All posts on decembrie 5th, 2018

Concert 06/12/2018

CONCERT SIMFONIC
JOI, 6 DEC 2018, ORA 18.30, SALA „ATENEU”

DIRIJOR : OLIVIER ROBE, FRANȚA
SOLIȘTI: MARTINA JATKAUSKAITE- PALAIOLOGOU
PIAN, LITUANIA/GRECIA
MAKCIM FERNANDEZ SAMODAIEV
VIOLONCEL, CUBA/RUSIA

În program:

• Rimski Korsakov- Uvertura ” Mireasa tarului”
  • Serghei Rachmaninov- Rapsodia pe o tema de Paganini
  • P.iI Ceaikovski- Vals din opera ” Evgheni Oneghin”
  • Mieczyslaw Weinberg- Concertul pentru violoncel op 43

Concert de Moş Nicolae!

Olivier Robe – dirijor drag publicului nostru, îşi realizează studiile muzicale la Conservatorul Superior din Paris, desăvârşindu-le în Germania și în Finlanda.

Format de legendarul profesor de orchestră Jorma Panula, de la Academia de Muzică Jan Sibelius din Helsinki, Olivier Robe a dirijat numeroase orchestre europene, printre care Orchestra simfonică din Vaasa, Orchestra de cameră din Amsterdam, Orchestra simfonică din Kuopio, Orchestra simfonică din Moscova, Orchestra simfonică din Trondheim, Pori Sinfonietta, Das Philharmonische Kammerorchester Berlin și Wroclaw Chamber Orchestra Leopoldinum.

După concerte de mare succes la Orchestre Philarmonique Royale de Liège, Antwerp Symphony Orchestra, Südwestdeutsches Kammerorchester, Thüringen Philharmonie Gotha și Bangkok Symphony Orchestra, dirijorul francez Olivier Robe revine la pupitrul orchestrei filarmonice “Mihail Jora” cu Uvertura “Mireasa ţarului”, compusă în anul 1899 de N. Rimski- Korsakov,  Vals din opera “Evgheni Oneghin” de P. I. Ceaikovski şi două opus-uri concertante.

Martyna Jatkauskaite – Palaiologou, originară din Lituania, începe studiul pianului la vârsta de 5 ani şi debutează la 11 ani cu Concertul în fa minor de Johann Sebastian Bach. Pianistă recunoscută a tinerii generaţii – a câştigat 20 de concursuri. Obţine Premiul I la: “Acquaviva delle Fonti -Giovanni Colafemmina” Italia, 2014; la “Giorgios Thymis” , Grecia 2011, şi Medalia de Aur la Guildhall School  de la Jacqueline Du Pre şi Bryn Terfel. Ea interpretează Rapsodia pe o temă de Paganini a lui Serghei Rahmaninov.

Membră în Oskar Piano Duo, cu pianistul francez Thomas Besnard  şi în  Botticelli Piano Quartet, Martyna a cântat în Marea Britanie, Italia, Olanda, Germania, Franţa, Grecia, Spania şi Japonia. Susţine concerte  sub bagheta dirijorilor: Dirk Kaftan, Vasily Petrenko,  Ross Pople, Peter Stark Modestas Pitrenas, Andreas Tselikas,  Juozas Domarkas, Ovidiu Bălan, Saulius Sondeckis, Espen Selvik  şi recitaluri la: importante săli din Londra –  Wigmore,  Cadogan,  Barbican,  la Sala Verdi Milano, Sala Fazioli  Italia; Megaron Thessaloniki Grecia.

Violoncelistul belgian de origine ruso-cubaneză Makcim Fernandez Samodaiev este absolvent al Conservatorului Regal din Anvers, Belgia, cu Diploma în Interpretare Muzicală- Violoncel și Specializare ca “Solist Concertist”. S-a stabilit la Sibiu în 2015, când a devenit solist instrumentist al Filarmonicii de Stat Sibiu.

A concertat în țări precum Belgia, Olanda, Franța, Elveția, Marea Britanie, Suedia, Germania, Spania, România, Cuba, Mexic si China și a sustinut concerte in săli de concert de renume precum: BOZAR (Palais des Beaux Arts) si Flagey în Bruxelles, De Bijloke in Gent, De Singel in Anvers, Belgia, CNA (Centro Nacional de las Artes) și Palacio de Bellas Artes din Mexico City.

În decursul carierei sale interacţionează cu muzicieni precum: Tomas Kakuska/ Alban Berg Quartet, Alexander Ivashkin, Mijail Kugel, Renaud Capuçon, Mark Drobinsky, Natalia Pavlutskaja, Lluis Claret, Torleiff Teiden, Philippe Herreweghe, Mikhail Bezverkniy și colaborează cu dirijori precum Ovidiu Balan, Valentin Doni, Ilarion Ionescu-Galati, Victor del Torro, Valentin Uryupin, Werner Gabor și Alexandre Myrat.

Desfășoară o intensă activitate muzicală susținând concerte de muzica de cameră. Stagiunea Camerală “Florescu-Fernandez & Friends”, o dovedeşte cu prisosinţă.

Din 2017 colaborează cu Teatrul de Balet Sibiu unde împreună cu coregrafa Aleisha Gardner a creat spectacole originale de balet contemporan precum “Peer Gynt” (2017) cu muzica lui Alfred Schnittke, Dmitri Şostakovici, aranjamente și compoziții proprii (2017). În 2018, anul centenarului, au creat a doua producție originală folosind muzica lui George Enescu.

El interpretează, în primă audiţie, Concertul pentru violoncel şi orchestră op.43, pe care Mieczyslaw Weinberg îl dedică violoncelistului Mstislav Rostropovici.