Prop a Viemar (XIl); Clanivers Teo (XII), Ucanca (XXVI)
DARIAS, T.: Amba (IX),
D’AVOLA, M.: Levar del giorno (VI); Concertino per cello e archi (IX)
DANCEANU, L.. Quasipreludiu (I); Quasifuga (I); Quasipostludiu (I); Florilegiu (I,XVI,XXV); Quasiconcerto (I); Quasiopera (II); Quartetto (IV); Aria 6 (IV,XII); Syntiphonia (V); Palimpseste de Couternon (VI); Sapte Zile (VI); Concertino Sintoboe (VII); Sirnfonia II-a (VII); Trochos (Vill, XXII); Opus 61 (VIll); Palimpsest 2 (IX); Aliquote (IX,XVIII); Andamento (IX); Climax (IX); Game (IX, XXXII); Parallel Musics no.1 (X, XXIX); Chinonic (X); Sega-nomia (XI); Marea Unire (XI); Bas-soon (XI); Sifflet en Scene (XlI); Rocada lui Ianus (XlI); History 1 (XlI); L’Abime de Pascal (XIII,XVIII); Micro-Pseudo- Requiem (XlIl); History 2 (XlIl); Domestical Music (XlIl); Archaeus (XIV,XVIII); History-Rhapsody (XIV); Panta rei (XV,XVIII)); Opus 80 (XV, XVIII); O zi din viata lui D.G. (XVII); Baclamo (XVII); Duetto (XVIll); Beverdillini (XVIII); Ira (XVIII, XXXII); Memorialis XVIII, XXII); Terzetto (XVIII) 50; Exercitii de admiratie (nr.8,13,18,20) (XIX); (nr.1-21) (XX); Jokes (XXI); Exercitii de stil (XXI, XXVI); Pianul cu instrumente (XXI); Icos (XXII); Dans de dans (XXII); Lili-acul (XXIII); Octoih (XXIII); Klang-ludic-farben (XXIII); Heptaih; (XXIV, XXXII); AVE (XXIV): Concerthymne (XXV), Fugafago (XXVI), Dance-Sing (XXVI), Exercitii de admiratie (nr.5) (XXVI, XXXII), Sered (XXVI), Unu plus minus unu (XXVIII); Simfonia I-a (Quasisimfonia), op.13 (XXVIII); Concert pentru fagot şi orchestră, op.49 (XXVIII); Hexaih, op.147 (XXVIII); Ochiul fugii – fuga ochiului, op.167-173 (XXIX), Orient fuga express, op.159 (XXIX); Homo videns, op.117 (XXX); Tachycardia (XXX); Tachycardia again (XXX), Septuplum (XXXI) ; Aliquote (XXXII); Nord-Sud op179 nr.1 (XXXII)
DEAN, R.: Seachanges (X)
DEBUSSY. C.: Micul negru (XIV); Chansons de Bilitis (XVIII);
DEDIU, D.: Gothic Concerto (XlIl); ldile si Guerille (XlIl); Concert pentru pian si percutie (XlIl); Lumini tainice (XX), Viermi de mar VI (XXVI) ; Cortoon Variations On A Theme By Mozart (XXXI)
DENHOFF, M.: Somehow Unchenged (VIll)
DELGADO, A.: The Panic Flirt (XV)
DENISOV, E.: Sonata pentru clarinet si pian (XI)
DESSY, J.P.: Amos-Soma (XXIX)
DINESCU, V.: Cime lontaine (X); Fragment V (XVII); Satya 2 (XVII) ; Circuit (XXXI) ; Tabu (XXXII)
DONCEANU, F.: Pater emon (IX); lncantatio (XV); Pledoarii lirice din Omar Khayyam (XVIII); Între păsări (XXIII); Odinioară (XXV), La piatra de hotar (XXVIII)
DONI, V.: Dans rnoldovenesc (V); Muzica pentru corzi, pian si timpane (XVI)
DOUSA, E.: Divertisment (IV)
DRAMM, D.: Come true (VIl)
DUMITRESCU, I.: Movemur XX
EBENHON, H.: Ganduri despre Syrinx (IV)
EKIMOVSKY, V.: Cadenza (XlI); Stanzas (XlI); Die Ewige Wiederkunft (XlI); Mondscheinsonate (XII)
ENESCU, G.: Cvartet op.22,nr.2 (XVIII); Cvintetul cu pian, op.29 (XIX); Oedip, act II (XIX); Aubade (XXVI)
ERB, D.: Concert for Trombon and Orchestra (XVI I)
ERDMAN, W.: Mobile (VIll)
ERIC, Z.: Images of Chaos (IX)
FELLEGARA, V.: Winterrnusik (XlIl); Primo vere (XlIl); Wiegenlied (XlIl)
FIRCA, G.: Fin de(s) siecle(s) (XIX)
FLYNN, G.: Preludes (XI); Toward the light (XI); Salvage (XI)
FONTANELLI, S.: Strade della citta tumultuosa (XXIX)
FOURCHOTTE, A.: lter (X)
FRAZAO, E.: Divertismento para Quinteto (XV)
FRIEDMAN, 0.: Wind Vienna (IX)
FRIEDMANN, S.: Solus (II)
FRUGONI, R.: Carnaval (V)
FUCIK, J.: Simfonia „Scandalosa” (IV)
FUJII, T.: Dancing Bones (XVII)
GAMURARI, P.: Arhaika (XXVIII, XXXII)
GAND, J.L.: Extasis (VI)
GAVAZZA, A.: Ogne orizzonte ha la sua alba (VIl)
GENTILE, A,: Flighty (II)
GARDNER, S.: Strange Fish (X)
GEORGESCU, C.D.: Studiu pentru columna infinita (XXII); Omnia unus est (XXIV)
GEORGESCU, R.: Exorcism (V)
GERBER, S.R.: Symphony no. 1 (VIll)
GERSHWIN, G.: That Certain Feeling (XIV)
GHEZZO, D.: December Epitaphs (VI); In Search of Euridice (X)
GHEORGHIU, V.: Concert pentru pian şi orchestră (XXIV)
GHIGA, I.: Trio rustic (XXVI)
GIBOA, J.: Tsafrir (VIll)
GIROUDON, J: Traces (XI,XlIl); Les Murs, Ciels et Silence (XlIl); Double (XlIl) GLENTWORTH, M.: Blues for Gilbert (XIV,XV)
GLANERT, D.: Frenesia (XXXI)
GLOBOKAR, V.: Res/As/Ex/Ins-Pirer (II)
GOGU, L.: Gradina nocturna (X)
GOMARIZ, J.: Nemej
GONDIU, L.: Rurale (XVI)
GORECKI, H.: Concert pentru pian si orchestra (XXII)
GRASSL, H.: Invention (XI); Das Dunkle lnnere der Schunde (XI); Rundspiel (XI) GOUTTENOIRE, Ph.: Aieule Noire deesee au visage de masque (XI)
GRIGORIU, Th.: Pe Arges in sus (XXVI)
GUINJOAN, J.: Magic (VIl)
GWETTLER, K.: Variatiuni pe tema „Greensieeves” (II)
HAJDU, A.: Preludes (VIll)
HARVEY, J.: Ricercare una Melodia (XVII)
HASNAS, I.: Evolutio (V), The Rooster (XXXII)
HEIDER, W.: Drei Floten-Ornamente (VIIl)
HELMSCHROTT, R.M.: Tre pagini (VIll); Movimenti (XIV); Nomos und exclamation (XIV): Meditations about several Psalms (XIX), Entelechia (XIX); Primum mobile (XIX)
HESS, N.: Concert pentru pian şi orchestră (XXXI)
HINDEMITH, P.: Cvintet (VIll)
HINES, E.: Roseta (XIV)
HOFMAN, S.: Signs (IX)
HOUBEN, E.M.: Parlando (XXIV)
HUGHES, L.: A Flame for 45 Wrath (V)
HVOSLEF, K.: Rondo con variazione (VlII); Beethoven Fantasy (VIll)
IKONOMOV, S.: Trio-Widmung (III)
INGIMUNDARDOTTIR, G.: Poem (VIll)
INGOLFSSON, A.: A Flight of Fuerteen Vewels (VIll)
IOACHIMESCU, C.: Concerto pentru trombon, contrabas si orchestra (II), Palindrom/7 (VIl); Concert pentru violoncel si orchestra (XVIII); Celli-phonia (XXIX)
IORGUIESCU, A.: lpostaze IV (IX); Signals (XI, XXXI); Divertisment pentru orchestră de coarde (XXIV) ; Ipostaze III, (XXXII)
IRANYI, G.: lnnenzeit 2 (XVII)
ISTVAN, M.: J.M.W’s Strange Meeting with Romeo and Julieta (V)
JAFFRENNOU, P.A.: Chants Allemands (XI)
JANSSEN, G.: Veranderingen (IX)
JEANNEAU, F.: Suite (VI)
JARDA, T.: Mă luai, luai (XXIII)
JOPLIN, S.: A Rag-time Two Step (XIV)
JORA, M.: Doua cantece (XVIII); Mă mieram (XXIII); Cântece pentru voce și pian, op.15 (XXV)
KAPETANOVIC, G.: Tatoe (IX)
KARAEV, F.: Postludio (XI)
KASPAROV, Y.: Schonberg’s Space (XI); Ligh and Shade-Setting off (XlIl); Concert pentru fagot si orchestra (XlIl); Landscape fading into infinity (XlIl)
KESSICK, M.: La Medusa corteggiata (XlI); lncantesimo (XlI); Treincontri (XlI) KIESEWETTER, P.: Scena d’irritazione (VIll)
KYTSENKO, D.: De profundis (V); Exodus (X); Simfonia nr.5 (XIV)
KOSCHINKI, G.: Dance of the Drums (XXXII)
KRAUZE, S.: Song (I)
KRENEK, E.: Five Pieces for Trombone and Piano (XVII)
LACAZE, S.: Deux Mouvements (XX)
LACHERT, P.: lmmerallein (XVIII); 23 Sonate per orchestra (XVIII), Concert pentru pian la patru maini (XXVI)
LAMBIJ, T.: Symphonic Verses (VIl)
LAZARENCU, A.: Flashes (XXVIII)
LEEUW, T.: Night Music 1966 (VI)
LEGEY, J.P.: Madrigal 6 (VI)
LEIBOWITZ, R.: Four Bagatelles (XVII)
LEJEUNNE, J.: Pasages (XIV)
LEONARDI, C.: Cvartet (XXII)
LERESCU, S.: Phonologos IV (V); Doppio (XV); (Dis)Continuurn (XVIII); Actio 2 (XX) LOEVENDIE, T.: Strands (VI); Aulos (V]I); lncantationes (VIl)
LOUVIER, A.: Le Jeu des Sept Musiques (VI)
LUND, E.: Strung (XI)
LUTOSLAVSKI, W.: Partita (XIV)
MABRY, D.: Silent durations I (XX)
MACOVEI, I.: Suita pentru corzi (XVI)
MACOVEI, S.: Buratino (V)
MALHERBE, C.: Fievres (XVIII)
MANNINO, F.: Concerto per violino no.2 (IX)
MANOLACHE, L.: Gândind Edenul (XXXI)
MARCO, T.: Luciernaga furiosa (VIl); Simfonia lI-a (VIl); Terramar (IX); Concerto
del aqua (X); Necronomicon (XlIl); Cuarteto no.4 (XIII); Simfonietta no.1 (XlIl); Segundo albor (XlIl); Hoquetus (XIV)
MARINA, Cr.: Elegia (XXII)
MARINESCU, L.: Deja vu (XV); A-Gain (XVIII); Mirage (XVIII), Speak & Spell (XXXII)
MARTIN, F.: Trio (III)
MARTINU, B.: Trio in re (III)
MĂLĂNCIOIU, G.: Zamolxix (XXVIII)
MĂNICEANU, M.: OEN (XXXI), Cantabile e Presto pentru vioară si pian (XXXII)
MCLACHLAN, J.: Concords (XIV)
MEFANO, P.: Periple (I)
MELROSE, W.: Sugar Foot Stomp (XIV)
MEŢIANU, L.: Attracteur ettrange (XXXI)
MICHAEL, F.: Nepenthes rajah (VIll)
MIEREANU, C.: Aksaak (V); Sept Minutes Autour de Moi (V); Sonata „Hommage a Prokofiev” (XXI); Arabian rock (XXI); Concert pentru violoncel si orchestra (XXI); Concert pentru flaut si orchestra (XXI); Un temps sans memoire (XXII); Elfenspiegel (XXIII); Concert pentru vioară şi orchestră (XXIII, XXIX); Solo (XXIV)
MIHAJLOVIC, M.: Notturni (IX)
MIKI, M: Marimba Spiritual (XXXII)
MIRA, R.: Canta Jondo (Vill); Danse d’anchois (IX)
MISDOLEA,T.: Coral si Final (XXI)
MISIEVICI, C.: Trio (IV)
MOLINA, F.: Kroumata (XXV)
MORTON, J.R.: King Porter Stomp (XIV)
MUNTEANU, V.: Balada (1); Concertino (II,XVI,XXV); Concerto per archi (VIll, XVII); Poemele luminii (X); Simfonia 1-a „Glossa”(XVI); Concert pentru flaut şi orchestră (XXIII), Balada II (XXVI)
MUSTONEN, O.: Nelinkontin (XXII)
NICHIFOR, S.: Cvartetul nr.2 (IV); Anastasis (IV)
NEGREA, M.: Psalmul 123 (XXIII)
NEMESCU, 0.: Sugestii Ill (I); Finalis Septima (X); Trison (IX)
NICULESCU, St.: Triplum II (I, XXXI); Cantos (I); Sincronie 1 (I,XVI,XXI, XXV, XXXI)); Unisonos II (II); Chant-son (V); Sincronie II (IV); Sextuplum (VIll, XIX,XXI, XXXI); Solo (IX,XXI); Ison 1 (X); Monophonies (XI,XXI); Echos 2 (XXI, XXXI), Tastrnspiele (XXXI), Simfonia a 2a, opus dacicum, (XXXII)
NOVAK, M.: Muzica pentru flaut, vioara si violoncel (II)
ODĂGESCU, I.: Momente (XXIV)
OLAH, T.: Sonata nr.1 pentru clarinet (I); Spatiu si Ritm (IX), Sonatina pentru Ioară și pian (XXXII)
O’LEARY, J.: Duo for Violin and Ceilo (X); A Silver Thread (XlIl); Duo for Violin and Percussion (XlIl); Island of Discovery (XlIl)
OLIVEIRA, J.P.: lntegrais I,II (XV)
ONNA, P. van: The Gravity of D (VIl)
OPPO, F.: Concetti fluidi (XlI); Anninnia II (XlI); Musica per undici strumenti ad arco (XII); Concerto per pianoforte e orchestra (XlI), Tre Bagattelle (XV); Taxim (XVII)
ORFF, C.: Bergerettes 1,2 (XIX)
ORTS, J.: Almadrava (XXV)
PABLO, L.de: Saturno (IX)
PALSSON, P.P.: Thulur (VIll)
PALYMSKI, 0.: Unreality (X)
PANN, A.: Bordeiaş, bordei (XXIII)
PARKIN, M.: Preludiu (II)
PASCAL, R.: Chant d’Aubes (XI)
PAŞCANU, Al.:Noapte de mai (XXIII)
PEHRSON, J.: Wild, Wild, West (XI)
PEKOV, M.: Trio (III)
PETIT, P.: Swing Sweet Suite (VI)
PETRESCU, C.: Noapte de mai (VI, XXVI)
PETRESCU, D.: Spatiu doinit (XIV)
PEIXINHO, J.: Low (XV)
PIAZZOLLA, A.: Serie del Angel (XXII)
PIRES, F.: Figuracoes I,II (XV)
POLOLANIK, Z.: Musica Spingenta (III)
PONGRACZ, Z.: Improvisation (V)
POPOVICI, D.: Fresca bizantina (XI); Pastorale bănăţene (XXIV)
POPOVICI, F.: ltineraires a l’interieur du son II (X); Triangolo Aperto (XVII); Itineraires a l’interieur du son Ill (XVIII, XXII); (com)Position triangulaires (XX); Introduction a l’anatomie du son (XXII); Out of(f) sound tracks (XXII); F(r)a(c)talite du son (XXII); Concert pentru orchestră de coarde (XXIV)
POULENC, F.: Trois Chansons (XVIII); Concert pentru doua piane si orchestra (XIX)
PROFETA, L.: Artistii (XVIII)
PROCCACINI, T.:
lnvenzione (I)
PUSCEDDU, M.: Tokau (XIV); Quinpian (XV)
RALTON, H.: Blues (XIV)
RATIU, A.: Concert pentru oboi, fagot si orchestra (I); Simfonia lI-a (II); From Darkness to the Light (XI)
REICH, S.: Clapping Music (IV,VI)
RODRIGUEZ-PICO, J.: Duo concertante „Jardia Giverny” (VII)
ROGOJINA, P.: Tandala (I)
ROMERO, A.: Grupin’s (XXV)
ROSSE, F.: Retrouvailles (XX)
ROTA, N.: Concert pentru trombon si orchestra (V)
ROTARU, D.: Quattrotempi (I); Ceasuri (IV, XXX) ; Troiţe (XXXI)
ROTARU, Diana.: Halucinaţii gotice (XXIII), Silence is ornament (XXVI)
RUZICKA, P.: Rezitativ (XXIV)
QIN DAPING.: Red Anthem (XI,XlIl); String Quartet (XlIl); Animal Farm (XlIl)
RUITER, W.: Solo for Bassfute (VI)
SALAZAR, A.: Intermezzo IV/A (XV); Palimpsestos II (XV); Glosa (XV)
SAMORI, A.: Varianti per archi (III); Varieta (XVII)
SANTACREU, J.: Con che suavita (VIIIl); Collectio (X)
SANZ, E.: Sur ses genoux (VIII); Acusmatica (VIll); The Recollection of Tranzit (VIll) SCELSI, G.: Ko-Lho (VIl)
SCIARRINO, S.: Explorazione del bianco no.1 (XV)
SCHNITTKE, A.: Sonata nr.1 (XIV)
SCHÖGGL, F.: Die Launige Forelle (XXIII)
SCHONBERG. A.: Kammersymphonie nr.l,op.9 (XVII)
SCHOSTAKOVITCH, D.: Trio nr.1 (XI)
SEMENI, C.F.: Policromie „I colori della Sicilia” (IX)
SERMILA, A.: Music to an Unshot Motion Picture (XV)
SETER, M.: Epigrams (VIll)
SHERIFF, N.: Invention (VIII)
SILVESTRI, C.: Trei piese pentru orchestră (XXIV)
SOLBIATI, A.: Am Fuss der Gebirgs (VIl); Concerto per chitara ed orchestra (XIV) SOLLIMA, G.: Angeli (IX)
SATLEIM, J.: Allusion (VIll)
SLAVICKY, K.: Toccata (XXII)
SMITH, W.O.: Five pieces for clarinet (XIV)
SPĂTĂRELU, V.: Floare albastră (XXIII)
SPÎNU, D.: Cel născut din lacrimă (XXX)
STASTNY, J.: Four Pieces on the Pictures of Piet Mondrian (XXII)
STEFANOVIC, I.: Interpretation of a Dream (IX)
STEFANSSON, F.T.: Suite from the Legg and the Shell (VIll)
STEMPER, F.: Primitive Rituals for a Modern Society (IX,XVII); (Seven) Separate Ways (XVIII); Secrets of War (XVIII), Blue 13 (XXVIII), Klavierstucke (XXVIII), Piano Sonata no.I (XXVIII, XXXII), Global Warning (XXVIII), Six Little Piano Pieces (XXVIII), Four Piano Pieces (XXVIII), Piano Sonata no.II (XXVIII)
STERN, M.: Sephardic Fantasy (VIll)
STOCKHAUSEN, K.: Tierkreis (IV)
STOIANOV, P.: lntrospectiv 47 (V); 2+2-Proportions pour Emphasis (VI); Heteropsalmia (VI); Pentacoralia per Archaeus (VIl); Hiperboreeana (VIl); Pe un cadran solar (IX)
STROE, A.: Concert pentru clarinet si orchestra (I); Orestia III – Eumenidele (XXXI) ; Trei piese pastorale (XXXI); Orestia II – Choeforele, (XXXII)
SURIANU, H.: Diffractions Brisees (XV, XXX); Pantum Sonata (XVIII); Au-dela de l’estuaire (XVIII); Antonymes sonores (XXIX). INIMAME (XX); Sonatanos (XXI); Syllogisme et doute (XXII); Doiul-Iodul (XXIII); Evocation (XXIV), Reverie byzantine en canon (XXVI)
SZEGHY, I.: Bolero Blues (XXII)
SZILAGHI, A.: Pescarusul Ionathan (XXII)
ŞOSTAKOVICI, D.: Concert nr.2 pentru pian şi orchestră (XXIV)
TAL, J.: Essay (VIll)
TAKEMITSU, T.: Between Tides (XVII)
TASSET, A.: Traces (XI)
TAVERNA-BECH, F.: Strophae (VIl)
TANASESCU, A.: Poem pentru vioara si orchestra (VIll); Sonata nr.2 „Rezonante transilvane” (XXI); Toccata (XXIV)
TEODORESCU, L.: Nibbly Randomise (X)
TERENYI, E.: Cvartet de coarde, nr.7 (XVIII)
TEROL, E.: Esclops de misteri (XIV), Concierto a Cadiz MDCCCXII (XXVI)
THORARINSSON, L.: Al Kipros (IX)
TIENSUU, J.: Tango lunaire (IX); Kahdenkesken (XXII)
TIMIS, V.: Simfonia N (XVI)
TIPEI, S.: Clariphanies (VI)
TOLEDO, P.: Sonitus (XXV), Karfreitag (XXVI)
TISNE, A.: Alliages (VI)
TRAJKOVIC, V.: Five Nocturnes, op.3 (IX)
TSEPCOLENCO), K.: Duel-Duo (XV)
TURK, H.P.: Meditatione uber K.V.499 (IV,XVIII))
TARANU, C.: Sonata pentru contrabas (II); Cantece fara dragoste (IV); Cantece fara raspuns (IV); Sempre ostinato (IV); Ofrande II (IV); Prolegomone II (IV); Cantece nomade (IV); Miroirs (VI)
UNGUR, M.: Re-vers (XXVIII)
URUC, Cr.: Obsession (XXIII)
VAAGE, K.: Looking back (VIll)
VALLE, J.M.del: Ruya Man (XlI)
VARTOSU, M.: Parfumuri crinoline (VIll)
VERDU, C.: El sueno del neire (VIl); Krameria (VIll); Adhara (X); Danza del Dahina (XlI); Lorna (XlIl); Sombra de Alllanto (XlIl); Shadja (XlIl), Citra II (XXVI)
VERESCHAGHIN, J.: Trei dedicatii (I)
VIANELLO, R.: Richiami (IX)
VICTORY, G.: Runic variations (X)
VIERU, A.: Concert pentru flaut si orchestra (I); Sonata pentru violoncel (V); Tabor (VIll); Condamnat la/pe viata (VIll); Shquip (X); Canon si Fuga (XVIII)
VILLA-ROJO, J.: Tucano (XIV)
VODĂ, B.: Scale, Harmonies and Rhytmus (XXXII)
VODĂ, D.: Micul crocodil (XXIII)
VOICULESCU, D.: Cantece simple (XVIII)
VOSGANIAN, M.: Sonata pentru fagot si pian (IV)
VLAD, U.: The Legend of Dreams (IX); Mozaic (X), Drumuri în lumină II (XXIX)
VULCU, S.: Indeletnicirile mele (VI); Micrologus per Archaeus (VIl)
WAGENAAR, D.: Stadium (IX)
WEBB, B.: Algeringa (II)
WEBERN, A,: Kammersymfonie nr.l,op.9 (XVII)
WENDEL, E.: Recercare (VIll); Verso per sol (VIll); Transsonant (IX) (XXIII); Triaf (X), Spectrum (XXIV)
WILLIAMS, S.: Basin Street Blues (XIV)
WILSON, l.: Timelessly This (X)
WILSON, J.: Sonata no.4 (X)
XENAKIS, Y.: Rebonds (X)
YANNAY, Y.: Celan Ensemble-Spiegeltanz (VI)
YOKOHAMA, K.: Brokes Branches (XVII)
YUN, l.: Pezzo fantasioso (XVII)
ZAHAVI, 0.: For Three I’ll Wait Forever (VIll)
ZAMFIR, Gh.: Grande Rapsodie Roumaine (XX)
ZANOLINI, B.: Revisitazione (XXIX)
ZEEELAND, C.van: Initials (IX) :
ZELJENKA, L.: Trio (IV)
ZIVKOVIC, J.N.: Rock Song (XXXII)
ZVAANENBURG, J.: Seven Pieces (VI); Solo (VI

ZMC Solisti, dirijori, ansambluri, orchestre, coruri

ZILELE MUZICII CONTEMPORANE  1986 – 2018, 32 de ediții

Solisti, dirijori, ansambluri, orchestre, coruri

AGACHI, M. (mezzosoprana) – Bucuresti (XVIII)
ALEXANDRU, A. (mezzosoprana) – Bucuresti (XIX)
ANASTASIU, A. (percutie) – Bucuresti (XV)
ANTIDOGMA MUSICA (Ensemble Europeo) – Torino (VIl)
APETREI, E. (medic) – Bucureşti (XXX)
ARBONELLI, G. (clarinet) – Perugia (XVIII)
ARCHAEUS (Atelier de muzica contemporana) – Bucuresti (I,II,IV-XV,XVII-XXXII)
ARDELEAN, Cr. (bariton) – Timişoara (XXX, XXXII)
ARS CANTUS (Cvintet) – Bacau (VIll)
ARS NOVA (Ansamblu) – Cluj (III)
ARS POETICA (Ansamblu) – Chisinau (X, XXVIII)
AURELIA SAXOPHONE QUARTET – Amsterdam (VIl)
BACIOI (Fanfara) (XIV)
BAICU, D. (flaut) – Bacau (I,IV,XI;XXIII,XXVI)
BALAN, O. (dirijor) – Bacau (I-XXX, XXXII)
BANATUL (filarmonică) – Timişoara (XXXI)
BARBERA, B. (voce, percutie) – Bucuresti (XX)
BĂDESCU, D. (artist plastic) – Bucureşti (XXX)
BÂRNAT,A. (mezzo-soprană) – București (XXV, XXX, XXXII)
BELGRADE CONTEMPORARY MUSIC ENSEMBLE – Belgrad (IX)
BOCA I. (pictor) – Bacau (II-XII,XIV,XV,XVII)
BODNARIUC, N. (pian) – Chișinău (XXXII)
BOTEZ, A. (soprană) – Iaşi (XXX)
BOUHADIBA, F. (luth oriental) – Tunis (XXI)
BRÂNZILĂ, Z. (vioară) – Chișinău (XXXII)
BRUNO, U. (dirijor) – Palermo (IX)
CAPRICCIO (piano duo) – Bacau (XVIII, XXII)
CATTANEO, P. (dirijor) – Bergamo (XIX)
CÂRSTEA, S. (trompetă) – Timişoara (XXVIII)
CHOE, U. (dirijor) – Seoul (XVII)
CIOABA, A, (soprana) – Bucuresti (XII,XlIl)
CLASSIC (Cvintet) – Bacau (XXII)
COMAN, L. (pian) – Bucuresti (III)
CONCORDE (Ansamblu) – Dublin (X)
CONSONANTE (cvartet de coarde) – Bacau (XVIII,XIX,XXVI)
CONTA, V. (dirijor) – Bucureşti (XXIV)
COJOCARU, B (tenor) – lasi (XVI)
COJOCARU, M. (chitara) – Bucuresti (X,XII)
CORUL „ATENEU – Bacau (VIl)
CORUL „GAVRIIL MUSICESCU” – lasi (XVI,XIX)
COSTIN, R. (tenor) – Bucureşti (XXIII)
CUIBARIU, D. (SAXOFON) – Timișoara, (XXXII)
CVARTETUL DE DANS CONTEMPORAN – Bucuresti (I)
CVARTETUL „TRANSILVAN” – Cluj (IV)
CVARTETUL „VOCES” – Bucuresti – (I)
DAMIAN, S. (realizator) – lasi (XlI)
DANDARA, M. (vioara) – Bucuresti (III)
DANCEANU, L. (dirijor) – Bucuresti (I,II,IV-XV,XVII-XXVIII, XXX-XXXI)
DANCEANU, R. (pian) – Bucuresti (XXVI, XXXII)
DATINA (taraf) – Botosani (XIV)
D’AVOLA, M. (pian) – Palermo (IX)
DEDIU, D. (pian) – Bucuresti (XlIl)
D’ESPINOSA, G. (vioara) – Palermo (IX)
DIACONESCU, F. (tenor) – Bucuresti (XIX)
DONI, V. (dirijor) – Chisinau (XVI)
DRĂGOI, E. (percuție) – Bacău (XXXII)
DUBIRNAI, A. (trombon) – Chisinau (V)
DUO MONSERAT GASCON-XAVIER COLL – Barcelona (VIl)
EMPHASIS (cvartet de saxofoane) – Paris (VI)
ENĂCHESC U, V.: (dirijor) – Bucureşti (XXIII)
FAGOTTISSIMO (cvartet de fagoti) – Bacau (XVIII, XXII)
FLORILEGIUM (cvartet de coarde) – Bucuresti (XlIl)
FLYNN, G. (pian) – Bucuresti (XI) GAME (ansamblu de percutie) – Bucuresti (IX,X,XIll)
GANTOLEA, E. (harpa) – Bucuresti (IX)
GLIGA, D. (oboi) – Bucuresti (II,VII,X, )
GRAME (ansamblu) – Lyon (XI, XXXII)
GROSU, M.A. (tenor) – Iaşi (XXX)
HAFNARFJORDUR CHAMBER ORCHESTRA – Reykjavic (VIll)
HARASTEANU, P. (bas) – Bucuresti (XIX)
HAIDU, I. (artist plastic) – Roman (XVIII,XXVI)
HAŢEGAN, N. (tenor) – Timişoara (XXXI)
HELMSCHROTT, R. (orga) – Munchen (XIX)
IGAZSAG, R. (artist plastic) – Bucuresti (VIII,Xl,XIX)
IGNAT, S. (bariton) – Bucuresti (XIX)
ILIESCU, N. (dirijor) – Bucureşti (XXIV)
IONESCU, P. (fagot) – Bacau (IV)
IOSIP, I. (bas)Timișoara (XXXII)
IOSIPESCU, Al. (tenor) – Iaşi (XXX)
IURASCU, S. (realizator) – lasi (XII)
IȘPAN, M. (messosoprana) – Timișoara (XXXII)
IVAN, C. (altistă) – Timişoara (XXX)
JERUSALEM TRIO – Tel Aviv (VIll)
JIDVEANU, S (soprană) – Bucureşti (XXVIII, XXIX, XXX)
KALMUSKI, 0.ZAREA (pian) – Bacau (XVIII, XIX,XXV,XXVI)
KIENTZY, D. (saxofon) – Paris (I,XX, XXIII, XXXI))
LAMATIC, M. (bas) – Bucuresti (XIX)
LACRARU, M. (vioara) – Bucuresti (VIII,IX, XXIII, XXIX, XXXII)
LEE JUNGHWA (pian) – Carbondale (XXVIII)
LETNANOVA, E. (pian) – Praga (XXII)
LUPEŞ, Cr. (dirijor) – Bucureşti (XXX, XXXI)
MACOVEI, V. (fagot) – Bucuresti (IV)
MAIER, V. (pian) – Bucuresti (XIX)
MARC, A. (bariton) – Timișoara (XXXII)
MARC, D. (contrabas) – Cluj (II)
MARIAN, M. (violoncel) – București (XXXII)
MARINESCU, C. (fagot) – Bucuresti (IV)
MATEI, A. (percutie) – Bucuresti (IX,XI, XXXII)
MANESCU, V. (poet) – Bacau (XIX)
MĂNICEANU, M. (pian) – București (XXXII)
MAXIM, H. (pianist) – Bucureşti (XXIV,XXV)
MIHALACHE,C. (publicist) – Bacău (XXVI)
MIHALCEA, Al. (chitară) – Suceava (XXIV)
MIRCEA TIBERIAN QUARTET – Bucuresti (X)
MONETA, T. (pian) – Milano (XlIl)
MORARU, D. (dirijor) – lasi (XVI,XIX)
MORETTI, F. (chitara) – Milano (XIV)
MOROSANU, A. (violoncel) – Bucuresti (XVI)
MOSCOW CONTEMPORARY MUSIC ENSEMBLE – Moscova (XI)
MOȘ, D. (vioară) – București (XXXII)
MUNCHNER FLOTENTRIO – Munchen (VIII)
MUNCHENER DUO – Munchen (XIV)
MUSTEA, Gh. (dirijor) – Chişinău (XXVIII)
MUȘAT, S. (clarinet) – Bacău (XXXII)
NANCU, P. (trompeta) – Sevilia (II)
NEDELCIU, I. (clarinet) – Bucuresti (XlI, XXXII)
NOVAC, D. (artist plastic) – Bucureşti (XXVI, XXXII)
NOVAC, S. (fagot) – Bucuresti (XI,XlIl,XXVI)
OFICINA MUSICAL (Ansamblu) – Porto (XV)
OPRITOIU, C. (flaut) – Bucuresti (XlI)
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” – Bacau (I-XXXII)
ORCHESTRA „GLI ARMONICI” – Palermo (IX)
ORCHESTRA PHILARMONIA – Bucureşti (XXIV)
ORCHESTRA NATIONALA DE CAMERA – Chisinau (XVI)
OROZCO, G. (chitara) – Valencia (VIll)
OSKARSSON, 0. (dirijor) – Reykjavic (VIll)
OSTERREICHISCHES ENSEMBLE FUR NEUE MUSIK – Salzburg (XI)
PALMIERI, A, (violoncel) – Palermo (IX)
PALYMSKI, 0. (dirijor) – Chisinau (X)
PANA, P. (vioara) – Bacau (X)
PAPISTAŞU, M. (tenor) – Iaşi (XXX)
PARTITA RADICALE (ansamblu) – Wuppertal (VIll)
PATOI, N. (chitara) – Bucuresti (XX)
PĂDURARIU, M. (dirijor) – București (XXXII)
PĂULEŢ, M. (mezzo-soprană) – Iaşi (XXX)
PETRESCU, S. (pian) – Timişoara (XXXI, XXXII)
PETRESCU, C. (tenor) – Bucuresti (VI, XXVI, XXVIII, XXX))
PIANO-DUO (Gerard Bouwhuis-Ces van Zeeland) – Amsterdam (IX)
POLGAR, V. (percutie) – București (XXXII)
POPA, A.0. (clarinet) – Bucuresti (I)
POPA, G. (actor) – Bacau (XX, XXI, XXIV, XXVIII)
PRALLEA-BLAGA, D. (regizor) – Bucureşti (XXX)
PREDA, S. (actor) – Bacău (XXIV)
PRELUDIU (cor de cameră) – Bucureşti (XXIII)
RIVILIS, I. (pian) – Chisinau (XlI)
ROMAN, D. (percuţie) – Timişoara (XXXI, XXXII)
ROTARU, S. (percuție) – București (XXXII)
ROTTINGEN, E. (pian) – Bergen (VIll)
RUSU, I. (dirijor) – Brașov (XXXII)
SANDU-DEDIU, V. (pian) – Bueuresti (XlIl)
SAURA, A. (dirijor) – Madrid (VIl)
SEIN, E. (saxofon) – Tirnisoara (II,IV)
SENSALE, A. (pian) – lmperia (V)
SHIROKORAD, N. (pian) – Chisinau (XVII)
SIMC Ensemble – Milano (XXIX)
SÎRBU, A. M. (violoncel) – (Chișinău) (XXXII)
SPAZIOMUSICA-ICARUS (ansamblu) – Cagliari (XV)
SPIRIDON, M. (pian) – Bacau (XVIII,XIX,XXVI)
STANCIU, H. (percuție) – București (XXXII)
STEMPER, F. (pian) – Carbondale (XVIII)
STOLERU, G. (soprana) – Bucuresti (IX)
SUCIU, D. (percutie) – Timisoara (II)
ŞTEFĂNESCU, I.B. (flaut) – Bucureşti (XXXI, XXXII)
ŞUŞARĂ, P. (critic de artă) – Bucureşti (XXX)
TABACARU, A. (percutie) – Bucuresti (XIX)
TANASESCU, A. (pian) – Bucuresti (VIII,XlI,XIX, XXI, XIV)
TEATRUL DRAMATIC „G.BACOVIA” – Bacau (XIX)
TEROL, E, (clarinet) – Alcoi (XIV,XXVI)
TESCANA (orchestra de camera) – Bacau (XlI)
TEŞU, Cr. (soprană) – Iaşi (XXX)
TIMF (ansamblu) – Seoul (XVII)
TRIFU, A. (percuție) – București (XXXII)
TRIO „ALTO” – Bucuresti (XX)
TRIO „INTERMEZZO” – Bucuresti (VIll)
TRIO„”ATENEU” – Bacău (XXV, XXVI)
TRIO „CONTRASTE” – Timisoara (V, XXXI)
TRIO CU PIAN – Sofia (III)
TRIO „MOZART” – Praga (IV)
TRIO „SYRINX” – Bacau (I,II,IV,XVI,XXV)
TARANU, C. (dirijor) – Cluj (III)
TRAŞCĂ, C. (bariton) – Bucureşti (XXX)
TUTU, E. (mezzosoprana) – Bucuresti (XIX)
UNGUREANU, M. (pian) – Craiova (I,VI)
VALLES, C. (soprana) – Valencia (VIll)
VARTOLOMEI, A. (violoncel) – Bucuresti (VIll, XVIII, XXI, XXIX, XXXII)
VARVARESOS, V. (pian) – Atena (XXXI)
VASILIU, Alex (muzicolog) – Iasi (XXVI)
VERLAN, C. (dirijor) – Timişoara (XXXI)
VOICULESCU, D. (pian) – Bucuresti (XVIII)
WEBB, B. (trombon) – Huddersfield (II,XVII); (dirijor – II,VI)
ZAMFIR, G. (nai) – Bucuresti (XX)
ZMEU, C. (actriţă) – Bucureşti (XXIV)
ZWAANENBURG, J. (flaut) – Amsterdam (VI)

Concert 11/09/2018

Muzica românească în

Centenarul Marii Uniri

Sala „Ateneu” ora 18.30

Corina Răducanu, pian

Eugen Dumitrescu, pian

 

George ENESCU –Rapsodia română op.11 nr. 2*

Dinu LIPATTI –La Marche d`Henri

Constantin SILVESTRI – Jocuri populare din Transilvania op.4 nr.1

Alexandru PASCANU– Sărbătoare

Nicolae BRÂNDU– Joc și Hai la Joc

Liviu DANDARA– Șotron și De Joc

Felicia DONCEANU– 3+2 Joc vioi

Leon KLEPPER– Cântec și Dans

Sabin PAUTZA– Joc de doi din Banat

George ENESCU –Rapsodia română op.11 nr.1*

*transcripție Marius SIRETEANU

Concert 06/09/2018

Ken Yanagisawa

Japonia/SUA

Sala „Ateneu” ora 18.30

 

Dinu Mihai Ștefan, pian

G.Verdi- Uvertura la „Forța destinului’

L.v.Beethoven- Concertul nr. 4 în Sol Major pentru pian și orchestră op 58

J.Sibelius – Simfonia nr. 5

Concert 30/08/2018

Enescu Orfeul Moldav

Petru Sbîrcea

Sala „Ateneu” de la ora 18.30

Mihai Ungureanu, pian

G.Enescu- Suita nr.3 ”Săteasca”

Dinu Lipatti- Dansuri românești pentru pian și orchestră

R.Wagner- Preludio act I Lohengrin

R.Strauss- Till Eulenspiegel