Concert 25/05/2017

S.Rachmaninov -Dansurile Simfonice

AVANCRONICA  MUZICALĂ
SUB SEMNUL ÎNĂLȚĂRII
    Ultimul simfonic al lunii mai se desfășoară  la 40 de zile de la Paști, sub semnul unei mari sărbători, Înălțarea Domnului.  Programul serii se deschide cu Imperialul  beethovenian în interpretarea pianistului rus Denis Ivanov, care  a studiat pianul la Conservatorul Rimski Korsakov din orașul natal, St. Petersburg și s-a perfecționat în Germania, la Dresda cu S. Perticaroli și Léa Yoanna Adam. A concertat cu orchestre din România, Austria, Germania sau Italia și a obținut nenumărate premii, fiind la rândul său, directorul artistic al Concursului Internațional Music Masters Inteprètes.
   Dirijor apreciat pe scenele țării și în Bacău, Petronius Negrescu a ales o lucrare compusă de Serghei Rahmaninov  în anul 1940, Dansurile  simfonice op.45. Cariera lui Petronius Negrescu se axează pe dirijat.  Este binecunoscut pentru reușitele sale concerte de jazz. Doctor în muzică, este conferențiar universitar și predă la Facultatea de Muzică din Târgu Mureș. Un muzician dăruit cu talent care, de ani buni dirijează și Concertul elevilor de la Colegiul Național de Artă George Apostu. În acest an, Concertul de concerte va avea loc vineri și la Sala Ateneu vor evolua:  Gora-Gioacăș  Serafim  cls. a II- a, Iorga Bogdan  cls. a VII-a, vioară,  prof. Potop Lenuța, Tanasă Ramina  cls. a V-a, Hușanu Cristian  cls. a VIII-a, vioară, prof. Cel -Mare Viola, Butnaru Raris  cls. a V- a, violoncel, prof. Stan Codrin, Gazi Florina  cls. a V-a, violă, prof. Pușcalău  Irina,  Coman Iohan cls. a IX- a, vioară,   prof. Iordachita Mircea, Cojan Rebecca  cls. a XI- a, pian, prof. Pascu Angela, Margină Bianca  cls. a V- a, Nemțanu Vanessa cls. a V- a, vioară,  prof. Pîndaru Silvia, Rusu-Donighevici Emilian  cls.a V-a, oboi,  prof. Gora-Gioacăș Mihaela, Ghinea Ștefana-Gabriela  cls. a VII-a, Tanasă  Daria-Anastasia  cls. a X-a, flaut,  prof. Timilie Andreea. În program,  lucrări de: A. Vivaldi,  Pugnani Krysler, Charles Dancla, O. Rieding, W.A.Mozart, Maurice Ravel,  J. B. Accolay, J. Haydn, T. Albinoni, C. Stamitz, G. Briccialdi.