Concert 18/08/2017

STAGIUNEA ESTIVALA DE MUZICA DE CAMERA
VINERI, 18 AUGUST 2017, ORA 18.30 SALA „ATENEU”

ANDA LOUISE BOGZA, SOPRANA
DANA ANDREA NIGRIM, PIAN , CANADA

In program:

Richard Wagner Wesendonck Lieder
Der Engel – In der Kindheit frühen Tagen
Stehe still! – Sausendes, brausendes Rad der Zeit
Im Treibhaus – Hochgewölbte Blätterkronen
Schmerzen – Sonne, weinest jeden Abend
Träume – Sag, welch wunderbare Träume
Johannes Brahms- Intermezzo op 118/2 in La major
Johannes Brahms
Wie Melodien zieht es mir op 105/1 (Klaus Groth)
Immer leiser wird mein Schlummer op 105/ 2 (Hermann Lingg)
O wüßt ich doch den Weg zurück op 63/8 (Klaus Groht)
Sehnsucht op 49/ 3 ( Aus dem Böhmischen)
George Enescu -Preludiu în sol minor din Suita în stil vechi op. 3
George Enescu – Sept chansons de Clément Marot op. 15
Estrene a Anne
Languir me fais… – Chanson XIII (1525)
Aux damoyselles paresseuses d‘escrire a leurs amys – Rondeaux

Cine n-are dor pe vale

Avancronica muzicală
Bijuterii muzicale

Soprana Anda Louise Bogza din Piatra Neamț este prim solistă a Operei din Praga.
Cu Tosca de G. Puccini, cu Aida sau Trubadurul lui G. Verdi a cucerit publicul vienez, pe cel berlinez, fiind aplaudată la Leipzig, Tel Aviv, Tokyo. La celebrul Festival Maggio Musicale Fiorentino și la Opera de Stat din München, cîntă sub bagheta lui Zubin Mehta. Este prezentă și aplaudată pe scene din Europa, Asia, America.
       Formată la Liceul  „George Enescu” din Bucureşti şi Academia de Muzică din Praga (studii de pian, clavecin şi canto), artista  a debutat la Opera de Stat şi Teatrul Naţional din Praga, unde este distribuită în numeroase roluri.

Dana Nigrim a confirmat o carieră de prim calibru ca pianist, așa cum îi prezicea Gilles Manny,  îndrumătorul său de doctorat de la Facultatea de Muzică a Universității din Montreal. Acesta aprecia că posedă charisma şi abilitatea de a da viaţă operelor muzicale pe care le interpretează.
Un repertoriu vast, acumulat în ani, este pus în valoare în recitaluri sau concerte solistice în țară, alături de renumiți dirijori.

Cele două protagoniste vor interpreta: Wesendock Lieder de Richard Wagner, Melodii de Johannes Brahms, Şapte cântece pe versuri de Clement Marot de George Enescu, Melodii ebraice de Maurice Ravel, Şapte cântece populare de Manuel de Falla,  Trei cântece pe teme folclorice de Tiberiu Brediceanu.   Între aceste lucrări consacrate ale literaturii de gen, pianista Dana Nigrim ne va delecta cu  Preludiul din Suita în stil vechi de George Enescu, Legenda din Suita spaniolă de I. Albeniz şi  op.118 nr.2 de Brahms. Vă aşteptăm, în stagiunea estivală, la un recital cu splendide bijuterii
muzicale.
20863647_1545204512211391_7560937294025937211_o