Concert-15/12/2015

banner-concert Filarmonica Bacau

Concert

15/12/15

Program: A. Vivaldi – Concert pentru fagot „La Notte”   L. v Beethoven – Concertul pentru pian concert nr. 3  | W. A. MOZART – Simfonia nr. 39 în Mi bemol Major KV 543

Dirijor:

Ovidiu Balan

Interpreti:

Vasile Macovei, fagot; Ilinca Dumitrescu, pian.

Muzicolog dr. Ozana Kalmuski Zarea

Ilinca Dumitrescu, un regal pianistic … Această mare doamnă a pianisticii româneşti …Ilinca Dumitrescu ne-a uimit prin sensurile noi descoperite în lucrări cunoscute, prin logica desfăşurării discursului muzical şi prin expresivitatea profundă care îi defineşte stilul.” (Cultura, Bucureşti, 2015). A concertat în oraşe din 5 continente, 44 de ţări, 37 de capitale ale lumii, în importante săli de concerte. A studiat cu profesori celebri: Cella Delavrancea şi Mihail Jora în România, Stanislav Neuhaus şi Iakov Flier la Conservatorul de Stat „P.I. Ceaikovski” din Moscova, absolvit în 1978 cu distincţia maximă „Diplomă de Merit”. Este deţinătoarea celor mai importante premii în ţara sa natală şi a multor distincţii internaţionale. Din 1980 este solistă concertistă de stat, actualmente realizator şi producător TV al emisiunii „Ilinca Dumitrescu şi invitaţii săi” (postul de televiziune TvH – fost Tv „România de Mâine”). Deţine un repertoriu foarte vast, o semnificativă discografie, evidențiate de critica internațională de specialitate.

Interpret ce dispune de un real simţ al construcţiei sonore, de un impresionant complex de timbruri”, Vasile Macovei este prim fagotist solist al orchestrei Operei Naţionale din Bucureşti. Este din 2004 doctor în muzică al Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti şi a fost cadru didactic asociat al aceleiaşi universităţi. Publică, în anul 2000, volumul de poezii „Sfere sculptate”, la Ed. Geneze din Bucureşti. Vasile Macovei este fondator şi membru al ansamblurilor Hyperion, Traiect, Gaudeamus, Modus şi Archaeus (1985 – 1994), cu care a susţinut nenumărate concerte. Are o susţinută activitate solistică în ţară şi străinătate. Efectuează turnee în: Italia, Elveţia, Franţa, Ungaria, Cehia, Slovacia, Bulgaria, R. Moldova, Marea Britanie, Spania, Mexic, Danemarca, Japonia, India, Finlanda, Malaysia, China, Egipt, Grecia, Coreea de Sud ş.a. și participă la importante festivaluri internaţionale.

Dirijor şi director onorific al Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău, Ovidiu Balan aparţine generaţiei şefilor de orchestră consacraţi şi recunoscuţi în întreaga lume. Are nenumărate turnee în centre muzicale de prestigiu din Europa, S.U.A şi China. A studiat dirijatul cu maestrul Iosif Conta şi s-a perfecţionat în Olanda, Franţa, SUA cu: Jean Fournet, Marius Constant, Fernand Quatrocchi, Eugene Ormandi, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Georg Solti, Pierre Boulez, Lorin Maazel. A dirijat toate filarmonicile din ţară şi orchestre importante în SUA, Cuba, Italia, Germania, Franţa, Olanda, Bulgaria, Iugoslavia, Rusia, Portugalia, Polonia, Ungaria. Fructuoasa activitate îi este recompensată prin premii și distincții.Vă așteptăm, marți, 15 decembrie 2015 la Sala Ateneu! Concert simfonic Dirijor: Ovidiu Balan

Cumpara bilet