All posts on ianuarie 15th, 2019

Concert 18/01/2019

RECITAL CAMERAL

VINERI 18 IAN 2018, ORA 18.30 SALA „ATENEU”

DUO EMOTION
LEA YOANNA ADAM , PIAN, FRANTA
DENIS IVANOV, PIAN, RUSIA

In program:

• Gabriel Fauré : 3 extrase din suita „Dolly „: „Tendresse , „Berceuse „si „Le jardin de Dolly „
  • Claude Debussy „Claire de lune „și „Jardins sous la pluie
  • Serghei Rachmaninov : prélude no.5 op.23 , „Romance”, și prélude no.4 op.23
  • Frederic Chopin : Poloneza op.26 no.1
  • César Franck 3 piese op.18
  • Franz Liszt „Erlkönig”.

Avancronica muzicală

Vibraţii poetice pentru pian

Vineri, 18 ianuarie, la Sala Ateneu, Denis Ivanov cântă cu  Léa Yoanna Adam, adică în Emotion Piano Duo – ansamblu fondat în anul 2009:  3 momente din Suita “Dolly” a lui G. Fauré,  „Claire de lune „și „Jardins sous la pluie” de Claude Debussy, Preludiile nr.4 şi 5 op.23 şi “Romance” de Serghei Rachmaninov, Poloneza op.26 no.1  de Frédéric Chopin, 3 piese op.18 de César Franck şi „Erlkönig” de Franz Liszt.

Léa Yoanna Adam  a studiat cu Sofia Cosma, Tania Peyu – Moroşanu şi Vera Gornostaeva –  continuatoare a  şcolii pianistice a lui Heinrich Neuhaus la Conservatorul Ceaikovski din Moscova. Pianist concertist, profesor, a studiat şi compoziţia, deţine Grand Prix  d’Etat en Piano – Concert, este fondatoarea L’Academie Des Artistes Musiciens(A.D.A.M.).

O săptămână muzicală, cu artişti de talie internaţională la Filarmonica “Mihail Jora”.

Concert 17/01/2019

CONCERT SIMFONIC

JOI, 17 IAN 2018, ORA 18.30, SALA „ATENEU”

DIRIJOR: MIHNEA IGNAT, SPANIA
SOLIST : DENIS IVANOV, RUSIA

In program:

• Claude Debussy- După amiaza unui Faun
  • Maurice Ravel- Concert pentru mana stânga
  • P.I. Ceaikovski- Simfonia nr. 2

Avancronica muzicală

Săptămâna internaţională

Simfonicul de joi este dirijat de Mihnea Ignat, muzician român, care şi-a construit o frumoasă carieră în Spania.  Dirijor principal şi director artistic al Orchestrei Filarmonice a Universităţii din Alicante şi al orchestrei din Elche, a studiat în oraşul natal, Craiova, a absolvit la Universitatea Naţională de Muzică, dirijat orchestra şi compoziţie, s-a perfecţionat cu Horia Andreescu şi la Academia de Vară “Prag-Wien-Budapest”. Îl recomandă premiile,  artiştii alături de care a colaborat şi prestaţiile dirijorale de calitate.

Programul său va debuta cu Preludiu la după amiaza unui faun

de Claude Debussy şi se va încheia cu Simfonia a II-a de P.I. Ceaikovski, lucrare  cunoscută şi sub numele Snegurocika, în finalul căreia sunt măiestrit prelucrate teme populare ruseşti.

Solistul Concertului de pian penru mâna stângă şi orchestră, în Re Major de Maurice Ravel nu este altul decât Denis Ivanov, pianist născut la Sankt Petersburg. După studii la Conservatorul Rimski – Korsakov, la clasa lui E. Bazanov, studiază la Dresda cu Detlef Kaiser şi se perfecţionează cu S. Perticaroli şi Léa Yoanna Adam. Câştigă premii la renumite concursuri: S. Rahmaninov,  D. Şostakovici, N. Rubinstein – toate în Rusia, şi face parte din ansambluri camerale: A Trio, Duo  Gegenwind, Koplabunz.