Concert 25/01/2018

Dirijor Alain Paris,

Solist Emil Visenescu

Festival Claude Debussy

Trei nocturne(Nuages, Fetes, Sirenes), (Cu participarea corului Colegiului G.Apostu, dirijat de Prof. Ionut Vilcu)
Rapsodia nr. 1 pentru clarinet si orchestra
Rapsodia pentru sax alto si orchestra
Images pour orchestre no. 2 „Iberia”

AVANCRONICA MUZICALA

TABLOURI MUZICALE

În 25 martie se vor împlini 100 de ani de la trecerea în nefiinţă a compozitorului impresionist Claude Debussy. Unul dintre apreciaţii muzicieni francezi, Alaîn Paris – dirijor şi muzicolog – va dirija un program, despre care afirmă că este singurul dedicat la noi centenarului morţii lui Debussy.

Alaîn Paris a dirijat  peste 70 de orchestre în ţările lumii. Discipol al unor cunoscuţi maeştri, precum: Pierre Dervaux ori Georg Solti, Paris a câştigat în 1968 Premiul I la Concursul Internaţional de la Besançon. Dinu Lipatti a susţinut la Besançon ultimul său recital de pian. Am făcut această conexiune, cu gândul la Debussy şi la nenumăratele pagini pe care le-a dedicat pianului, multe dintre ele fiind transpuse ulterior pentru orchestră:Berceuse  héroïque, Petite Suite sau Images – lucrare pe care o veţi asculta în această seară, concepută iniţial pentru două piane.

Cu primele două Nocturnes: Nuages şi Fêtes, inspirate de tablourile pictorului englez Whistler, pe care muzicianul îl admira, se deschide simfonicul de la Sala “Ateneu”. Urmează o pagină cunoscută şi cântată aici de mai multe ori, poemul simfonic Prélude à l’après-midi d’un faune,ilustrare sugestivă a poemului lui Mallarmé.

În continuare,  două lucrări  de asemeni, orchestrate după crearea lor: Rapsodia nr.1 pentru clarinet şi orchestră –  menită ca piesă de concurs pentru  Conservatorul din Paris, în anul 1910, interpretată de Emil Vişenescu, instrumentist al Filarmonicii “George Enescu” şi profesor la U.N.M.B, membru al Trio-ului “Mozaic”şi Rapsodia pentru saxofon alto şi orchestră, în versiunea lui Silvio Rossomando, muzician italian cu notabilă activitate solistică.

Programul se încheie cu a doua suită Images, Ibéria, o muzică cu ritmuri spaniole şi tablouri sonore delicate, din: Par les rues et les chemins, Les parfum de la nuit şi Rondes de printemps.